Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021?

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní za tento rok 2021.

Od 7. 10. 2020 jsem byla na mateřské do 20.4 2021. Mateřskou jsem měla 13306 Kč. Od 1. 5. 2021 jsem na rodičáku kde pobírám 9375 Kč.

A můj dotaz zní: Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021? Jinak slevu na dítě si napsal na sebe můj přítel-otec dítěte, takže já nebudu uplatňovat.

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Darina, 30.10.2021 9:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:38 napsal/a:

Dobrý den,

pokud vaším jediným příjem v roce 2021 je/byla „mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství) a „rodičovská“ (rodičovský příspěvek), pak vám na „vracení daní“ nárok nevzniká.

„Mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství) je dávkou nemocenského pojištění. PPM, tedy nespadá mezi zdanitelné příjmy, neodvádíte z ní sociální, zdravotní pojištění, ani žádnou daň.

„Rodičovská“ (rodičovský příspěvek) je sociální dávka. Opět se nejedná o zdanitelný příjem. Jak mateřská, tak i rodičovská (nebo i nemocenská, či různé další nemocenské/sociální dávky), jsou osvobozeny od daně z příjmů a do daňového přiznání se vůbec neuvádí.

Pokud jste v roce 2021, neměla žádné jiné příjmy (z nějaké brigády na DPP či DPČ, z podnikání, z pronájmu, apod.), pak nemáte žádné zdanitelné příjmy.

Abyste si mohla uplatnit daňovou slevu na poplatníka (nebo případně i jiné daňové slevy), pak musíte mít roční příjem (ze závislé činností, z podnikání, apod.), alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. V roce 2021 se jedná o částku 91 200 Kč (minimální mzda je 15 200 Kč).

K nějakému „vracení daní“, může dojít v případě, kdy část roku normálně pracujete v zaměstnání a část roku jste na mateřské/rodičovské. To mohl být váš případ v roce 2020. Nebo v podobné situaci můžete být na konci rodičovské.

Nyní, kdy ale nemáte žádné zdanitelné příjmy, tak ani není co vracet.

Pokud nemáte v roce 2021 jiné příjmy než mateřskou a rodičovskou, tak ani nemusíte podávat daňové přiznání (měla byste v něm jen samé nuly).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď