Dvě zaměstnání a výpočet mateřské v roce 2021

Dobrý den,

předpokládaný nástup na mateřskou dovolenou, by byl v polovině února 2021.

Pracuju už asi šest let na jednom pracovišti, kde jsem si od července 2020 snížila úvazek na 0,4 a začala pracovat na jiném pracovišti na úvazek 0,6.

Když tedy na novějším pracovišti, nebudu pracovat těch 270 dní, tak se tento příjem nebude počítat do mojí mateřské? A bude se mi počítat, jen příjem z prvního, dlouhodobějšího zaměstnání?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Alena Ž., 30.12.2020 22:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.12.2020 14:01 napsal/a:

Dobrý den,

Aby vám u více zaměstnání, vznikal nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), pak musí být příslušné podmínky splněny, u všech těchto zaměstnání.

Takže ano, podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění, musí být pro každé zaměstnání splněna samostatně. Viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Pokud v prvním zaměstnání tuto podmínku splňujete a ve druhém zaměstnání zatím ne – pak vám z tohoto druhého zaměstnání, nárok na mateřskou nevznikne.

Píšete, že v novém zaměstnání, pracujete od července, tj. řekněme, že od 1. 7. 2021 do 14. 2. 2021 by to bylo cca 230 dní účasti na nemocenském pojištění, a to nestačí.

Jako účast na nemocenském pojištění, se pro to druhé zaměstnání, může počítat jen doba, kdy zaměstnání trvalo souběžně, s tím prvním.

Chybějící dny, se nedají dopočítat, započtením doby účasti na nemocenském pojištění v prvním zaměstnání.

Viz. opět paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(5) Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z pojištění, v němž není splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění z předchozích pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství; překrývající se doby účasti na pojištění lze započítat jen jednou. Je-li zároveň uplatněn nárok na peněžitou pomoc v mateřství z jednoho nebo více pojištění, ve kterých je splněna podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2, a z pojištění, v němž není splněna tato podmínka, započtou se pro splnění této podmínky v pojištění, v němž tato podmínka splněna nebyla, jen ty dny v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství, v nichž trvala účast na pojištění v 270 dnech souběžně v takovém počtu pojištění, z nichž je nárok na peněžitou pomoc v mateřství uplatňován. Není-li podmínka účasti na pojištění podle odstavce 2 splněna ve více pojištěních, započtou se pro splnění této podmínky doby účasti na pojištění v období dvou let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství jen u toho pojištění, v němž je nejvyšší denní vyměřovací základ; přitom platí postup podle věty první a druhé.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mám nárok na mateřský nebo rodičovský příspěvek – dlouhodobý pobyt v Anglii?

-

Dobrý den, již nějakou dobu žiji v Anglii, pracuji tady jako dobrovolník pro charitu (nedostávám výplatu, nemám pracovní smlouvu, jen tady pomáhám za byt a stravu). Před příjezdem do Anglie jsem 2 roky pracovala v ČR a několik měsíců jsem byla vedena na Úřadu práce (zařizovala jsem své mezinárodní stěhování). V lednu 2021 jsem na […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po rodičovské dovolené – ukončené zaměstnání

-

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu v následující situaci. Do dne 13. 9. 2020 jsem byla na tříleté rodičovské dovolené a byla jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Poté jsem na týden nastoupila do práce a následně jsem podala výpověď. Od té doby jsem vedena na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. Nyní syna konečně […]

Zobrazit odpověď

Nárok na druhou mateřskou – podnikání v průběhu RD

-

Dobrý den, jsem na RD a mám u zaměstnavatele smlouvu na dobu neurčitou. V průběhu RD jsem si založila podnikání na vedlejší činnost. Pokud jsem OSVČ jen na vedlejší činnost, rozumím tomu správně, že nárok na druhou mateřskou mi to neovlivní, protože nemocenské pojištění za mě stále platí zaměstnavatel? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď