Bylo už schváleno ošetřovné za březen ve výši 80%?

Dobrý den,

Chci si teď na konci března vyplnit žádost o OČR za březen 2021. Dočetla jsem se, že se mělo ošetřovné za březen 2021 zvyšovat na 80%. Ale nikde nepíší, jestli už to bylo schváleno? Tak nevím, jestli mám s vyplněním žádosti čekat, nebo jak to vlastně je? Nerada bych o něco přišla.

Děkuji za radu!

Dotaz poslal/a: Lenka K., 30.03.2021 19:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.03.2021 7:31 napsal/a:

Dobrý den,

Návrh na zvýšení ošetřovného během epidemie COVID („krizové ošetřovné“), už schválila vláda. Zákon je navržen ke schválení v poslanecké sněmovně. Pokud se nepletu, tak Parlament by měl o schválení zvýšení ošetřovného na 80% hlasovat 1. 4. 2021.

Je poměrně pravděpodobné, že by zvýšení mohlo být schváleno. Návrh na zvýšení OČR byl předložen skupinou poslanců a podle všech dostupných informací, panuje v Parlamentu nadpoloviční shoda, na zvýšení této nemocenské dávky.

Pokud bude zákon schválen v Parlamentu (pravděpodobně 1. 4. 2021), tak jej ale následně ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

Ve výsledku ale nic z toho nemá vliv na to, kdy si máte podat žádost o ošetřovné. Zákon je nastaven tak, že změna by začala platit zpětně, od začátku března.

Pokud by ke schválení došlo až po té, co bude vyplaceno ošetřovné za březen, tak by následně ČSSZ vyplatila příslušný doplatek (rozdíl mezi 70% a 80%). V žádosti o ošetřovné za březen, nežádáte o konkrétní částku.

Tj. žádost o ošetřovné za březen, si nyní můžete bez obav vyplnit. A to, zda nakonec dostanete ošetřovné 70% nebo zvýšené ošetřovné 80%, bude jasné během několika málo dní.

Pokud by se schvalování zdrželo, tak případný doplatek do zvýšení dostanete s menším zpožděním.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď

Může mít babička nárok na ošetřovné – péče o dítě při mé hospitalizaci v nemocnici?

-

Dobrý den, mám dceru (3roky) a žiji s ní sama, otec zemřel. Chci se zeptat, jak je to v případě, kdy bych musela být hospitalizována a potřebovala bych, aby se o dceru starala babička, která ale pracuje? Vystaví jí někdo nějakou ,,omluvenku“ do práce, aby se mohla postarat? Nebydlí s námi v jedné domácnosti. Nebo […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď