Zrušení trvalého bydliště – byt v pečovatelském domě

Trvalé bydliště mám v bytě svého syna, se kterým jsem žila více než 7 let. Poté se mi podařilo získat byt v pečovatelském domě v Kladně, kde mám smlouvu na pronájem bytu už 7 let.

Před dvěma roky syn tragicky zahynul a dědické řízení skončilo letos v září, kdy byt získala jeho nezletilá dcera – 20 měsíců.

Chci se zeptat, jak mám postupovat při zrušení trvalého bydliště a přihlášení do bytu, na který mám uzavřenou smlouvu.

Můj zdravotní stav se velmi zhoršil, mám rakovinu kostí ve čtvrtém stádiu – mnohočetné metastázy v kostech, chodím s pomocí chodítka jen na malé vzdálenosti.

Proto bych uvítala radu, jak mám postupovat.

Dotaz poslal/a: Alexandra S., 12.10.2020 15:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.10.2020 16:57 napsal/a:

Dobrý den,

Pro změnu trvalého bydliště se můžete obrátit na městský/obecní úřad v místě, kde budete chtít mít nové trvalé bydliště. Na městském/obecním úřadu se to řeší obvykle na stejném místě, kde vám vystaví nový občanský průkaz (oddělení evidence obyvatel).

V Kladně by to mělo být Pracoviště MMK - Centrum správních agend nám. Svobody 1960 272 01 Kladno (viz zde)

Pro změnu trvalého pobytu je potřeba doložit platný občanský průkaz a nájemní smlouvu na byt, do kterého si budete chtít nechat zřídit nové trvalé bydliště.

Změnu trvalého bydliště je možné provést na základě toho, že v bytě, kde budete mít užívací právo (platnou nájemní smlouvu) na tento byt.

Dále bude nutné na úřadu vyplnit přihlašovací lístek k trvalému pobytu (viz vzor, jak vypadá je zde), nestačí ale vyplnit tento elektronický formulář, na úřadu je potřeba vyplnit vytištěný originál.

Za změnu trvalého bydliště se platí poplatek 50 Kč. Následně si pak budete muset ještě nechat vystavit nový občanský průkaz (pokud v něm máte uvedenou adresu trvalého pobytu).

V případě vašeho zhoršeného zdravotního stavu, pokud jste částečně imobilní, vám doporučím obrátit se na pracovníky domu s pečovatelskou službou.

Ve většině podobných zařízení zpravidla funguje někdo, jako „sociální pracovník“, kdo je schopen klientům tohoto zařízení pomoci s vyřizováním různých úředních záležitostí. Mám za to, že by vám měli být schopni poradit/pomoci i s touto záležitostí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Okamžitá výpověď z nájmu s vystěhováním do 14 dnů

-

Dobrý den, včera nám majitel přivezl výpověď z nájmu. Máme vystěhovat dům do 14 dnů. Důvod je nezaplacení nájmu, které vzniklo během roku. Vyzval nás zaplatit vše do 10 dnů anebo se vystěhovat do 14 dnů. Dluh tam je ale na doplacení za 10 dnů. To nemám, výplatu bereme až na konci měsíce. Nájem jsme […]

Zobrazit odpověď

Jak si můžu přihlásit trvalý pobyt na městském úřadě?

-

Vážená poradno, byla bych vám velice vděčná za pomoc, protože se mi nedaří odpověď nikde najít. Již řadu let bydlím v cizině (EU) a mám stále české občanství. Trvalé bydliště v době odjezdu, bylo hlášené v bytě, kde jsem byla v podnájmu. Ale již dávno ten byt ani nepatří původnímu majiteli. Chtěla bych si v tom […]

Zobrazit odpověď