Zdravotní pojištění po skončení rodičovské

Dobrý den, ještě jednou se na vás obracím se žádostí o odpověď.

Synovi budou čtyři roky 1. 12. 2020, do té doby pobírám rodičovský příspěvek. Pracovní poměr jsem ukončila dohodou ve třech letech syna, když mi nepovolili v práci neplacené volno do synových čtyř let.

Potřebovala bych vědět, zda si budu muset platit zdravotní pojištění za zbývající dny v měsíci prosinci nebo je platí stát za celý měsíc prosinec, když za tento měsíc budu pobírat ještě rodičovský příspěvek?

A na pracovní úřad se mám hlásit ještě v prosinci, když budu pobírat ještě rodičovský příspěvek nebo až v lednu?

Nebo se mám nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let věku na zdravotní pojišťovnu? Ještě mám další dvě děti, se kterými jsem v současné době doma kvůli zavřeným školám. Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana, 28.11.2020 13:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.11.2020 18:04 napsal/a:

Dobrý den,

Na Úřadu práce se můžete zaregistrovat kdykoliv – je to na vás. To, že máte v prosinci případně ještě nárok na rodičovský příspěvek, nevadí. Pobírání rodičovské není na překážku v tom, aby vás Úřad práce případně zařadil do evidence uchazečů o zaměstnání.

Pokud půjdete na Úřad práce už v prosinci, pak vám za prosinec může případně vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (ta by vám pak byla vyplacena v lednu 2021) a zdravotní pojištění nemusíte vůbec řešit, platil by ho za vás stát.

Zdravotní pojištění také nemusíte řešit, i když nepůjdete na Úřad práce a zůstanete doma. Pokud vám alespoň za část měsíce náleží rodičovský příspěvek, pak za vás zdravotní pojištění platí stát.

Sama si musíte zdravotní pojištění zaplatit až ve chvíli, kdy za vás po celý kalendářní měsíc nezaplatí zdravotní pojištění nikdo jiný (stát za vás platí ZP, jako za příjemce rodičovského příspěvku, nebo jako za nezaměstnanou na Úřadu práce, nebo případně ZP platí zaměstnavatel).

Viz paragraf 5, zákon o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997 Sb.):

§ 5 Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc.

Podstatné je to „po celý měsíc“ – pokud alespoň za část měsíce zaplatil pojistné někdo jiný, pak to vy nemusíte řešit.

Povinnost platit pojistné, vám případně může vznikat třeba v lednu 2021, pokud celý leden nebudete příjemcem RP, nebudete vedená na Úřadu práce, nebudete pracovat v žádném zaměstnání (kde by za vás zdravotní odvedl zaměstnavatel, což může být případ i práce na DPP s příjmem do 10 000 Kč), pak si budete muset ZP zaplatit sama, jako OBZP.

V roce 2021 bude zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů) ve výši 2052 Kč.

Pokud byste neplánovala být na ÚP nebo někde pracovat, pak se určitě vyplatí se nahlásit na zdravotní pojišťovně, jako osoba pečující o dítě. Pak za vás zdravotní pojištění opět zaplatil stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď