Bylo už schváleno ošetřovné za březen ve výši 80%?

Dobrý den,

Chci si teď na konci března vyplnit žádost o OČR za březen 2021. Dočetla jsem se, že se mělo ošetřovné za březen 2021 zvyšovat na 80%. Ale nikde nepíší, jestli už to bylo schváleno? Tak nevím, jestli mám s vyplněním žádosti čekat, nebo jak to vlastně je? Nerada bych o něco přišla.

Děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: Lenka K., 30.03.2021 19:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.03.2021 7:31 napsal/a:

Dobrý den,

Návrh na zvýšení ošetřovného během epidemie COVID („krizové ošetřovné“), už schválila vláda. Zákon je navržen ke schválení v poslanecké sněmovně. Pokud se nepletu, tak Parlament by měl o schválení zvýšení ošetřovného na 80% hlasovat 1. 4. 2021.

Je poměrně pravděpodobné, že by zvýšení mohlo být schváleno. Návrh na zvýšení OČR byl předložen skupinou poslanců a podle všech dostupných informací, panuje v Parlamentu nadpoloviční shoda, na zvýšení této nemocenské dávky.

Pokud bude zákon schválen v Parlamentu (pravděpodobně 1. 4. 2021), tak jej ale následně ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Ve výsledku ale nic z toho nemá vliv na to, kdy si máte podat žádost o ošetřovné. Zákon je nastaven tak, že změna by začala platit zpětně, od začátku března.

Pokud by ke schválení došlo až po té, co bude vyplaceno ošetřovné za březen, tak by následně ČSSZ vyplatila příslušný doplatek (rozdíl mezi 70% a 80%). V žádosti o ošetřovné za březen, nežádáte o konkrétní částku.

Tj. žádost o ošetřovné za březen, si nyní můžete bez obav vyplnit. A to, zda nakonec dostanete ošetřovné 70% nebo zvýšené ošetřovné 80%, bude jasné během několika málo dní.

Pokud by se schvalování zdrželo, tak případný doplatek do zvýšení dostanete s menším zpožděním.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď