Výpočet PPM při evidenci na Úřadu práce

Dobrý den,

přítelkyně pracovala u jednoho zaměstnavatele 11 let, do 31. 5. 2020., k 1. 6. 2021 nastoupila do nového zaměstnání. Tam ale ke konci zkušební doby dostala výpověď. Od 1. 9. 2020 je tedy nezaměstnaná. Termín nástupu na PPM jí vychází na 11. 1. 2021

A: Splňuje tedy 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky, ale nevím, jak je to s ochrannou lhůtou 180 dní. Poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, jen 3 měsíce, takže asi i ochranná doba pro mateřskou, je rovna jen rovna 92 dnům (červen-srpen) – chápu to správně, prosím?

B: Od 1. 9. 2020 je přítelkyně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce a dostává podporu v nezaměstnanosti

1) bude mít nárok na PPM?

2) bude tato částka (podpora) zohledněna ve výpočtu PPM?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Karel N., 26.12.2020 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2020 15:10 napsal/a:

Dobrý den,

Celé to může být trochu složitější. Je pravda, že délka ochranné doby (pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství), je maximálně 180 dní. A že pokud poslední zaměstnání, ve kterém byla žena těhotná, trvá kratší dobu, tak délka ochranné doby odpovídá délce zaměstnání (tj. u vás 92 dní).

Je ale otázka, jestli vaše přítelkyně nebyla těhotná, už během předchozího zaměstnání (které bylo ukončeno na konci května 2020).

Vzhledem k termínu nástupu na PPM (11. 1. 2021) a obvyklé délce těhotenství 280 dní, to +/- vychází na termín začátku těhotenství, na 1. 6. 2021 (počítám jen orientačně neznám přesné údaje, jako například termín porodu, který jí určil gynekolog). Určitá možnost, že byla těhotná již v předchozím zaměstnání, zde ale je.

Pokud by to bylo opravdu tak, že by termín začátku těhotenství spadal ještě do doby, kdy byla zaměstnaná v prvním zaměstnání, tak by jí plynula ochranná doba, už z tohoto prvního zaměstnání. Ta by měla určitě délku 180 dní.

Tato delší ochranná doba by se na dobu, kdy pracovala ve druhém zaměstnání, pouze „přerušila“.  Viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Takže pokud by začátek těhotenství spadl do předchozího zaměstnání, byla by 11. 1. 2021 ještě v ochranné době a měla by nárok na mateřskou (PPM).

Výpočet mateřské by vycházel z jejího příjmu v posledním zaměstnání. To, že je od září nezaměstnaná na Úřadu práce, a dostává podporu v nezaměstnanosti, by nemělo žádný vliv. Podpora v nezaměstnanosti do výpočtu PPM nijak nevstupuje.

Pokud je to ale tak, že těhotenství bylo zahájeno až ve druhém zaměstnání, pak ochranná doba vyplývá pouze z tohoto druhého zaměstnání a má délku opravdu jen 92 dní.

Pak by to znamenalo, že tato ochranná doba již uplynula, a vaše přítelkyně nebude mít nárok na mateřskou.

Vzhledem k tomu, že je nezaměstnaná, tak nebude mít nárok ani na nemocenskou v souvislosti s porodem a poporodní péčí.

Až do porodu by tedy byla nezaměstnaná. A následně by si na Úřadu práce (po narození dítěte), vyřídila rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď