Daňové přiznání po skončení zaměstnání během rodičovské

Dobrý den,

chci se zeptat, jsem se synem na rodičovské dovolené, do poloviny srpna roku 2020 jsem byla zaměstnaná a dostala výpověď.

Do toho období jde daňové přiznání za bývalým zaměstnavatelem?

Chci se zeptat za kým se obrátit s daněmi za období druhá polovina srpna až do 31. 1. 2020.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Simona K., 27.02.2021 20:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.02.2021 17:51 napsal/a:

Dobrý den,

Daňové přiznání si podáváte vždy sama. Zaměstnavatel za vás může provést pouze roční zúčtování daně. Musíte jej o to ale požádat do příslušného termínu. A ten už bohužel uplynul.

Pokud jste po skončení zaměstnání během rodičovské dovolené už nenastoupila do zaměstnání (tj. nemáte nyní jiného zaměstnavatele), tak jste měla možnost požádat svého posledního zaměstnavatele, o sestavení ročního zúčtování daně.

Tuto možnost jste ale měla jen do 15. 2. 2021. Pokud jste o roční zúčtování u svého posledního zaměstnavatele nepožádala do tohoto data, pak si daňové přiznání případně musíte řešit sama.

U svého bývalého zaměstnavatele si nyní můžete vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech (pravděpodobně vám jej zaměstnavatel vydal už po skončení zaměstnání).

Pokud jej nemáte, tak můžete zaměstnavatele požádat o tiskopis „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňovém zvýhodnění“. Zaměstnavatel má povinnost vám jej vystavit do 10 dnů.

Pokud jste měla nějaké další příjmy (například z práce na DPP nebo DPČ), tak byste si měla také vyžádat příslušná potvrzení (pokud je nemáte).

Příjmy jako je například rodičovský příspěvek (který jste zřejmě dostávala v průběhu rodičovské dovolené), nebo podpora v nezaměstnanosti (pokud jste byla po skončení zaměstnání vedená na Úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti), se v daňovém přiznání neuvádí.

Do daňového přiznání patří například mzda nebo i odstupné (mělo by být uvedeno na potvrzení od zaměstnavatele, jen opíšete) a případně i další příjmy, které jste měla (brigády, příjmy z pronájmu apod.).

Pokud byste ale neměla žádné zdanitelné příjmy, pak pochopitelně daňové přiznání podávat nemusíte. Netuším ale, jaké jste měla příjmy a jestli vůbec nějaké, takže toto je spíše jen teoretická odpověď.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď