Délka výpovědní lhůty při polovičním úvazku

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a chystám se rozvázat pracovní poměr. Mám sjednaný 50% pracovní úvazek.

Platí i při tomto úvazku 2 měsíční výpovědní lhůta? A můžu podat platnou výpověď v době neschopnosti?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jaroslav, 31.10.2021 11:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte se zaměstnavatelem sjednán pracovní poměr, pak je výpovědí doba vždy minimálně dvouměsíční. Přičemž výpovědní doba, začíná běžet až od prvního dne, následujícího kalendářního měsíce.

Tj. pokud byste zaměstnavateli doručil písemnou výpověď hned zítra – tj. 1. 11. 2021, pak ale výpovědní doba začíná až od 1. 12. 2021. A pracovní poměr by tak skončil nejdříve k 31. 1. 2022.

Viz zákoník práce, paragraf 51:

§ 51

(1) Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou vyplývající z § 51a. Výpovědní doba smí být prodloužena jen smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem; tato smlouva musí být písemná. 

(2) Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, s výjimkami vyplývajícími z § 51a, § 53 odst. 2, § 54 písm. c) a § 63.

Výpověď musí být podána vždy písemně – ústní výpověď je neplatná.

Jako zaměstnanec, můžete dát výpověď i bez uvedení důvodu (s ohledem na následný nárok na podporu v nezaměstnanosti, je ale dobré uvést nějaký „vážný důvod“).

Zaměstnanec může dát výpověď i během pracovní neschopnosti. Omezení možnosti výpovědi, během pracovní neschopnosti, se týká pouze zaměstnavatele (ten vám během vaší neschopenky, nemůže dát výpověď, kromě několika specifických výjimek).

Se zaměstnavatelem, se můžete na ukončení pracovního poměru i dohodnout – dohoda o ukončení pracovního poměru. Pak je možné ukončení zaměstnání, i bez dvouměsíční výpovědní doby, k libovolnému datu, na kterém se dohodnete.

To, že máte v zaměstnání jen poloviční úvazek, nemá na délku výpovědní doby žádný vliv.

Něco jiného by byla situace, pokud by se nejednalo o pracovní poměr, ale o dohodu mimo pracovní poměr, například o dohodu o pracovní činnosti. U DPČ je výpovědní doba jen 15 dní (pokud není dohodnuto něco jiného).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Nemocenská a ukončení pracovního poměru – mám jít na Úřad práce?

-

Dobrý den, jsem na nemocenské. Zaměstnavatel mě donutil dát výpověď dohodou. V případě, že dohodu nepodepíšu, měl připravené důvody k výpovědi pro porušení pracovní kázně. Její důvody byly neoprávněné, ale musela bych se obrátit na soud. Dohodu jsem tedy podepsala. Jak mám nyní postupovat? Zaevidovat se na úřadu práce? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Opakovaná pracovní neschopnost – výpověď dohodou, nezaměstnanost

-

Dobrý den, mám poněkud složitý dotaz v oblasti 56 + a opakované PN. Koncem roku 2023 jsem onemocněl vážnou nemocí a už nyní vím, že léčba bude minimálně půl roku, a to jen pokud půjde vše dobře. Už nyní mám plánovanou totální endoprotézu na podzim 2025, která si zase vyžádá půlroční rehabilitaci. Protože jsem odpovědně […]

Zobrazit odpověď