Daňové přiznání po skončení zaměstnání během rodičovské

Dobrý den,

chci se zeptat, jsem se synem na rodičovské dovolené, do poloviny srpna roku 2020 jsem byla zaměstnaná a dostala výpověď.

Do toho období jde daňové přiznání za bývalým zaměstnavatelem?

Chci se zeptat za kým se obrátit s daněmi za období druhá polovina srpna až do 31. 1. 2020.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Simona K., 27.02.2021 20:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.02.2021 17:51 napsal/a:

Dobrý den,

Daňové přiznání si podáváte vždy sama. Zaměstnavatel za vás může provést pouze roční zúčtování daně. Musíte jej o to ale požádat do příslušného termínu. A ten už bohužel uplynul.

Pokud jste po skončení zaměstnání během rodičovské dovolené už nenastoupila do zaměstnání (tj. nemáte nyní jiného zaměstnavatele), tak jste měla možnost požádat svého posledního zaměstnavatele, o sestavení ročního zúčtování daně.

Tuto možnost jste ale měla jen do 15. 2. 2021. Pokud jste o roční zúčtování u svého posledního zaměstnavatele nepožádala do tohoto data, pak si daňové přiznání případně musíte řešit sama.

U svého bývalého zaměstnavatele si nyní můžete vyžádat potvrzení o zdanitelných příjmech (pravděpodobně vám jej zaměstnavatel vydal už po skončení zaměstnání).

Pokud jej nemáte, tak můžete zaměstnavatele požádat o tiskopis „Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň z těchto příjmů a daňovém zvýhodnění“. Zaměstnavatel má povinnost vám jej vystavit do 10 dnů.

Pokud jste měla nějaké další příjmy (například z práce na DPP nebo DPČ), tak byste si měla také vyžádat příslušná potvrzení (pokud je nemáte).

Příjmy jako je například rodičovský příspěvek (který jste zřejmě dostávala v průběhu rodičovské dovolené), nebo podpora v nezaměstnanosti (pokud jste byla po skončení zaměstnání vedená na Úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti), se v daňovém přiznání neuvádí.

Do daňového přiznání patří například mzda nebo i odstupné (mělo by být uvedeno na potvrzení od zaměstnavatele, jen opíšete) a případně i další příjmy, které jste měla (brigády, příjmy z pronájmu apod.).

Pokud byste ale neměla žádné zdanitelné příjmy, pak pochopitelně daňové přiznání podávat nemusíte. Netuším ale, jaké jste měla příjmy a jestli vůbec nějaké, takže toto je spíše jen teoretická odpověď.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2021 – srovnávací vs. rozhodné období

-

Dobrý den, Jsme malé s.r.o. V lednu jsme neměli žádnou tržbu. Srovnávacím obdobím je pro nás 11,12/19,01/20. V podmínkách pro nárok bonusu píší, že dále se porovnává majoritní příjmy společnosti, kde máme na výběr ze dvou porovnání a) srovnávací období a b) za rozhodné období 1. 6.- 30. 9. 2020. Pokud si vyberu za b), […]

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou a nemocenská

-

Dobrý den, řeším podklady pro DP 2020 kolegy- měl „úrodný rok“ 1) 1.1 – 31.1.prac.poměr – ukončení dohodou 2) 30.1.(před ukončením PP) nastoupil na PN – trvala do 2.3. 3) 3.3. – 31.7. – pracovní poměr – ukončení dohodou 4) 1.8. – 9.8. – NIC 5) 10.8. – 22.9. – ÚP 6) 23.9. – OSVČ […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus – OSVČ hlavní + brigáda DPP

-

Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na kompenzační bonus za únor a březen 2021. Jako masérka mám uzavřenou provozovnu z nařízení vlády, je to moje hlavní činnost. Pokles tržeb 100%. V době zákazu: prosinec 2020 až březen 2021 jsem zaměstnána na DPP – dohoda o provedení práce s výdělkem do 10.000,- Kč – […]

Zobrazit odpověď