Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

Dobrý den,

Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku.

Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč?

Pokud ano, kam si mám zajít požádat o porodné, a co k tomu budu potřebovat? U prvního dítěte jsme o porodné nežádali, tak vůbec nevím, jak to funguje.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Vladimíra B., 09.10.2021 19:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.10.2021 18:50 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné je v případě, že průměrný čistý měsíční příjem rodiny, v rozhodném období (předchozí kalendářní čtvrtletí) nepřekračuje 2,7 násobek životního minima.

Pokud se vám má druhé dítě narodit v prosinci 2021, pak je rozhodným obdobím 3 čtvrtletí roku – tj. měsíce červenec až září.

Životní minimum pro dvě dospělé osoby (vy + manžel) a jedno dítě (6,5 roku), je aktuálně 9 170 Kč. Nárok na porodné je tedy v případě, že průměrný měsíční příjem rodiny, nepřekročí 24 759 Kč.

Do průměrného příjmu, se započítávají příjmy otce + matky dítěte. Jedná se o čisté příjmy typu – čistá mzda za zaměstnání, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství (mateřská), podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek, a jiné příjmy.

Pokud by váš průměrný měsíční příjem byl zmíněných 27 500 – 28 500 Kč, pak byste na porodné nárok neměli.

Pokud by vám do rozhodného období spadaly jiné (nižší) příjmy, a nárok na porodné by vám vznikal, pak se můžete obrátit na Úřad práce.

Porodné se vyřizuje na Úřadu práce, po narození dítěte (řešíte zde i rodičovský příspěvek).

Pro vyřízení porodného, budete potřebovat rodný list dítěte, osobní doklady všech osob (občanský průkaz vás + manžela). A dále pak potvrzení o příjmu ze zaměstnání – viz formulář Doklad o výši čtvrtletního příjmu.

Formulář s žádostí o porodné, je možné najít přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí zde. Na případné vyřízení žádosti o porodné, je čas až do jednoho roku, od narození dítěte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Máme nárok na porodné, když otec je OSVČ?

-

Dobrý den, s přítelem čekáme první dítě (má se narodit v prosinci). Já jsem od července 2021 na nemocenské a od 13. 11. 2021 nastupuji na mateřskou. Přítel byl půl roku evidován na úřadě a od 1. 6. 2021 je OSVČ. Jaký je jeho příjem, když zatím nepodával daňové přiznání (bude až v roce 2022)? Děkuji […]

Zobrazit odpověď