Daňové přiznání po skončení zaměstnání během rodičovské

Dobrý den,

chci se zeptat, jsem se synem na rodičovské dovolené, do poloviny srpna roku 2020 jsem byla zaměstnaná a dostala výpověď.

Do toho období jde daňové přiznání za bývalým zaměstnavatelem?

Chci se zeptat za kým se obrátit s daněmi za období druhá polovina srpna až do 31. 1. 2020.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Simona K., 27.02.2021 20:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.02.2021 17:51 napsal/a:

Dobrý den,

Daňové přiznání si podáváte vždy sama. Zaměstnavatel za vás může provést pouze roční zúčtování daně. Musíte jej o to ale požádat do příslušného termínu. A ten už bohužel uplynul.

Pokud jste po skončení zaměstnání během rodičovské dovolené už nenastoupila do zaměstnání (tj. nemáte nyní jiného zaměstnavatele), tak jste měla možnost požádat svého posledního zaměstnavatele, o sestavení ročního zúčtování daně.

Tuto možnost jste ale měla jen do 15. 2. 2021. Pokud jste o roční zúčtování u svého posledního zaměstnavatele nepožádala do tohoto data, pak si daňové přiznání případně musíte řešit sama.

U svého bývalého zaměstnavatele si nyní můžete vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech (pravděpodobně vám jej zaměstnavatel vydal už po skončení zaměstnání).

Pokud jej nemáte, tak můžete zaměstnavatele požádat o tiskopis „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňovém zvýhodnění“. Zaměstnavatel má povinnost vám jej vystavit do 10 dnů.

Pokud jste měla nějaké další příjmy (například z práce na DPP nebo DPČ), tak byste si měla také vyžádat příslušná potvrzení (pokud je nemáte).

Příjmy jako je například rodičovský příspěvek (který jste zřejmě dostávala v průběhu rodičovské dovolené), nebo podpora v nezaměstnanosti (pokud jste byla po skončení zaměstnání vedená na Úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti), se v daňovém přiznání neuvádí.

Do daňového přiznání patří například mzda nebo i odstupné (mělo by být uvedeno na potvrzení od zaměstnavatele, jen opíšete) a případně i další příjmy, které jste měla (brigády, příjmy z pronájmu apod.).

Pokud byste ale neměla žádné zdanitelné příjmy, pak pochopitelně daňové přiznání podávat nemusíte. Netuším ale, jaké jste měla příjmy a jestli vůbec nějaké, takže toto je spíše jen teoretická odpověď.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď