Evidence na ÚP – smlouva na dobu určitou a nárok na podporu

Dobrý den. Prosím, jak mám postupovat, když mně 31.3.2021 končí smlouva na dobu určitou a od 26.3.2021 jsem na nemocenské (COVID 19).

Protože obchod, kde jsem pracoval, byl uzavřený, našel jsem si práci na DPČ, která byla uzavřena až do června 2021.

Kdy se mám hlásit na ÚP, když jsem na nemocenské? Až po jejím skončení? Navíc mám DPČ, má to vliv na ÚP a případnou podporu?

Jak to bude s výplatou nemocenské?

Dotaz poslal/a: Josef, 26.03.2021 18:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2021 14:11 napsal/a:

Dobrý den,

Během doby, kdy jste v pracovní neschopnosti, nemá smysl chodit na Úřad práce. Pokud jste v pracovní neschopnosti, tak vás Úřad práce nemůže zařadit mezi uchazeče o zaměstnání. Na Úřad práce má případně smysl chodit, až po skončení neschopenky.

Viz paragraf 25, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

a) je uznána dočasně neschopnou práce,

V pracovní neschopnosti můžete být i po skočení práce na dobu určitou, a i nadále máte nárok na nemocenské dávky.

Co se týká zmíněné práce na DPČ, tak ta může mít velký význam. Záleží na tom, jaký je váš příjem z této DPČ. Pokud je to více než jedna polovina minimální mzdy (tj. více než 7600 Kč hrubého měsíčně), tak ani nemusíte chodit na Úřad práce.

Pokud byste měl větší příjem, než oněch 7600 Kč, tak by vás Úřad práce nezařadil do evidence uchazečů o zaměstnání. Tato DPČ by byla brána jako vaše zaměstnání.

Viz paragraf 25, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání 

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Pokud by byl příjem z DPČ nižší než 7600 Kč, tak můžete jít na Úřad práce. Tam by vás zařadili jako uchazeče o zaměstnání (což by mimo jiné znamenalo, že za vás stát bude platit zdravotní pojištění). Na podporu v nezaměstnanosti, byste ale nárok neměl.

Viz paragraf 44:

(3) Uchazeči o zaměstnání se neposkytuje podpora v nezaměstnanosti po dobu trvání právního vztahu vzniklého k výkonu některé z činností podle § 25 odst. 3, po dobu, po níž je v postavení některé z osob uvedených v § 25 odst. 1 písm. c) až f) a s), aniž by se přihlíželo k výši příjmu nebo odměny, to neplatí pro člena bytového družstva, který vykonává práci nebo činnost pro bytové družstvo mimo pracovněprávní vztah nebo je pověřen obchodním vedením bytového družstva, a po dobu, po kterou je mu poskytována podpora při rekvalifikaci.

V době, kdy je vám vyplácena podpora v nezaměstnanosti, nesmíte mít žádný jiný příjem. Nemůžete tedy mít uzavřenou smlouvu na DPČ (bez ohledu na výši příjmu) a současně brát i podporu v nezaměstnanosti.

Tj. na podporu v nezaměstnanosti, byste mohl mít nárok jedině v případě, že by byla smlouva o DPČ ukončena. Zde by ale záleželo na datu ukončení.

Pokud by tato smlouva byla ukončena až po ukončení vašeho zaměstnání na dobu určitou, pak by se tato DPČ mohla považovat za vaše poslední ukončené zaměstnání. Pak by se vám podpora mohla odvíjet od této smlouvy.

Je zde tedy několik proměnných, které neznám. Záleží především na výši příjmu z DPČ. Od toho se pak odvíjí to, zda můžete být uchazečem o zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď