Evidence na ÚP – smlouva na dobu určitou a nárok na podporu

Dobrý den. Prosím, jak mám postupovat, když mně 31.3.2021 končí smlouva na dobu určitou a od 26.3.2021 jsem na nemocenské (COVID 19).

Protože obchod, kde jsem pracoval, byl uzavřený, našel jsem si práci na DPČ, která byla uzavřena až do června 2021.

Kdy se mám hlásit na ÚP, když jsem na nemocenské? Až po jejím skončení? Navíc mám DPČ, má to vliv na ÚP a případnou podporu?

Jak to bude s výplatou nemocenské?

Dotaz poslal/a: Josef, 26.03.2021 18:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2021 14:11 napsal/a:

Dobrý den,

Během doby, kdy jste v pracovní neschopnosti, nemá smysl chodit na Úřad práce. Pokud jste v pracovní neschopnosti, tak vás Úřad práce nemůže zařadit mezi uchazeče o zaměstnání. Na Úřad práce má případně smysl chodit, až po skončení neschopenky.

Viz paragraf 25, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

V pracovní neschopnosti můžete být i po skočení práce na dobu určitou, a i nadále máte nárok na nemocenské dávky.

Co se týká zmíněné práce na DPČ, tak ta může mít velký význam. Záleží na tom, jaký je váš příjem z této DPČ. Pokud je to více než jedna polovina minimální mzdy (tj. více než 7600 Kč hrubého měsíčně), tak ani nemusíte chodit na Úřad práce.

Pokud byste měl větší příjem, než oněch 7600 Kč, tak by vás Úřad práce nezařadil do evidence uchazečů o zaměstnání. Tato DPČ by byla brána jako vaše zaměstnání.

Viz paragraf 25, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání 

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Pokud by byl příjem z DPČ nižší než 7600 Kč, tak můžete jít na Úřad práce. Tam by vás zařadili jako uchazeče o zaměstnání (což by mimo jiné znamenalo, že za vás stát bude platit zdravotní pojištění). Na podporu v nezaměstnanosti, byste ale nárok neměl.

Viz paragraf 44:

(3) Uchazeči o zaměstnání se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti po dobu trvání právního vztahu vzniklého k výkonu některé z činností podle § 25 odst. 3, po dobu, po níž je v postavení některé z osob uvedených v § 25 odst. 1 písm. c) až f) a s), aniž by se přihlíželo k výši příjmu nebo odměny, to neplatí pro člena bytového družstva, který vykonává práci nebo činnost pro bytové družstvo mimo pracovněprávní vztah nebo je pověřen obchodním vedením bytového družstva, a po dobu, po kterou je mu poskytována podpora při rekvalifikaci.

V době, kdy je vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti, nesmíte mít žádný jiný příjem. Nemůžete tedy mít uzavřenou smlouvu na DPČ (bez ohledu na výši příjmu) a současně brát i podporu v nezaměstnanosti.

Tj. na podporu v nezaměstnanosti, byste mohl mít nárok jedině v případě, že by byla smlouva o DPČ ukončena. Zde by ale záleželo na datu ukončení.

Pokud by tato smlouva byla ukončena až po ukončení vašeho zaměstnání na dobu určitou, pak by se tato DPČ mohla považovat za vaše poslední ukončené zaměstnání. Pak by se vám podpora mohla odvíjet od této smlouvy.

Je zde tedy několik proměnných, které neznám. Záleží především na výši příjmu z DPČ. Od toho se pak odvíjí to, zda můžete být uchazečem o zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď