Budu mít nárok na mateřskou anebo dostanu jen rodičovský příspěvek?

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.

Mám odpracováno 7 let. Ve svém nynějším zaměstnání jsem od 1. července 2019, jako zástup za MD do 30. 6. 2021.

Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na „mateřskou“, kdybych ještě tento rok otěhotněla? Anebo by mi byl vyplácen rovnou rodičovský příspěvek?

Bylo mi řečeno od paní na úřadě (ale přišlo mi, že si není moc jista), že vzhledem k tomu, že mi končí smlouva, bych nárok na mateřskou neměla a ode dne narození dítěte, by mi šel rovnou rodičovský příspěvek.

Zdá se mi to nespravedlivé, abych dostala jen sejné dávky, jako třeba studentka, která nemá nic odděláno.

Děkuji Vám za informaci.

Dotaz poslal/a: M.P., 01.01.2021 19:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.01.2021 14:23 napsal/a:

Dobrý den,

To, zda byste měla nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), by hodně záleželo na tom, od kdy byste konkrétně byla těhotná, a případně i na tom, co by bylo po skončení vašeho zaměstnání na dobu určitou.

Základní podmínkou, pro nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) je to, že v době začátku PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná nebo v ochranné době. Ochranná doba, je až 180 dní od skončení zaměstnání, ve kterém jste již byla těhotná.

Takže, pokud byste při skončení aktuálního zaměstnání (tj. 30. 6. 2021), byla již těhotná a alespoň v cca 2 měsíci, pak byste měla mít nárok na mateřskou (PPM). A to, i když byste po skončení zaměstnání byla jenom nezaměstnaná.

Po skončení zaměstnání (30. 6. 2021), by běžela ochranná doba 180 dní. A pokud by vám začátek PPM spadal do ochranné doby, pak byste na PPM měla nárok.

Vzhledem k tomu, že běžná délka těhotenství je 280 dní, začátek PPM může být až 56 dní před porodem, tak by to znamenalo, že v době ukončení zaměstnání byste musela být již cca 45 dní těhotná.

To je ale jen matematický výpočet. Konkrétní termín porodu a zahájení těhotenství, které následně určuje lékař, vychází spíše z biologie. A tak to nemusí být takto striktně matematicky přesné. Podstatné je to, že v době ukončení současného zaměstnání, byste měla být již cca 2 měsíce těhotná.

Pokud byste otěhotněla později, ale stále ještě během současného zaměstnání, tak by vám pak sice také běžela ochranná doba, ale ta by skončila před začátkem mateřské a nárok na ni by vám nevznikl.

Znamenalo by to, že byste musela nastoupit ještě do nějakého dalšího zaměstnání, abyste měla opravdu nárok na PPM.

To samé pak platí pro případ, že byste otěhotněla až po skončení současného zaměstnání. Tam už by nebyla žádná ochranná doba. Nárok na mateřskou by se pak mohl odvíjet až od nějakého dalšího zaměstnání.

To, že případně máte nárok na rodičovský příspěvek, je určitě pravda. Na ten je nárok, i pokud byste otěhotněla až po skončení současného zaměstnání, a byla tak delší dobu před porodem jenom nezaměstnaná.

Na rodičovský příspěvek máte nárok v každém případě. Buď po skončení mateřské (pokud na ni budete mít nárok), nebo po narození dítěte.

Výše rodičovského příspěvku je vždy stejná. Nedá se mluvit o tom, že by měl někdo vyšší nebo nižší rodičovskou. Vždy se jedná o 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata. Rozdíl může být jen v tom, kolik dostanete každý měsíc. Bez nároku na mateřskou (PPM) je to zpravidla maximálně do 10 000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď