Výpověď ve zkušební době a nemocenská

Dobrý den, skončilo mi zaměstnání vypovědí v den, kdy jsem měla jít na kontrolu k lékaři. Místo propustky k lékaři mi dal zaměstnavatel výpověď, bohužel k mé nevýhodě ve zkušební době.

Zaregistrovala jsem se na pracovním úřadě a ještě v ten den jsem odpoledne byla u lékařky a ona mi vypsala neschopenku, že jsem ještě v ochranné 7 denní lhůtě. Čeká mě nějaké vyšetření.

Nevím, jak mám pokračovat dál. Která z těch dvou variant je správná nebo mohu být na obou dvou nadále dál. Jaké dávky budu brát.

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Kamila K., 21.06.2020 10:48
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 22.06.2020 14:01 napsal/a:

Dobrý den,

Předně jste v zaměstnání nedostala výpověď. V případě, že jste byla ve zkušební době, pak se nejedná o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době, což je z pohledu zákonu něco jiného. Pro výpověď ze zaměstnání a pro ukončení pracovní poměru ve zkušební době, platí odlišná pravidla.

Pokud jste byla u lékaře a on vám vystavil neschopenku, pak je to v pořádku. Nárok na nemocenské dávky (placenou neschopenku), vám vzniká i po skončení pracovního poměru, pokud je to do 7 dní.

Rozdíl je zde v tom, že budete dostávat nemocenské dávky, až od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti totiž při zaměstnání, dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele. Pokud je ale pracovní neschopnost zahájena až po skončení zaměstnání, tak už logicky nenáleží náhrada mzdy.

Tj. za prvních 14 dní během pracovní neschopnosti nedostáváte nic. Od 15 dne vám vzniká nárok na nemocenské dávky, což je 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Nemocenské dávky jsou za každý kalendářní den. Od 31 dne by se to pak zvýšilo na 66%, a od 61 dne případně na 72%.

Pokud jste vedená na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání a je u vás zahájena pracovní neschopnost, pak máte povinnost do 3 dnů toto oznámit přílišné pobočce Úřadu práce.

Současně také platí, že po dobu, kdy vám budou poskytovány nemocenské dávky, nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti (není možné dostávat současně podporu a nemocenské dávky), viz paragraf 44, zákon o zaměstnanosti:

§ 44

(1) Uchazeči o zaměstnání se podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci neposkytuje po dobu

b) poskytování dávek nemocenského pojištění, s výjimkou dávek nemocenského pojištění, které jsou uchazeči o zaměstnání poskytovány z účasti na nemocenském pojištění z titulu výkonu činností podle § 25 odst. 3 nebo zaměstnání podle § 25 odst. 6,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď