Výpočet PPM při evidenci na Úřadu práce

Dobrý den,

přítelkyně pracovala u jednoho zaměstnavatele 11 let, do 31. 5. 2020., k 1. 6. 2021 nastoupila do nového zaměstnání. Tam ale ke konci zkušební doby dostala výpověď. Od 1. 9. 2020 je tedy nezaměstnaná. Termín nástupu na PPM jí vychází na 11. 1. 2021

A: Splňuje tedy 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky, ale nevím, jak je to s ochrannou lhůtou 180 dní. Poslední zaměstnání trvalo kratší dobu, jen 3 měsíce, takže asi i ochranná doba pro mateřskou, je rovna jen rovna 92 dnům (červen-srpen) – chápu to správně, prosím?

B: Od 1. 9. 2020 je přítelkyně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce a dostává podporu v nezaměstnanosti

1) bude mít nárok na PPM?

2) bude tato částka (podpora) zohledněna ve výpočtu PPM?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Karel N., 26.12.2020 10:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.12.2020 15:10 napsal/a:

Dobrý den,

Celé to může být trochu složitější. Je pravda, že délka ochranné doby (pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství), je maximálně 180 dní. A že pokud poslední zaměstnání, ve kterém byla žena těhotná, trvá kratší dobu, tak délka ochranné doby odpovídá délce zaměstnání (tj. u vás 92 dní).

Je ale otázka, jestli vaše přítelkyně nebyla těhotná, už během předchozího zaměstnání (které bylo ukončeno na konci května 2020).

Vzhledem k termínu nástupu na PPM (11. 1. 2021) a obvyklé délce těhotenství 280 dní, to +/- vychází na termín začátku těhotenství, na 1. 6. 2021 (počítám jen orientačně neznám přesné údaje, jako například termín porodu, který jí určil gynekolog). Určitá možnost, že byla těhotná již v předchozím zaměstnání, zde ale je.

Pokud by to bylo opravdu tak, že by termín začátku těhotenství spadal ještě do doby, kdy byla zaměstnaná v prvním zaměstnání, tak by jí plynula ochranná doba, už z tohoto prvního zaměstnání. Ta by měla určitě délku 180 dní.

Tato delší ochranná doba by se na dobu, kdy pracovala ve druhém zaměstnání, pouze „přerušila“.  Viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Takže pokud by začátek těhotenství spadl do předchozího zaměstnání, byla by 11. 1. 2021 ještě v ochranné době a měla by nárok na mateřskou (PPM).

Výpočet mateřské by vycházel z jejího příjmu v posledním zaměstnání. To, že je od září nezaměstnaná na Úřadu práce, a dostává podporu v nezaměstnanosti, by nemělo žádný vliv. Podpora v nezaměstnanosti do výpočtu PPM nijak nevstupuje.

Pokud je to ale tak, že těhotenství bylo zahájeno až ve druhém zaměstnání, pak ochranná doba vyplývá pouze z tohoto druhého zaměstnání a má délku opravdu jen 92 dní.

Pak by to znamenalo, že tato ochranná doba již uplynula, a vaše přítelkyně nebude mít nárok na mateřskou.

Vzhledem k tomu, že je nezaměstnaná, tak nebude mít nárok ani na nemocenskou v souvislosti s porodem a poporodní péčí.

Až do porodu by tedy byla nezaměstnaná. A následně by si na Úřadu práce (po narození dítěte), vyřídila rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď