2 zaměstnání na HPP a výpočet mateřské podpory (PPM)

Dobrý den,

ráda bych se informovala, jak je to v případě dvou pracovních poměrů úvazku 0.5 a vyplácení mateřské podpory.

Obě práce na dobu neurčitou, žádosti oběma zaměstnavatelům předány.

Budou mi nyní vypláceny měsíčně dvě mateřské nebo na ČSSZ nějakým způsobem vypočítají částku a zasílají pouze jednu?

Předem děkuji ta odpověď.

Dotaz poslal/a: Iveta, 18.01.2021 14:30
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 19.01.2021 16:10 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) můžete vždy dostávat pouze jednou. Takže to určitě nebude tak, že byste PPM dostávala 2x.

Viz paragraf 14, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

(2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

Pokud ale u obou zaměstnání na HPP, které máte, splňujete příslušné podmínky pro nárok na PPM, pak se výpočet této dávky bude odvíjet na základě příjmů z obou zaměstnání (resp. na základě vyměřovacích základů z obou zaměstnání).

Základním předpokladem, aby se mateřská mohla počítat na základě příjmů z obou (více) zaměstnání je to, že ve všech těchto zaměstnáních splňujete podmínky účasti na nemocenském pojištění. A to minimálně 270 kalendářních dní, za poslední 2 roky.

V případě souběhu více zaměstnání, musí být tyto podmínky splněny pro každé zaměstnání samostatně, a započítává se jen doba, kdy druhé zaměstnání bylo vykonáváno souběžně s tím prvním.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 32:

(2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.

Pokud je tato splněno, pak se pro každé zaměstnání stanoví příslušný vyměřovací základ. A mateřská (PPM), se pak vypočítá, na základě součtu těchto vyměřovacích základů (na tento součet se uplatní redukční pravidla a další postupy výpočtu PPM).

§ 20

(1) Vznikne-li v případě souběhu více pojištění u pojištěnce, který splňuje podmínky nároku na výplatu téže dávky, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, z více pojištění (§ 14 odst. 2 věta druhá), nárok na výplatu této dávky 

a) od stejného dne, stanoví se nejprve denní vyměřovací základ z každé pojištěné činnosti, z níž pojištěnec uplatnil nárok na výplatu dávky, podle § 18 a 19 a za denní vyměřovací základ pro stanovení dávky se považuje úhrn těchto denních vyměřovacích základů,

Takže to tedy není tak že byste dostávala mateřskou (PPM) dvakrát, nebo v dvojnásobné výši (než na jakou by vám vznikl nárok z jednoho zaměstnání). Výpočet PPM ale bude vycházet z příjmů (vyměřovacího základu) v obou zaměstnáních, a výsledná mateřská bude vyšší, než jaká by byla od jednoho zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď