HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní.

Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce.

Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak na HPP, tak OSVČ.

Můžete mi poradit, ať neudělám nějakou pitomost, za kterou bych pak musel platit.

Díky za odpovědí

Dotaz poslal/a: Radek, 08.08.2021 14:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.08.2021 12:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste zaměstnán na HPP a začnete podnikat jako OSVČ, tak bude vaše podnikání vedlejší činností.

V praxi to pro vás znamená, že po zahájení podnikání to musíte oznámit na ČSSZ, své zdravotní pojišťovně, Finančnímu úřadu atd.

Se zdravotním pojištěním je to tak, že pokud ho za vás platí zaměstnavatel, tak po zahájení podnikání nebudete muset platit další platbu zdravotní pojišťovně jako OSVČ.

Teprve až podáte první daňové přiznání, a následný přehled o příjmech, tak případně doplatíte nedoplatek za zdravotní pojištění na základě příjmů v DP. Pokud očekáváte vysoké příjmy, tak si případně můžete začít platit zálohy rovnou.

U sociálního pojištění to minimálně první rok funguje stejně. Jako OSVČ vedlejší nemusíte platit žádné zálohy (můžete, pokud chcete). Následně, po podání daňového přiznání a příslušného přehledu o příjmech pro ČSSZ, doplatíte případný nedoplatek.

V dalším roce podnikání byste pak platil zálohu – buď na základě vašich příjmů v DP, nebo alespoň minimální zálohu. Ta je v roce 2021 ve výši 1036 Kč měsíčně. Zálohy na sociální ale nemusíte platit, pokud máte z podnikání jen nízké příjmy. V roce 2021 je tento limit ve výši 85 059 Kč.

Jako OSVČ se můžete přihlásit i k placení dobrovolného nemocenského pojištění. Pak byste v případě pracovní neschopnosti mohl mít nárok na nemocenské dávky i jako OSVČ. Nemocenské pojištění je pro všechny OSVČ nepovinné.

Co se týká placení daní, tak tam bude záležet na výši příjmů z podnikání. V daňovém přiznání budete uvádět jak příjmy ze zaměstnání (zaměstnavatel vám vystaví příslušné potvrzení o zdanitelných příjmech), tak i příjmy z podnikání.

To jestli a jak vysoké budete platit daně, bude záležet na výši vašich příjmů. V prvním roce podnikání nemusíte platit žádné zálohy na daň z příjmů.

V dalším roce byste případně musel platit zálohy na daň z příjmů, pokud by vám vyšla daňová povinnost vyšší než 30 000 Kč.

V takovém případě byste pak musel platit pololetní nebo čtvrtletní zálohy. Ale o tom by vás nejprve písemně informoval Finanční úřad. Pokud vám na základě podnikání bude vycházet jen nízká nebo dokonce nulová daň, tak žádné zálohy platit nemusíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď