HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní.

Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce.

Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak na HPP, tak OSVČ.

Můžete mi poradit, ať neudělám nějakou pitomost, za kterou bych pak musel platit.

Díky za odpovědí

Dotaz poslal/a: Radek, 08.08.2021 14:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.08.2021 12:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste zaměstnán na HPP a začnete podnikat jako OSVČ, tak bude vaše podnikání vedlejší činností.

V praxi to pro vás znamená, že po zahájení podnikání to musíte oznámit na ČSSZ, své zdravotní pojišťovně, Finančnímu úřadu atd.

Se zdravotním pojištěním je to tak, že pokud ho za vás platí zaměstnavatel, tak po zahájení podnikání nebudete muset platit další platbu zdravotní pojišťovně jako OSVČ.

Teprve až podáte první daňové přiznání, a následný přehled o příjmech, tak případně doplatíte nedoplatek za zdravotní pojištění na základě příjmů v DP. Pokud očekáváte vysoké příjmy, tak si případně můžete začít platit zálohy rovnou.

U sociálního pojištění to minimálně první rok funguje stejně. Jako OSVČ vedlejší nemusíte platit žádné zálohy (můžete, pokud chcete). Následně, po podání daňového přiznání a příslušného přehledu o příjmech pro ČSSZ, doplatíte případný nedoplatek.

V dalším roce podnikání byste pak platil zálohu – buď na základě vašich příjmů v DP, nebo alespoň minimální zálohu. Ta je v roce 2021 ve výši 1036 Kč měsíčně. Zálohy na sociální ale nemusíte platit, pokud máte z podnikání jen nízké příjmy. V roce 2021 je tento limit ve výši 85 059 Kč.

Jako OSVČ se můžete přihlásit i k placení dobrovolného nemocenského pojištění. Pak byste v případě pracovní neschopnosti mohl mít nárok na nemocenské dávky i jako OSVČ. Nemocenské pojištění je pro všechny OSVČ nepovinné.

Co se týká placení daní, tak tam bude záležet na výši příjmů z podnikání. V daňovém přiznání budete uvádět jak příjmy ze zaměstnání (zaměstnavatel vám vystaví příslušné potvrzení o zdanitelných příjmech), tak i příjmy z podnikání.

To jestli a jak vysoké budete platit daně, bude záležet na výši vašich příjmů. V prvním roce podnikání nemusíte platit žádné zálohy na daň z příjmů.

V dalším roce byste případně musel platit zálohy na daň z příjmů, pokud by vám vyšla daňová povinnost vyšší než 30 000 Kč.

V takovém případě byste pak musel platit pololetní nebo čtvrtletní zálohy. Ale o tom by vás nejprve písemně informoval Finanční úřad. Pokud vám na základě podnikání bude vycházet jen nízká nebo dokonce nulová daň, tak žádné zálohy platit nemusíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď