Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

Dobrý den, mám prosbu.

Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou?

Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jakub C., 23.09.2021 23:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.09.2021 10:52 napsal/a:

Dobrý den,

Nejprve pro upřesnění – není žádná zákonná povinnost, hlásit se na Úřadu práce, po skončení zaměstnání nebo třeba po skončení dlouhodobé pracovní neschopnosti.

Na Úřad práce může jít kdykoliv, nebo také vůbec. Je to její možnost, nikoliv povinnost.

To, kdy vaše přítelkyně půjde na Úřad práce, hraje roli jen pro určení data, od jakého ji Úřad práce, zaeviduje, jako uchazeče o zaměstnání.

Pokud půjde na Úřad práce, do 3 pracovních dní, od ukončení neschopenky, pak ji na Úřadu práce zaevidují od následujícího dne, po ukončení neschopenky.

Takže ta lhůta, která vás zajímá, jsou 3 pracovní dny. Pokud tam ale půjde později, tak se neděje nic „hrozného“.

Pokud tam půjde později, pak ji zaevidují k datu, kdy se na Úřad práce dostaví. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 26:

§ 26 Zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání

(1) Fyzická osoba se zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání dnem podání písemné žádosti o zprostředkování zaměstnání. Požádá-li fyzická osoba o zprostředkování zaměstnání nejpozději do 3 pracovních dnů po skončení zaměstnání nebo jiných činností, které jsou uvedeny v § 25 odst. 1, nebo činností, které jsou podle § 41 odst. 3 považovány za náhradní doby zaměstnání, zařadí se do evidence uchazečů o zaměstnání ode dne následujícího po skončení zaměstnání nebo těchto činností.

Od tohoto data, jí pak případně i bude vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud budou splněny příslušné podmínky).

Vámi zmíněná lhůta 8 dnů, je obecná lhůta, pro hlášení změn na Úřad práce. Pokud se u uchazeče o zaměstnání něco změní, pak to musí nejpozději do 8 dnů, nahlásit na ÚP. Viz paragraf 27:

(2) Skutečnosti rozhodné pro zařazení nebo vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání osvědčuje uchazeč o zaměstnání krajské pobočce Úřadu práce; změny těchto skutečností je uchazeč o zaměstnání povinen osobně nebo písemně oznámit nejpozději do 8 kalendářních dnů. Ve stejné lhůtě je povinen osobně nebo písemně oznámit důvody, pro které se ve stanoveném termínu nedostavil na krajskou pobočku Úřadu práce nebo na kontaktní místo veřejné správy stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce.

Jsou ale i další lhůty. Pokud uchazeč o zaměstnání, během doby na Úřadu práce onemocní, je povinnost to hlásit do 3 dnů. Jiné změny se hlásí do 8 dní.

Specifickou výjimkou je pak zahájení nějaké práce či brigády. Tu je Úřadu práce nutné oznámit, nejpozději v den nástupu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď