Dovolená a nástup na mateřskou dovolenou

Dobrý den,

od 1. 7. 2020 jsem zaměstnaná na dobu určitou (do 13. 3. 2022).

Momentálně jsem otěhotněla, termín porodu je zhruba v polovině března, nástup na mateřskou cca 18. 1. 2022.

To že budu mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství je mi jasné.

Ale nejsem si jistá s čerpáním řádné dovolené. Máme nárok na 6 týdnů (30 dní). Budu mít v roce 2022 nárok na celou dovolenou 30 dní nebo její poměrnou část skrz to, že mi smlouva končí 13. 3. 2022?

Pokud vznikne nárok na celých 30 dní a já nestihnu vybrat, proplatí mi zaměstnavatel zbytek dovolené?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lucie, 01.10.2021 13:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 02.10.2021 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na celou dovolenou máte v případě, že pro zaměstnavatele odpracujete v daném kalendářním roce, 52 násobků týdenní pracovní doby (což vy ale nebudete mít odpracováno v roce 2022, protože vám pracovní poměr končí 13. 3. 2022). Viz paragraf 213, zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.:

(1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho v příslušném kalendářním roce práci po dobu 52 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby připadající na toto období, přísluší dovolená za kalendářní rok v délce stanovené týdenní pracovní doby vynásobené výměrou dovolené, na kterou má zaměstnanec v příslušném kalendářním roce právo. 

(2) Konal-li zaměstnanec za podmínek uvedených v odstavci 1 práci po kratší týdenní pracovní dobu, přísluší mu dovolená odpovídající této kratší týdenní pracovní době. 

(3) Zaměstnanci, kterému nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok podle odstavce 1 nebo 2, avšak za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho v příslušném kalendářním roce práci alespoň po dobu 4 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby připadající na toto období, přísluší poměrná část dovolené. 

(4) Poměrná část dovolené činí za každou odpracovanou stanovenou týdenní pracovní dobu nebo kratší týdenní pracovní dobu v příslušném kalendářním roce jednu dvaapadesátinu stanovené týdenní pracovní doby nebo kratší týdenní pracovní doby vynásobenou výměrou dovolené, na kterou má zaměstnanec v příslušném kalendářním roce právo.

Pokud v zaměstnání pracujete kratší dobu (což vy budete, vzhledem k tomu, že máte smlouvu jen do 13. 3. 2021), tak máte nárok pouze na 1/52 dovolené, za každý odpracovaný násobek týdenní pracovní doby.

Pokud jsem se správně dívala, tak do 13. 3. 2022, je tam 12 týdnů (doba, kdy budete na mateřské dovolené, se z pohledu nároku na dovolenou počítá jako výkon práce).

Měla byste tedy mít nárok na 12/52 dovolené. Nevím, jaká je vaše týdenní pracovní doba. Pokud by to bylo 40 hodin, pak by vám to vycházelo na 56 hodin dovolené (tj. ((40*6)/52)*12 = zaokrouhleno na celé hodiny směrem nahoru). Pokud máte jinou týdenní pracovní dobu, pak to bude vycházet jinak.

Pokud byste si tuto dovolenou nestihla vybrat, tak by vám ji měl zaměstnavatel proplatit. Viz. Paragraf 222, zákoník práce:

§ 222

(1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. 

(2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď