Dlouhodobá pracovní neschopnost a rizikové těhotenství

Dobrý den, mám následující dotaz:

Dala jsem výpověď v práci a můj pracovní poměr skončil k 31. 05. 2021, bohužel jsem ale ještě před skončením pracovního poměru onemocněla, a to dne 21. 4. 2021.

Nyní jsem stále v pracovní neschopnosti a teď jsem zjistila, že jsem těhotná a můj dotaz zni, jak to bude s mateřskou či rodičákem?

Vzhledem k mému pokročilému věku budu na rizikovém těhotenství a to je další otázka, zdali mohu pokračovat v jedné neschopence, ale jen přejít od svého obvodního lékaře ke gynekologovi.

A poslední dotaz zní, jak je to s nemocenskou, když mi za chvíli skončí placený rok na neschopence a já bych ho překročila a byla stále doma, za normálních okolností se chodí před komisi a tam to schvalují, co vím, ale sama s tím zkušenosti nemám a jak by to bylo tedy v tomto případě a též s jejím vyplácením, je možné, že by mi to mohli i ponížit?

Předem Vám moc děkuji za radu a přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Kateřina, 29.11.2021 13:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.11.2021 16:54 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste otěhotněla až po skončení zaměstnání, během pracovní neschopnosti, pak vám zřejmě nebude vznikat nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).

U „mateřské“ (peněžité pomoci v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  • Jednak je to účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední dva roky před nástupem na mateřskou. Začátek mateřské je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Posuzují se předchozí dva roky. Tuto podmínku, byste zřejmě splnit mohla (nevím ale, v jaké fázi těhotenství jste, a kdy byste případně měla nárok na PPM, či jak dlouho trvalo vaše předchozí zaměstnání)
  • Druhou podmínkou je to, že v době začátku mateřské, musíte být účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnaná/OSVČ) nebo být alespoň v ochranné době (až 180 dní). Pokud jste otěhotněla až po skončení předchozího zaměstnání, pak se vás ochranná doba netýká. A pokud v době začátku PPM nebudete zaměstnaná, tak na „mateřskou“ nárok nebude

V případě, že byste neměla nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak ale zcela určitě máte nárok na rodičovský příspěvek.

Na ten je nárok z důvodu péče o dítě – není zde žádná podmínka předchozího zaměstnání (to může hrát roli jen na případnou volbu výše RP). Na rodičovský příspěvek mají nárok například i studentky, které nikdy nepracovaly, nebo dlouhodobě nezaměstnaní.

Rodičovský příspěvek je aktuálně 300 000 Kč na jedno dítě (450 000 Kč na dvojčata/vícerčata). Od narození dítěte, byste mohla dostávat až 10 000 Kč měsíčně (vyšší částku jen za předpokladu, že by byl v žádosti o rodičovský příspěvek doložen příjem otce dítěte, a byl by adekvátně vysoký).

Záleží ale i na tom, jak dlouho byste si chtěla nechat vyplácet rodičovský příspěvek. Při částce 10 000 Kč měsíčně je to 30 měsíců, tj. do 2,5 roku dítěte. Pokud byste jej chtěla dostávat do 3 roků dítěte, pak to vychází na cca 8 333 Kč měsíčně.

Změna diagnózy u neschopenky, by měla být možná. Tj. mělo by být možné, aby vás současný ošetřující lékař předal do péče jiného lékaře. Problém ale může být doba, po kterou jste/budete v pracovní neschopnosti.

Obecně platí, že na nemocenské dávky, je nárok maximálně po dobu 380 dní od začátku neschopenky.

V určitých případech je ale možné další prodloužení až o 350 dní – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 27:

§ 27

Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.

Máte určitě pravdu v tom, že o prodloužení podpůrčí doby (výplaty nemocenských dávek) je nutné požádat a je prováděn posudek. Posuzuje se to, zda se dá očekávat vaše „uzdravení“ v nějaké dohledné době.

V případě schválení prodloužení podpůrčí doby (výplaty nemocenské), se na výši nemocenských dávek nic nemění. Od 61 dne neschopenky, dostáváte 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu.

Jak ale konkrétně bude posouzena vaše současná nemoc a případné navazující rizikové těhotenství, vám opravdu neřeknu. S tímto se musíte obrátit přímo na ČSSZ. Základní informace by vám měli být schopni poskytnout i na bezplatné lince jejich call-centra. Číslo je 800 050 248. Nebo se můžete obrátit i na vaši místní pobočku OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení), kde by vám snad také měli být schopni poskytnout konkrétnější informace.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď