Výpočet PPM při evidenci na Úřadu práce

Dobrý den,

přítelkyně pracovala u jednoho zaměstnavatele 11 let, do 31. 5. 2020., k 1. 6. 2021 nastoupila do nového zaměstnání. Tam ale ke konci zkušební doby dostala výpověď. Od 1. 9. 2020 je tedy nezaměstnaná. Termín nástupu na PPM jí vychází na 11. 1. 2021

A: Splňuje tedy 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky, ale nevím, jak je to s ochrannou lhůtou 180 dní. Poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, jen 3 měsíce, takže asi i ochranná doba pro mateřskou, je rovna jen rovna 92 dnům (červen-srpen) – chápu to správně, prosím?

B: Od 1. 9. 2020 je přítelkyně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce a dostává podporu v nezaměstnanosti

1) bude mít nárok na PPM?

2) bude tato částka (podpora) zohledněna ve výpočtu PPM?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Karel N., 26.12.2020 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2020 15:10 napsal/a:

Dobrý den,

Celé to může být trochu složitější. Je pravda, že délka ochranné doby (pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství), je maximálně 180 dní. A že pokud poslední zaměstnání, ve kterém byla žena těhotná, trvá kratší dobu, tak délka ochranné doby odpovídá délce zaměstnání (tj. u vás 92 dní).

Je ale otázka, jestli vaše přítelkyně nebyla těhotná, už během předchozího zaměstnání (které bylo ukončeno na konci května 2020).

Vzhledem k termínu nástupu na PPM (11. 1. 2021) a obvyklé délce těhotenství 280 dní, to +/- vychází na termín začátku těhotenství, na 1. 6. 2021 (počítám jen orientačně neznám přesné údaje, jako například termín porodu, který jí určil gynekolog). Určitá možnost, že byla těhotná již v předchozím zaměstnání, zde ale je.

Pokud by to bylo opravdu tak, že by termín začátku těhotenství spadal ještě do doby, kdy byla zaměstnaná v prvním zaměstnání, tak by jí plynula ochranná doba, už z tohoto prvního zaměstnání. Ta by měla určitě délku 180 dní.

Tato delší ochranná doba by se na dobu, kdy pracovala ve druhém zaměstnání, pouze „přerušila“.  Viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Takže pokud by začátek těhotenství spadl do předchozího zaměstnání, byla by 11. 1. 2021 ještě v ochranné době a měla by nárok na mateřskou (PPM).

Výpočet mateřské by vycházel z jejího příjmu v posledním zaměstnání. To, že je od září nezaměstnaná na Úřadu práce, a dostává podporu v nezaměstnanosti, by nemělo žádný vliv. Podpora v nezaměstnanosti do výpočtu PPM nijak nevstupuje.

Pokud je to ale tak, že těhotenství bylo zahájeno až ve druhém zaměstnání, pak ochranná doba vyplývá pouze z tohoto druhého zaměstnání a má délku opravdu jen 92 dní.

Pak by to znamenalo, že tato ochranná doba již uplynula, a vaše přítelkyně nebude mít nárok na mateřskou.

Vzhledem k tomu, že je nezaměstnaná, tak nebude mít nárok ani na nemocenskou v souvislosti s porodem a poporodní péčí.

Až do porodu by tedy byla nezaměstnaná. A následně by si na Úřadu práce (po narození dítěte), vyřídila rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď