Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021?

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní za tento rok 2021.

Od 7. 10. 2020 jsem byla na mateřské do 20.4 2021. Mateřskou jsem měla 13306 Kč. Od 1. 5. 2021 jsem na rodičáku kde pobírám 9375 Kč.

A můj dotaz zní: Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021? Jinak slevu na dítě si napsal na sebe můj přítel-otec dítěte, takže já nebudu uplatňovat.

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Darina, 30.10.2021 9:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:38 napsal/a:

Dobrý den,

pokud vaším jediným příjem v roce 2021 je/byla „mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství) a „rodičovská“ (rodičovský příspěvek), pak vám na „vracení daní“ nárok nevzniká.

„Mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství) je dávkou nemocenského pojištění. PPM, tedy nespadá mezi zdanitelné příjmy, neodvádíte z ní sociální, zdravotní pojištění, ani žádnou daň.

„Rodičovská“ (rodičovský příspěvek) je sociální dávka. Opět se nejedná o zdanitelný příjem. Jak mateřská, tak i rodičovská (nebo i nemocenská, či různé další nemocenské/sociální dávky), jsou osvobozeny od daně z příjmů a do daňového přiznání se vůbec neuvádí.

Pokud jste v roce 2021, neměla žádné jiné příjmy (z nějaké brigády na DPP či DPČ, z podnikání, z pronájmu, apod.), pak nemáte žádné zdanitelné příjmy.

Abyste si mohla uplatnit daňovou slevu na poplatníka (nebo případně i jiné daňové slevy), pak musíte mít roční příjem (ze závislé činností, z podnikání, apod.), alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. V roce 2021 se jedná o částku 91 200 Kč (minimální mzda je 15 200 Kč).

K nějakému „vracení daní“, může dojít v případě, kdy část roku normálně pracujete v zaměstnání a část roku jste na mateřské/rodičovské. To mohl být váš případ v roce 2020. Nebo v podobné situaci můžete být na konci rodičovské.

Nyní, kdy ale nemáte žádné zdanitelné příjmy, tak ani není co vracet.

Pokud nemáte v roce 2021 jiné příjmy než mateřskou a rodičovskou, tak ani nemusíte podávat daňové přiznání (měla byste v něm jen samé nuly).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Neúspěšná maturita – do kdy platí zdravotní pojištění stát?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Synovi se nepovedla maturita a opravný termín má v polovině září. Od října by nastoupil do práce. Myslím si správně, že do 31.8. pro něho platí status studenta, a na září by se musel zaevidovat na ÚP kvůli sociálnímu a zdravotnímu? Děkuji

Zobrazit odpověď