Budu mít nárok na mateřskou anebo dostanu jen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Mám odpracováno 7 let. Ve svém nynějším zaměstnání jsem od 1. července 2019, jako zástup za MD do 30. 6. 2021.

Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na „mateřskou“, kdybych ještě tento rok otěhotněla? Anebo by mi byl vyplácen rovnou rodičovský příspěvek?

Bylo mi řečeno od paní na úřadě (ale přišlo mi, že si není moc jista), že vzhledem k tomu, že mi končí smlouva, bych nárok na mateřskou neměla a ode dne narození dítěte, by mi šel rovnou rodičovský příspěvek.

Zdá se mi to nespravedlivé, abych dostala jen sejné dávky, jako třeba studentka, která nemá nic odděláno.

Děkuji Vám za informaci.

Dotaz poslal/a: M.P., 01.01.2021 19:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.01.2021 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

To, zda byste měla nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), by hodně záleželo na tom, od kdy byste konkrétně byla těhotná, a případně i na tom, co by bylo po skončení vašeho zaměstnání na dobu určitou.

Základní podmínkou, pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) je to, že v době začátku PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná nebo v ochranné době. Ochranná doba, je až 180 dní od skončení zaměstnání, ve kterém jste již byla těhotná.

Takže, pokud byste při skončení aktuálního zaměstnání (tj. 30. 6. 2021), byla již těhotná a alespoň v cca 2 měsíci, pak byste měla mít nárok na mateřskou (PPM). A to, i když byste po skončení zaměstnání byla jenom nezaměstnaná.

Po skončení zaměstnání (30. 6. 2021), by běžela ochranná doba 180 dní. A pokud by vám začátek PPM spadal do ochranné doby, pak byste na PPM měla nárok.

Vzhledem k tomu, že běžná délka těhotenství je 280 dní, začátek PPM může být až 56 dní před porodem, tak by to znamenalo, že v době ukončení zaměstnání byste musela být již cca 45 dní těhotná.

To je ale jen matematický výpočet. Konkrétní termín porodu a zahájení těhotenství, které následně určuje lékař, vychází spíše z biologie. A tak to nemusí být takto striktně matematicky přesné. Podstatné je to, že v době ukončení současného zaměstnání, byste měla být již cca 2 měsíce těhotná.

Pokud byste otěhotněla později, ale stále ještě během současného zaměstnání, tak by vám pak sice také běžela ochranná doba, ale ta by skončila před začátkem mateřské a nárok na ni by vám nevznikl.

Znamenalo by to, že byste musela nastoupit ještě do nějakého dalšího zaměstnání, abyste měla opravdu nárok na PPM.

To samé pak platí pro případ, že byste otěhotněla až po skončení současného zaměstnání. Tam už by nebyla žádná ochranná doba. Nárok na mateřskou by se pak mohl odvíjet až od nějakého dalšího zaměstnání.

To, že případně máte nárok na rodičovský příspěvek, je určitě pravda. Na ten je nárok, i pokud byste otěhotněla až po skončení současného zaměstnání, a byla tak delší dobu před porodem jenom nezaměstnaná.

Na rodičovský příspěvek máte nárok v každém případě. Buď po skončení mateřské (pokud na ni budete mít nárok), nebo po narození dítěte.

Výše rodičovského příspěvku je vždy stejná. Nedá se mluvit o tom, že by měl někdo vyšší nebo nižší rodičovskou. Vždy se jedná o 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. Rozdíl může být jen v tom, kolik dostanete každý měsíc. Bez nároku na mateřskou (PPM) je to zpravidla maximálně do 10 000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď