Exekuce na plat i blokace bankovního účtu

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na problém moji maminky. Kvůli nesplácení úvěru jí byla nařízena exekuce na plat. Nemá však fixní plat, tudíž jí každý měsíc odcházela jiná částka. Proto ji byla nařízena exekuce na účet, protože dle slov exekutora odcházela dva měsíce po sobě nižší částka, než bylo potřeba. Tudíž jí byl zablokován bankovní účet s tím, že jí byla „odečtena“ dlužná částka a je nyní v mínusu.

Po domluvě s exekutorem jí bude nadále strháván dluh ze mzdy. Je tedy možné, aby si nechala svou mzdu zasílat na jiný účet, například můj, s tím, že jí bude ze mzdy strhávána dlužná částka a zbytek peněz by jí zůstal na zaplacení nájmu a vyžití? Případně může exekutor zablokovat i můj účet s její výplatou, pokud bude dluh nadále splácet ze mzdy? Moc Vám děkuji.

Přeji příjemný den.

Dotaz poslal/a: Eva, 26.08.2021 9:36
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 27.08.2021 19:12 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že má vaše maminka současně exekuci na mzdu (exekuční srážky z platu) a současně má od exekutora i zablokovaný účet v bance, tak na to aktuálně existuje poměrně „jednoduché“ řešení.

Od začátku července 2021, začala platit novela zákona, která zavádí tzv. „chráněný bankovní účet“ pro lidi s exekucí.

V praxi to funguje tak, že vaše maminka by se měla obrátit na svoji banku (kde má ten zablokovaný účet) a požádat o zřízení chráněného účtu.

Tento chráněný účet jí banka musí zřídit zdarma a nesmí si za to ani účtovat žádné extra poplatky.

Na tento chráněný účet jí pak může chodit zbytek výplaty, který jí zůstává po exekuci na mzdu. A ona s ním může běžně disponovat. Pokud by vaše maminka případně pobírala i nějaké sociální dávky, jako je například příspěvek na bydlení nebo jiné, tak ty by také mohly chodit na chráněný účet, a ona by s nimi mohla běžně disponovat.

Chráněný účet má určitá omezení – není například možné, abyste jí tam posílala peníze vy nebo někdo jiný. Na chráněný účet mohou chodit jenom peníze, které spadají pod nezabavitelné částky.

Původní účet zůstane i nadále zablokovaný. Díky chráněnému účtu ale bude mít k dispozici alespoň to, co jí zůstává po exekuci na mzdu.

Doporučuji vám, aby se vaše maminka obrátila na svoji banku. Tam vyplní příslušný formulář a následně to již banka celé z procesuje sama. Bude potřebovat potvrzení od zaměstnavatele (a případně i od dalších plátců příjmů – například Úřad práce, ČSSZ apod.). Více informací najdete zde.

Řešit danou situaci tím, že by si vaše maminka nechala posílat peníze z výplaty na váš účet je zbytečně komplikované. A ve výsledku má exekutor právo zablokovat i váš účet, pokud se bude oprávněně domnívat, že jsou na něm prostředky dlužníka. Sice to asi není příliš pravděpodobné, ale je to zbytečná komplikace.

Díky novému zákonu o chráněném účtu, který platí od 1. 7. 2021 se daná situace dá řešit mnohem snadněji. Případně si o tom přečtěte další informace na internetu. Například zde nebo zde.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské

-

Dobrý den, chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet. Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik? […]

Zobrazit odpověď

Splátka insolvence při DPN

-

Prosím o radu, máme s manželkou povoleno oddlužení. Jsem dlouhodobě ve stavu nemocných a manželka také byla 2 měsíce ve stavu nemocných. Za jeden měsíc nám přišel příjem každému 10.500,- Kč, což není ani min. dané zákonem. Dotaz zní: jak je to s minimální měsíční splátkou insolvenčnímu správci? Kolik máme zaplatit? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď