HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní.

Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce.

Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak na HPP, tak OSVČ.

Můžete mi poradit, ať neudělám nějakou pitomost, za kterou bych pak musel platit.

Díky za odpovědí

Dotaz poslal/a: Radek, 08.08.2021 14:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.08.2021 12:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste zaměstnán na HPP a začnete podnikat jako OSVČ, tak bude vaše podnikání vedlejší činností.

V praxi to pro vás znamená, že po zahájení podnikání to musíte oznámit na ČSSZ, své zdravotní pojišťovně, Finančnímu úřadu atd.

Se zdravotním pojištěním je to tak, že pokud ho za vás platí zaměstnavatel, tak po zahájení podnikání nebudete muset platit další platbu zdravotní pojišťovně jako OSVČ.

Teprve až podáte první daňové přiznání, a následný přehled o příjmech, tak případně doplatíte nedoplatek za zdravotní pojištění na základě příjmů v DP. Pokud očekáváte vysoké příjmy, tak si případně můžete začít platit zálohy rovnou.

U sociálního pojištění to minimálně první rok funguje stejně. Jako OSVČ vedlejší nemusíte platit žádné zálohy (můžete, pokud chcete). Následně, po podání daňového přiznání a příslušného přehledu o příjmech pro ČSSZ, doplatíte případný nedoplatek.

V dalším roce podnikání byste pak platil zálohu – buď na základě vašich příjmů v DP, nebo alespoň minimální zálohu. Ta je v roce 2021 ve výši 1036 Kč měsíčně. Zálohy na sociální ale nemusíte platit, pokud máte z podnikání jen nízké příjmy. V roce 2021 je tento limit ve výši 85 059 Kč.

Jako OSVČ se můžete přihlásit i k placení dobrovolného nemocenského pojištění. Pak byste v případě pracovní neschopnosti mohl mít nárok na nemocenské dávky i jako OSVČ. Nemocenské pojištění je pro všechny OSVČ nepovinné.

Co se týká placení daní, tak tam bude záležet na výši příjmů z podnikání. V daňovém přiznání budete uvádět jak příjmy ze zaměstnání (zaměstnavatel vám vystaví příslušné potvrzení o zdanitelných příjmech), tak i příjmy z podnikání.

To jestli a jak vysoké budete platit daně, bude záležet na výši vašich příjmů. V prvním roce podnikání nemusíte platit žádné zálohy na daň z příjmů.

V dalším roce byste případně musel platit zálohy na daň z příjmů, pokud by vám vyšla daňová povinnost vyšší než 30 000 Kč.

V takovém případě byste pak musel platit pololetní nebo čtvrtletní zálohy. Ale o tom by vás nejprve písemně informoval Finanční úřad. Pokud vám na základě podnikání bude vycházet jen nízká nebo dokonce nulová daň, tak žádné zálohy platit nemusíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď

Nahlášení na Úřadu práce po neúspěšné maturitě v září

-

Dobrý den, omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale poslední dobou mi to stále vrtá hlavou. Jde o to, že v roce 2019 jsem končila střední školu s maturitou, v plánu bylo pokračovat na vysokou, nicméně jsem první zkoušku neudělala a musela jí zkusit na podzim, tedy září 2019 (učitelka nám říkala, že jsme stále […]

Zobrazit odpověď