Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď.

Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let.

Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění za zbývající dny v měsíci prosinci nebo je platí stát za celý měsíc prosinec, když za tento měsíc budu pobírat ještě rodičovský příspěvek?

A na pracovní úřad se mám hlásit ještě v prosinci, když budu pobírat ještě rodičovský příspěvek nebo až v lednu?

Nebo se mám nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let věku na zdravotní pojišťovnu? Ještě mám další dvě děti, se kterými jsem v současné době doma kvůli zavřeným školám. Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana, 28.11.2020 13:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.11.2020 18:04 napsal/a:

Dobrý den,

Na Úřadu práce se můžete zaregistrovat kdykoliv – je to na vás. To, že máte v prosinci případně ještě nárok na rodičovský příspěvek, nevadí. Pobírání rodičovské není na překážku v tom, aby vás Úřad práce případně zařadil do evidence uchazečů o zaměstnání.

Pokud půjdete na Úřad práce už v prosinci, pak vám za prosinec může případně vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (ta by vám pak byla vyplacena v lednu 2021) a zdravotní pojištění nemusíte vůbec řešit, platil by ho za vás stát.

Zdravotní pojištění také nemusíte řešit, i když nepůjdete na Úřad práce a zůstanete doma. Pokud vám alespoň za část měsíce náleží rodičovský příspěvek, pak za vás zdravotní pojištění platí stát.

Sama si musíte zdravotní pojištění zaplatit až ve chvíli, kdy za vás po celý kalendářní měsíc nezaplatí zdravotní pojištění nikdo jiný (stát za vás platí ZP, jako za příjemce rodičovského příspěvku, nebo jako za nezaměstnanou na Úřadu práce, nebo případně ZP platí zaměstnavatel).

Viz paragraf 5, zákon o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997 Sb.):

§ 5 Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.

Podstatné je to „po celý měsíc“ – pokud alespoň za část měsíce zaplatil pojistné někdo jiný, pak to vy nemusíte řešit.

Povinnost platit pojistné, vám případně může vznikat třeba v lednu 2021, pokud celý leden nebudete příjemcem RP, nebudete vedená na Úřadu práce, nebudete pracovat v žádném zaměstnání (kde by za vás zdravotní odvedl zaměstnavatel, což může být případ i práce na DPP s příjmem do 10 000 Kč), pak si budete muset ZP zaplatit sama, jako OBZP.

V roce 2021 bude zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) ve výši 2052 Kč.

Pokud byste neplánovala být na ÚP nebo někde pracovat, pak se určitě vyplatí se nahlásit na zdravotní pojišťovně, jako osoba pečující o dítě. Pak za vás zdravotní pojištění opět zaplatil stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď

Nárok na RP a celodenní pobyt staršího dítěte v MŠ

-

Dobrý den, jsem aktuálně na mateřské s druhým dítětem a starší tříletá dcera nastoupila do školky. Brzy přejdu na rodičovskou a požádám si o rodičovský příspěvek. Je nutné, aby starší dcera chodila, že školky po obědě domů, když budu s miminkem doma? Slyšela jsem, že pokud by byla ve školce celý den, přišla bych o […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď

Dva hlavní pracovní poměry při rodičovské dovolené

-

Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovolené do dubna 2024 a zároveň vedena u zaměstnavatele (HPP), u kterého jsem pracovala, než jsem odešla na mateřskou dovolenou. Stále jsem u něho tedy vedena a byla mi nabídnuta práce na HPP u jiného zaměstnavatele. Můj dotaz zní: Musím u předchozího zaměstnavatele dát výpověď/ukončit pracovní poměr, abych […]

Zobrazit odpověď