Vedlejší pracovní činnost na ŽL při péči o dítě do 7 let

Dobrý den, mám děti 4 a 10 let a již nepobírám rodičovský příspěvek.

Pokud se přihlásím u své zdravotní pojišťovny, jako osoba pečující o dítě do věku 7 let, bude za mne placeno zdravotní pojištění (mladší dítě chodí do školky, jen na 4 hodiny denně), i za předpokladu, že vykonávám pracovní činnost s výdělkem do 2500 Kč měsíčně, tomu rozumím.

Můj dotaz je ten, zda si mohu ještě zařídit živnostenský list na vedlejší pracovní činnost? Tedy, že za mne stát bude platit i nadále zdravotní pojištění? A z výdělku na živnosťák, si pak budu platit pouze daň z příjmu a sociální pojištění?

Děkuji za info

Dotaz poslal/a: Michaela, 17.12.2020 8:04
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.12.2020 12:46 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud byste své zdravotní pojišťovně nahlásila, že jste osoba pečující o dítě do 7 roků, pak by za vás zdravotní pojištění, opravdu platil stát.

V takovém případě, ale platí určitá omezení. Jak správně zmiňujete, je omezena doba, po kterou může být dítě ve školce. A to maximálně na 4 hodiny denně.

Dále také nesmíte mít žádné příjmy, u kterých by vám vznikala povinnost odvádět pojištění. V případě práce na DPP (dohoda o provedení práce), je to příjem do 10 000 Kč měsíčně. V případě DPČ, je to příjem do 3500 Kč měsíčně (platí pro rok 2021, v roce 2020 je to 3000 Kč).

Viz paragraf 7, zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb.:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Pokud byste si během této péče o dítě do 7 roků, zřídila živnostenský list, a začala podnikat jako OSVČ, tak to rozhodně nebude vedlejší činnost.

Podnikání by bylo bráno jako vaše hlavní činnost. Takže byste měla povinnost platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění, alespoň v minimální výši pro první rok (v dalším roce by to záviselo na vašich příjmech, minimum ale zaplatíte vždy).

V roce 2021, by to bylo minimálně 2588 Kč na sociální pojištění, a 2393 Kč na zdravotní pojištění.

Současně máte povinnost, oznámit zahájení podnikání na svoji zdravotní pojišťovnu, ČSSZ, Finanční úřad atd.

Od chvíle zahájení podnikání, byste také již přestala být osobou pečující o dítě a stát by za vás přestal platit minimální zdravotní pojištění.

Takže v době, kdy budete osoba pečující o dítě do 7 roků, nesmíte podnikat vůbec, a můžete mít jen příjem z DPP (do 10 000 Kč) nebo z DPČ (do 3500 Kč).

Nebo můžete podnikat, ale pak již nemůžete být u zdravotní pojišťovny vedená, jako osoba pečující o dítě.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce OSVČ:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď