Dohoda o rozvázání pracovního poměru a pokračování pracovní neschopnosti

Se zaměstnavatelem jsem se dohodla o rozvázání pracovního poměru k 30. 6., tuto dohodu bych chtěla dodržet a v zaměstnání 30. 6. skončit. Od 24. Srpna, totiž nastupuji už do nového zaměstnání.

Jsem ale od začátku května v pracovní neschopnosti, nemocenskou mám již ze sociálního pojištění. 29. června ale nastupuji do nemocnice na operaci, po které bych měla být ještě asi tři týdny po rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti.

Chci se zeptat:

1, Musím přerušit pracovní neschopnost nebo v ní mohu pokračovat, i když už nebudu zaměstnaná?

2, Budu pobírat po dobu nemoci, stejné nemocenské dávky, jako nyní pobírám, kdy jsem ještě zaměstnaná?

3, Musím to někam hlásit?

4, Mohu se přihlásit na pracovní úřad až po skončení nemoci?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie V., 31.05.2021 10:47

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.06.2021 18:41 napsal/a:
 

Dobrý den,

K vašim dotazům:

1) Pracovní neschopnost, která byla zahájena ještě během zaměstnání, může pokračovat dále, i po skončení pracovního poměru. To, že ukončíte pracovní poměr dohodou k 30. 6., nemá na průběh neschopenky žádný vliv.

I po skončeném zaměstnání, můžete být dále v pracovní neschopnosti (celkově až 380 od zahájení neschopenky). I nadále máte nárok na nemocenské dávky.

2) Výše nemocenské se nemění – resp. mění se jenom s ohledem na délku neschopenky. Od 15 do 30 dne dostáváte 60% z redukovaného vyměřovacího základu. Od 31 do 60 dne neschopenky, je to 66% a od 61 dne neschopenky je to 72%.

3) To, že jste po skončení pracovního poměru, dále v pracovní neschopnosti, byste měla nahlásit pouze své zdravotní pojišťovně.

Pokud jste na neschopence po skončení zaměstnání, a máte nárok na nemocenské dávky, pak spadáte do kategorie osob, za které platí zdravotní pojištění stát.

Musíte tuto informaci ale zdravotní pojišťovně oznámit – viz například tyto pokyny na webu VZP  (jiné zdravotní pojišťovny to budou mít podobně).

4) Na úřad práce, zatím chodit nemusíte. V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vás na Úřadu práce, nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Nevzniká vám tak ani nárok na podporu v nezaměstnanosti (máte nemocenské dávky).

Viz. Zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou 

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

Na úřad práce, byste měla zajít, až když vám bude ukončena neschopenka. Pak byste tam měla jít do 3 pracovních dní, od ukončení neschopenky, a budete mít případně nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,