HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní.

Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce.

Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak na HPP, tak OSVČ.

Můžete mi poradit, ať neudělám nějakou pitomost, za kterou bych pak musel platit.

Díky za odpovědí

Dotaz poslal/a: Radek, 08.08.2021 14:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.08.2021 12:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste zaměstnán na HPP a začnete podnikat jako OSVČ, tak bude vaše podnikání vedlejší činností.

V praxi to pro vás znamená, že po zahájení podnikání to musíte oznámit na ČSSZ, své zdravotní pojišťovně, Finančnímu úřadu atd.

Se zdravotním pojištěním je to tak, že pokud ho za vás platí zaměstnavatel, tak po zahájení podnikání nebudete muset platit další platbu zdravotní pojišťovně jako OSVČ.

Teprve až podáte první daňové přiznání, a následný přehled o příjmech, tak případně doplatíte nedoplatek za zdravotní pojištění na základě příjmů v DP. Pokud očekáváte vysoké příjmy, tak si případně můžete začít platit zálohy rovnou.

U sociálního pojištění to minimálně první rok funguje stejně. Jako OSVČ vedlejší nemusíte platit žádné zálohy (můžete, pokud chcete). Následně, po podání daňového přiznání a příslušného přehledu o příjmech pro ČSSZ, doplatíte případný nedoplatek.

V dalším roce podnikání byste pak platil zálohu – buď na základě vašich příjmů v DP, nebo alespoň minimální zálohu. Ta je v roce 2021 ve výši 1036 Kč měsíčně. Zálohy na sociální ale nemusíte platit, pokud máte z podnikání jen nízké příjmy. V roce 2021 je tento limit ve výši 85 059 Kč.

Jako OSVČ se můžete přihlásit i k placení dobrovolného nemocenského pojištění. Pak byste v případě pracovní neschopnosti mohl mít nárok na nemocenské dávky i jako OSVČ. Nemocenské pojištění je pro všechny OSVČ nepovinné.

Co se týká placení daní, tak tam bude záležet na výši příjmů z podnikání. V daňovém přiznání budete uvádět jak příjmy ze zaměstnání (zaměstnavatel vám vystaví příslušné potvrzení o zdanitelných příjmech), tak i příjmy z podnikání.

To jestli a jak vysoké budete platit daně, bude záležet na výši vašich příjmů. V prvním roce podnikání nemusíte platit žádné zálohy na daň z příjmů.

V dalším roce byste případně musel platit zálohy na daň z příjmů, pokud by vám vyšla daňová povinnost vyšší než 30 000 Kč.

V takovém případě byste pak musel platit pololetní nebo čtvrtletní zálohy. Ale o tom by vás nejprve písemně informoval Finanční úřad. Pokud vám na základě podnikání bude vycházet jen nízká nebo dokonce nulová daň, tak žádné zálohy platit nemusíte.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní za tento rok 2021. Od 7. 10. 2020 jsem byla na mateřské do 20.4 2021. Mateřskou jsem měla 13306 Kč. Od 1. 5. 2021 jsem na rodičáku kde pobírám 9375 Kč. A můj dotaz zní: Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021? Jinak slevu na dítě si […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a konec pracovní smlouvy

-

Dobrý den, 31. 5. 2021 mi skončila pracovní smlouva. Byl jsem ale touto dobou už 2 měsíce na nemocenské, kterou mi lékař ukončil ve středu 9. 6. 2021. Následující den, jsem byl u bývalého zaměstnavatele pro papíry o ukončení zaměstnání, na úřad práce jsem šel v pondělí 14. 6. 2021 Nedávno jsem dostal rozhodnutí o […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď