Dlouhodobá pracovní neschopnost a rizikové těhotenství
Dobrý den, mám následující dotaz:
Dala jsem výpověď v práci a můj pracovní poměr skončil k 31. 05. 2021, bohužel jsem ale ještě před skončením pracovního poměru onemocněla, a to dne 21. 4. 2021.
Nyní jsem stále v pracovní neschopnosti a teď jsem zjistila, že jsem těhotná a můj dotaz zni, jak to bude s mateřskou či rodičákem?
Vzhledem k mému pokročilému věku budu na rizikovém těhotenství a to je další otázka, zdali mohu pokračovat v jedné neschopence, ale jen přejít od svého obvodního lékaře ke gynekologovi.
A poslední dotaz zní, jak je to s nemocenskou, když mi za chvíli skončí placený rok na neschopence a já bych ho překročila a byla stále doma, za normálních okolností se chodí před komisi a tam to schvalují, co vím, ale sama s tím zkušenosti nemám a jak by to bylo tedy v tomto případě a též s jejím vyplácením, je možné, že by mi to mohli i ponížit?
Předem Vám moc děkuji za radu a přeji hezký den
Dobrý den,
Pokud jste otěhotněla až po skončení zaměstnání, během pracovní neschopnosti, pak vám zřejmě nebude vznikat nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství).
U „mateřské“ (peněžité pomoci v mateřství), musí být splněny dvě hlavní podmínky:
- Jednak je to účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední dva roky před nástupem na mateřskou. Začátek mateřské je v době 6 – 8 týdnů před porodem. Posuzují se předchozí dva roky. Tuto podmínku, byste zřejmě splnit mohla (nevím ale, v jaké fázi těhotenství jste, a kdy byste případně měla nárok na PPM, či jak dlouho trvalo vaše předchozí zaměstnání)
- Druhou podmínkou je to, že v době začátku mateřské, musíte být účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnaná/OSVČ) nebo být alespoň v ochranné době (až 180 dní). Pokud jste otěhotněla až po skončení předchozího zaměstnání, pak se vás ochranná doba netýká. A pokud v době začátku PPM nebudete zaměstnaná, tak na „mateřskou“ nárok nebude
V případě, že byste neměla nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), tak ale zcela určitě máte nárok na rodičovský příspěvek.
Na ten je nárok z důvodu péče o dítě – není zde žádná podmínka předchozího zaměstnání (to může hrát roli jen na případnou volbu výše RP). Na rodičovský příspěvek mají nárok například i studentky, které nikdy nepracovaly, nebo dlouhodobě nezaměstnaní.
Rodičovský příspěvek je aktuálně 300 000 Kč na jedno dítě (450 000 Kč na dvojčata/vícerčata). Od narození dítěte, byste mohla dostávat až 10 000 Kč měsíčně (vyšší částku jen za předpokladu, že by byl v žádosti o rodičovský příspěvek doložen příjem otce dítěte, a byl by adekvátně vysoký).
Záleží ale i na tom, jak dlouho byste si chtěla nechat vyplácet rodičovský příspěvek. Při částce 10 000 Kč měsíčně je to 30 měsíců, tj. do 2,5 roku dítěte. Pokud byste jej chtěla dostávat do 3 roků dítěte, pak to vychází na cca 8 333 Kč měsíčně.
Změna diagnózy u neschopenky, by měla být možná. Tj. mělo by být možné, aby vás současný ošetřující lékař předal do péče jiného lékaře. Problém ale může být doba, po kterou jste/budete v pracovní neschopnosti.
Obecně platí, že na nemocenské dávky, je nárok maximálně po dobu 380 dní od začátku neschopenky.
V určitých případech je ale možné další prodloužení až o 350 dní – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 27:
§ 27
Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.
Máte určitě pravdu v tom, že o prodloužení podpůrčí doby (výplaty nemocenských dávek) je nutné požádat a je prováděn posudek. Posuzuje se to, zda se dá očekávat vaše „uzdravení“ v nějaké dohledné době.
V případě schválení prodloužení podpůrčí doby (výplaty nemocenské), se na výši nemocenských dávek nic nemění. Od 61 dne neschopenky, dostáváte 72% z redukovaného denního vyměřovacího základu.
Jak ale konkrétně bude posouzena vaše současná nemoc a případné navazující rizikové těhotenství, vám opravdu neřeknu. S tímto se musíte obrátit přímo na ČSSZ. Základní informace by vám měli být schopni poskytnout i na bezplatné lince jejich call-centra. Číslo je 800 050 248. Nebo se můžete obrátit i na vaši místní pobočku OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení), kde by vám snad také měli být schopni poskytnout konkrétnější informace.
Zařazeno v: Dlouhodobá neschopenka a nemocenská, Dlouhodobá pracovní neschopnost a nemocenská, Jak dlouho mohu být na neschopence?, Jaká je maximální délka nemocenské?, Kolik je mateřská po rizikovém těhotenství?, Maximální délka nemocenské, Nemocenská na rizikovém těhotenství, Prodloužení neschopenky, Rizikové těhotenství - z čeho se počítá mateřská?, Změna diagnózy u neschopenky
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou?
-Dobrý den, mám dotaz. Jsme uchazeči o pěstounskou péči, kdy přípravné kurzy skončí v polovině září. Nevím, za jak dlouho by nás přiřadili k dítěti. Jsem zaměstnaná, smlouva na dobu neurčitou, ale v zaměstnání mám problémy s kolegyní a uvažuji o odchodu. Pokud bych dala v zaměstnání výpověď v červenci a pracovní poměr by skončil […]
Zobrazit odpověďRodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)
-Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďVýživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
-Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?
Zobrazit odpověďDruhé těhotenství – mám na něco nárok?
-Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka na ruku ihned i v hotovosti. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Finská půjčka se splatností až 45 dní. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
14.6.2024
Pěstounská péče – budu mít nárok na placenou mateřskou dovolenou? -
13.6.2024
Výpověď ze strany zaměstnance a následná nemocenská -
3.6.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé PN -
2.5.2024
Výše podpory v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemocenské -
25.4.2024
Z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti -
25.4.2024
Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD -
22.4.2024
Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva? -
20.4.2024
Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek -
16.4.2024
Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství) -
8.4.2024
Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)
Poradna 2024
- Osobní bankrot 2024 – výpočet splátek insolvence
- Výpočet příspěvku na bydlení 2024
- Kalkulačka mateřská dovolená 2024
- Výpočet OČR 2024 – kalkulačka ošetřovné na dítě
- Výpočet neschopenky od zaměstnavatele 2024
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2024
- Čestné prohlášení - sleva na manželku
- Termín odchodu na mateřskou
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet