Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021?

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní za tento rok 2021.

Od 7. 10. 2020 jsem byla na mateřské do 20.4 2021. Mateřskou jsem měla 13306 Kč. Od 1. 5. 2021 jsem na rodičáku kde pobírám 9375 Kč.

A můj dotaz zní: Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021? Jinak slevu na dítě si napsal na sebe můj přítel-otec dítěte, takže já nebudu uplatňovat.

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Darina, 30.10.2021 9:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:38 napsal/a:

Dobrý den,

pokud vaším jediným příjem v roce 2021 je/byla „mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství) a „rodičovská“ (rodičovský příspěvek), pak vám na „vracení daní“ nárok nevzniká.

„Mateřská“ (peněžitá pomoc v mateřství) je dávkou nemocenského pojištění. PPM, tedy nespadá mezi zdanitelné příjmy, neodvádíte z ní sociální, zdravotní pojištění, ani žádnou daň.

„Rodičovská“ (rodičovský příspěvek) je sociální dávka. Opět se nejedná o zdanitelný příjem. Jak mateřská, tak i rodičovská (nebo i nemocenská, či různé další nemocenské/sociální dávky), jsou osvobozeny od daně z příjmů a do daňového přiznání se vůbec neuvádí.

Pokud jste v roce 2021, neměla žádné jiné příjmy (z nějaké brigády na DPP či DPČ, z podnikání, z pronájmu, apod.), pak nemáte žádné zdanitelné příjmy.

Abyste si mohla uplatnit daňovou slevu na poplatníka (nebo případně i jiné daňové slevy), pak musíte mít roční příjem (ze závislé činností, z podnikání, apod.), alespoň ve výši šestinásobku minimální mzdy. V roce 2021 se jedná o částku 91 200 Kč (minimální mzda je 15 200 Kč).

K nějakému „vracení daní“, může dojít v případě, kdy část roku normálně pracujete v zaměstnání a část roku jste na mateřské/rodičovské. To mohl být váš případ v roce 2020. Nebo v podobné situaci můžete být na konci rodičovské.

Nyní, kdy ale nemáte žádné zdanitelné příjmy, tak ani není co vracet.

Pokud nemáte v roce 2021 jiné příjmy než mateřskou a rodičovskou, tak ani nemusíte podávat daňové přiznání (měla byste v něm jen samé nuly).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď