Budu mít nárok na mateřskou anebo dostanu jen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Mám odpracováno 7 let. Ve svém nynějším zaměstnání jsem od 1. července 2019, jako zástup za MD do 30. 6. 2021.

Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na „mateřskou“, kdybych ještě tento rok otěhotněla? Anebo by mi byl vyplácen rovnou rodičovský příspěvek?

Bylo mi řečeno od paní na úřadě (ale přišlo mi, že si není moc jista), že vzhledem k tomu, že mi končí smlouva, bych nárok na mateřskou neměla a ode dne narození dítěte, by mi šel rovnou rodičovský příspěvek.

Zdá se mi to nespravedlivé, abych dostala jen sejné dávky, jako třeba studentka, která nemá nic odděláno.

Děkuji Vám za informaci.

Dotaz poslal/a: M.P., 01.01.2021 19:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.01.2021 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

To, zda byste měla nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), by hodně záleželo na tom, od kdy byste konkrétně byla těhotná, a případně i na tom, co by bylo po skončení vašeho zaměstnání na dobu určitou.

Základní podmínkou, pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) je to, že v době začátku PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná nebo v ochranné době. Ochranná doba, je až 180 dní od skončení zaměstnání, ve kterém jste již byla těhotná.

Takže, pokud byste při skončení aktuálního zaměstnání (tj. 30. 6. 2021), byla již těhotná a alespoň v cca 2 měsíci, pak byste měla mít nárok na mateřskou (PPM). A to, i když byste po skončení zaměstnání byla jenom nezaměstnaná.

Po skončení zaměstnání (30. 6. 2021), by běžela ochranná doba 180 dní. A pokud by vám začátek PPM spadal do ochranné doby, pak byste na PPM měla nárok.

Vzhledem k tomu, že běžná délka těhotenství je 280 dní, začátek PPM může být až 56 dní před porodem, tak by to znamenalo, že v době ukončení zaměstnání byste musela být již cca 45 dní těhotná.

To je ale jen matematický výpočet. Konkrétní termín porodu a zahájení těhotenství, které následně určuje lékař, vychází spíše z biologie. A tak to nemusí být takto striktně matematicky přesné. Podstatné je to, že v době ukončení současného zaměstnání, byste měla být již cca 2 měsíce těhotná.

Pokud byste otěhotněla později, ale stále ještě během současného zaměstnání, tak by vám pak sice také běžela ochranná doba, ale ta by skončila před začátkem mateřské a nárok na ni by vám nevznikl.

Znamenalo by to, že byste musela nastoupit ještě do nějakého dalšího zaměstnání, abyste měla opravdu nárok na PPM.

To samé pak platí pro případ, že byste otěhotněla až po skončení současného zaměstnání. Tam už by nebyla žádná ochranná doba. Nárok na mateřskou by se pak mohl odvíjet až od nějakého dalšího zaměstnání.

To, že případně máte nárok na rodičovský příspěvek, je určitě pravda. Na ten je nárok, i pokud byste otěhotněla až po skončení současného zaměstnání, a byla tak delší dobu před porodem jenom nezaměstnaná.

Na rodičovský příspěvek máte nárok v každém případě. Buď po skončení mateřské (pokud na ni budete mít nárok), nebo po narození dítěte.

Výše rodičovského příspěvku je vždy stejná. Nedá se mluvit o tom, že by měl někdo vyšší nebo nižší rodičovskou. Vždy se jedná o 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. Rozdíl může být jen v tom, kolik dostanete každý měsíc. Bez nároku na mateřskou (PPM) je to zpravidla maximálně do 10 000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď