Délka výpovědní lhůty při polovičním úvazku

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti a chystám se rozvázat pracovní poměr. Mám sjednaný 50% pracovní úvazek.

Platí i při tomto úvazku 2 měsíční výpovědní lhůta? A můžu podat platnou výpověď v době neschopnosti?

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jaroslav, 31.10.2021 11:10
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.10.2021 18:30 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud máte se zaměstnavatelem sjednán pracovní poměr, pak je výpovědí doba vždy minimálně dvouměsíční. Přičemž výpovědní doba, začíná běžet až od prvního dne, následujícího kalendářního měsíce.

Tj. pokud byste zaměstnavateli doručil písemnou výpověď hned zítra – tj. 1. 11. 2021, pak ale výpovědní doba začíná až od 1. 12. 2021. A pracovní poměr by tak skončil nejdříve k 31. 1. 2022.

Viz zákoník práce, paragraf 51:

§ 51

(1) Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce, s výjimkou vyplývající z § 51a. Výpovědní doba smí být prodloužena jen smlouvou mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem; tato smlouva musí být písemná. 

(2) Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce, s výjimkami vyplývajícími z § 51a, § 53 odst. 2, § 54 písm. c) a § 63.

Výpověď musí být podána vždy písemně – ústní výpověď je neplatná.

Jako zaměstnanec, můžete dát výpověď i bez uvedení důvodu (s ohledem na následný nárok na podporu v nezaměstnanosti, je ale dobré uvést nějaký „vážný důvod“).

Zaměstnanec může dát výpověď i během pracovní neschopnosti. Omezení možnosti výpovědi, během pracovní neschopnosti, se týká pouze zaměstnavatele (ten vám během vaší neschopenky, nemůže dát výpověď, kromě několika specifických výjimek).

Se zaměstnavatelem, se můžete na ukončení pracovního poměru i dohodnout – dohoda o ukončení pracovního poměru. Pak je možné ukončení zaměstnání, i bez dvouměsíční výpovědní doby, k libovolnému datu, na kterém se dohodnete.

To, že máte v zaměstnání jen poloviční úvazek, nemá na délku výpovědní doby žádný vliv.

Něco jiného by byla situace, pokud by se nejednalo o pracovní poměr, ale o dohodu mimo pracovní poměr, například o dohodu o pracovní činnosti. U DPČ je výpovědní doba jen 15 dní (pokud není dohodnuto něco jiného).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost a nemocenská:

Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská

-

Dobrý den, podala jsem výpověď v zaměstnání. Výpovědní lhůta mně končí k 31. 7. 2024. Měla jsem v plánu 2 měsíce zůstat doma a následně nastoupit někam jinam.  Nicméně jsem nyní absolvovala nějaká vyšetření, která nedopadla dobře. Výsledky budu mít v polovině července, tedy ještě, když budu v pracovním poměru. Moje otázka zní: Pokud nastoupím […]

Zobrazit odpověď

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Jsem na neschopence od ledna tohoto roku a ještě minimálně 2 měsíce budu a nyní mi končí v práci smlouva. Od zaměstnavatele už vím, že mi smlouvu neprodlouží, protože jsem právě na neschopence a nejsem v práci. Chci se zeptat, jak je to s Úřadem práce? Musím i v neschopence […]

Zobrazit odpověď

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď