Výpočet podpory v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den,

prosím o zodpovězení dotazu na výpočet podpory v nezaměstnanosti, konkrétně mě zajímá, jak je určen průměrný čistý výdělek z posledního zaměstnání (za jaké období je počítán?).

Popíši svoji situaci – dal jsem výpověď ze strany zaměstnance, po splnění všech podmínek mám nárok po dobu 5 měsíců na 45 % průměrné čisté mzdy. Moje průměrná čistá mzda činila cca 33 tisíc Kč.

Nyní ale nastoupím do nové práce, kde ve zkušební době po měsíci smlouvu vypovím, zde budu pobírat mzdu např. pouze 15 tisíc Kč čistého.

Z jakého příjmu ÚP stanoví následně výši podpory?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marek N., 28.12.2020 7:11
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.12.2020 11:06 napsal/a:

Dobrý den,

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí na základě příjmu, který jste měl v posledním ukončeném zaměstnání. To, jaký byl váš příjem v předchozím zaměstnání, nehraje pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, vůbec žádnou roli.

Viz zákon, kterým se řídí výpočet podpory, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.), paragraf 50:

§ 50

(1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů

Pokud tedy nastoupíte do zaměstnání, kde ukončíte pracovní poměr ještě ve zkušební době, bude výpočet podpory, vycházet z příjmu z toho zaměstnání.

Pozor také na to, že výpočet podpory v nezaměstnanosti se neprovádí z průměrné čisté mzdy, ale z průměrného čistého výdělku. To je něco trochu jiného, byt je to podobné.

Průměrný výdělek se počítá na základě příjmu v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí. Tj. pokud byste do nového zaměstnání nastoupil v lednu 2021, a ukončil ho v únoru 2021, pak je rozhodným obdobím říjen – prosinec 2020.

Vzhledem k tomu, že v takovém případě, jste v rozhodném období u zaměstnavatele nepracoval alespoň 21 dní, pak by se nedalo vycházet z průměrného výdělku, ale vyšlo by se z pravděpodobného výdělek.

Pravděpodobný výdělek se určí na základě toho, jakého hrubého platu nebo hrubé mzdy, byste dosáhl, pokud byste v příslušném období pracoval dostatečně dlouhou dobu. Mělo by se vycházet z toho, jaká mzda je obvyklá, pro stejnou práci/pracovní pozici u daného zaměstnavatele.

To, že jste v předchozím kalendářním čtvrtletí pracoval v jiném zaměstnání, nemá pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, žádný význam.

Pokud by vám tedy v novém zaměstnání, které byste ukončil během zkušební doby, vyšel průměrný čistý výdělek (nebo pravděpodobný) jen 15 000 Kč čistého měsíčně, pak by se vám i následná podpora v nezaměstnanosti počítala jen z této částky. Tj. první dva měsíce by to bylo 9750 Kč, další dva 7500 Kč a poslední měsíc 6750 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Výpočet průměrného výdělku a čerpání dovolené

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda ovlivní výši průměrného čistého výdělku (PČV) pro Úřad práce, pokud budu v rozhodném období pro výpočet výdělku čerpat dovolenou. Mám podat výpověď tak, aby se PČV počítal z období, kdy nebyla čerpána dovolená nebo z období, kdy byla čerpána nebo je to lhostejné? Jak by to bylo, pokud by […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti OSVČ – pozastavení živnosti

-

Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Od května 2018 jsem pracoval u firmy jako zaměstnanec na hlavní pracovní poměr. Tento pracovní poměr trval do konce roku 2019. Zároveň s tím jsem celý rok 2019 pracoval na živnostenský list, jako vedlejší samostatně výdělečnou činnost. Za rok 2019 jsem tedy podával vlastní daňové přiznání. Od […]

Zobrazit odpověď

Evidence na Úřadu práce v době, kdy jsem na nemocenské

-

Dobrý den, dne 31. 12. 2020 mi skončí můj pracovní poměr. Pracovní poměr mám na dobu určitou a zaměstnavatel se již jasně vyjádřil, že o prodloužení neuvažuje. Od 24. 11. 2020 jsem na nemocenské, a ještě minimálně jeden měsíc budu (možná i o něco déle). Musím se evidovat do tří pracovních dnů na Úřadu práce, […]

Zobrazit odpověď

Přivýdělek na Úřadu práce – brigáda DPP nebo DPČ

-

Dobrý den, prosím kolik si mohu vydělat, když jsem na Úřadu práce – ÚP již za mne hradí jen ZP, podporu nepobírám. A na jakou smlouvu se mohu nechat zaměstnat – DPP nebo DPČ, abych nepřišla o ZP placené ÚP? Děkuji předem za odpověď

Zobrazit odpověď