Výpověď ve zkušební době a neschopenka z důvodu těhotenství

Dobrý den, chci pořádat o radu. Jelikož jsem dostala výpověď v zkušební době, po uplynutí 14 dnů, a moje pracovní neschopnost vzniká z důvodu těhotenství, chci vědět, jak mám dál postupovat.

Nemocenská trvá nadále. Jestli se teda přihlásit na úřad práce? Jak bude hrazené zdravotní, sociální? Jak postupovat.

Děkuji pěkně za odpověď

Hezký den….

Dotaz poslal/a: Lili, 14.12.2020 19:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.12.2020 14:53 napsal/a:

Dobrý den,

Při ukončení pracovního poměru ve zkušební době, se na vaší pracovní neschopnosti (neschopence) nemusí nic změnit. Pracovní neschopnost může pokračovat dále, i po skončení pracovního poměru.

Budete mít i nadále nárok na nemocenské dávky (resp. za prvních 14 dní jste měla nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele, od 15 dne máte nárok na nemocenské dávky od státu).

Chodit na Úřad práce pro vás nemá smysl. Dokud jste v pracovní neschopnosti, tak vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Během doby, kdy dostáváte nemocenské dávky, vám také nemůže vzniknout, ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.

V souvislosti s těhotenstvím, je otázka, jak to budete mít s nárokem na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

Abyste měla nárok na PPM, musí být splněny především tyto dvě podmínky:

Tou první je účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Započítává se vám tam především doba v zaměstnání. Pokud jste nyní pracovala jen 2 týdny, tak je otázka, jestli jste před tím pracovala někde jinde, v rámci posledních 2 roků.

Další nutnou podmínkou je to, že v době začátku mateřské (což je 6 – 8 týdnů před očekávaným termínem porodu), musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tj. třeba zaměstnaná) nebo být alespoň v ochranné lhůtě.

Ochranná lhůta je až 180 dní od skončení zaměstnání. Pokud ale bylo vaše těhotenství zahájeno v posledním zaměstnání, které trvalo jen 2 týdny, pak je i ochranná lhůta jen dva týdny.

Pokud byste otěhotněla již v předchozím zaměstnání (pokud jste tedy před tímto posledním zaměstnáním někde pracovala), pak by mohla být ochranná lhůta i delší.

Nárok na mateřskou máte, jen pokud jsou splněny obě hlavní podmínky – nevím, jak to máte, takže netuším.

Pokud byste měla nárok na PPM, pak můžete být na neschopence do začátku PPM (6-8 týdnů před porodem). Následně byste dostávala peněžitou pomoc v mateřství (28 týdnů) a poté i rodičovský příspěvek.

Pokud nebudete mít nárok na PPM, pak byste mohla být na neschopence do porodu, a následně (po narození dítěte), byste si požádala o rodičovský příspěvek.

Zdravotní pojištění během pracovní neschopnosti řešit nemusíte. To za vás během neschopenky platí stát. Sociální pojištění za vás nikdo neplatí – není to ale povinné. Takže to také řešit nemusíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď