Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď.

Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let.

Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění za zbývající dny v měsíci prosinci nebo je platí stát za celý měsíc prosinec, když za tento měsíc budu pobírat ještě rodičovský příspěvek?

A na pracovní úřad se mám hlásit ještě v prosinci, když budu pobírat ještě rodičovský příspěvek nebo až v lednu?

Nebo se mám nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let věku na zdravotní pojišťovnu? Ještě mám další dvě děti, se kterými jsem v současné době doma kvůli zavřeným školám. Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana, 28.11.2020 13:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.11.2020 18:04 napsal/a:

Dobrý den,

Na Úřadu práce se můžete zaregistrovat kdykoliv – je to na vás. To, že máte v prosinci případně ještě nárok na rodičovský příspěvek, nevadí. Pobírání rodičovské není na překážku v tom, aby vás Úřad práce případně zařadil do evidence uchazečů o zaměstnání.

Pokud půjdete na Úřad práce už v prosinci, pak vám za prosinec může případně vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (ta by vám pak byla vyplacena v lednu 2021) a zdravotní pojištění nemusíte vůbec řešit, platil by ho za vás stát.

Zdravotní pojištění také nemusíte řešit, i když nepůjdete na Úřad práce a zůstanete doma. Pokud vám alespoň za část měsíce náleží rodičovský příspěvek, pak za vás zdravotní pojištění platí stát.

Sama si musíte zdravotní pojištění zaplatit až ve chvíli, kdy za vás po celý kalendářní měsíc nezaplatí zdravotní pojištění nikdo jiný (stát za vás platí ZP, jako za příjemce rodičovského příspěvku, nebo jako za nezaměstnanou na Úřadu práce, nebo případně ZP platí zaměstnavatel).

Viz paragraf 5, zákon o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997 Sb.):

§ 5 Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.

Podstatné je to „po celý měsíc“ – pokud alespoň za část měsíce zaplatil pojistné někdo jiný, pak to vy nemusíte řešit.

Povinnost platit pojistné, vám případně může vznikat třeba v lednu 2021, pokud celý leden nebudete příjemcem RP, nebudete vedená na Úřadu práce, nebudete pracovat v žádném zaměstnání (kde by za vás zdravotní odvedl zaměstnavatel, což může být případ i práce na DPP s příjmem do 10 000 Kč), pak si budete muset ZP zaplatit sama, jako OBZP.

V roce 2021 bude zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) ve výši 2052 Kč.

Pokud byste neplánovala být na ÚP nebo někde pracovat, pak se určitě vyplatí se nahlásit na zdravotní pojišťovně, jako osoba pečující o dítě. Pak za vás zdravotní pojištění opět zaplatil stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM – změna zaměstnání

-

Dobrý den, můj zaměstnavatel má problémy a chce, abych přestoupila pod jeho druhou firmu, vzhledem k tomu, že jeho první společnost nejspíše ukončí činnost. Tzn., že bych z jeho první firmy odešla na dohodu k 30. 4. 2021 a hned od 1. 5. 2021  nastoupila do jeho druhé firmy za stejných podmínek. Jenže já bych […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou?

-

Dobrý den, potřebovala bych se nevím, kde zjistím, jestli mám nárok na mateřskou dovolenou. Pracovala jsem se na smlouvu určitou v jedné práci od 5.5.2020 do 23.7.2020. Po té jen nějaké brigády, a po té jsem byla na ÚP od 26.8.2020 do 17.11.2020. Po té jsem šla do práce na smlouvu určitou od 18.11.2020 do […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď