Insolvenční srážky z nemocenské

Dobrý den,

chci se zeptat jak je to se strháváním pro insolvenci při nemocenské. V práci mi ze mzdy 25 000 Kč strhávají 10 000,- Kč,  dostávala jsem tedy 15 000 Kč na účet.

Dneska  mi přišla  nemocenská od OSSZ od 23.9. do 30.9 1552, s tím že si strhli 3104 Kč. Jak je možné, že tolik?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana, 25.10.2021 07:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.10.2021 18:40 napsal/a:

Dobrý den,

Při insolvenčních srážkách ze mzdy, vám zůstává základní nezabavitelná částka (7872,75 Kč), která může být zvýšena za dítě/manžela (o 2624,25 Kč za manžela nebo každé dítě, vůči kterému máte vyživovací povinnost).

Z toho, co zbude po odečtení nezabavitelné částky, pak dostáváte už jen jednu třetinu a dvě třetiny jdou na insolvenci.

V případě, že máte více zaměstnavatelů (více plátců mzdy), nebo že máte příjem ze zaměstnání a nemocenskou (nebo i jiný příjem), pak je možné srážky na insolvenci, provádět ze všech těchto příjmů.

V takovém případě, se ale nezabavitelné minimum, použije pouze u jednoho z plátců vašich příjmů – zpravidla tam, kde je vyšší příjem (může to ale být jinak). Tedy například jenom u zaměstnavatele. U druhého plátce, se nezabavitelné minimum už nedá použít.

Za měsíc září, jste zřejmě dostala ještě mzdu od zaměstnavatele – za tu část měsíce, kdy jste nebyla v pracovní neschopnosti. Při výpočtu srážek ze mzdy se použila nezabavitelná částka. Díky snížení příjmu za tento měsíc, mohlo dojít i k tomu, že se nic nestrhlo (pokud je příjem nižší než nezabavitelná částka, tak se nic nestrhne).

Z nemocenské, na kterou vám vznikl nárok za zbylou část měsíce, vám strhli dvě třetiny a vám ponechali pouze jednu třetinu. Zde už se nezabavitelné minimum nedá znovu použít.

Pokud budete po celý další měsíc v pracovní neschopnosti, takže vaším jediným příjmem bude nemocenská, tak se při výpočtu srážek z nemocenské bude moci použít nezabavitelné minimum a výpočet bude vypadat jinak. Pak by vám i z nemocenské zůstalo nezabavitelné minimum + 1/3 ze zbylé části.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Exekuce:

Jak žádat o ponechání minima po exekuci ze starobního důchodu

-

Dobrý den, bratrovi byl v lednu přiznán starobní důchod, ale je v exekuci. Důchod má minimální, méně než 8 tisíc. Do teď ho dostával, ale nyní mu byl obstaven účet a důchod mu zabavili. Jaký je postup, aby mu nechali nezabavitelnou část. Na sociálce mu neporadili. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně srážek insolvence z nemocenské. Marodím od 25. 2. 2022, za měsíc březen mi přišla ještě náhrada mzdy od zaměstnavatele za 8 dní. Částka byla 5360 Kč a zbytek mi přišlo s OSSZ za zbytek měsíce. Tedy od 11. 3. do 31. 3. 2022. A částka je pouze 3411 Kč. Insolvenčnímu […]

Zobrazit odpověď

Exekuce na důchod v roce 2022 – kolik mi musí exekutor nechat?

-

Dobrý den, Je mi 69 roků a jsem v důchodu. Nyní jsem se dozvěděl, že mi hrozí exekuce. Napsal mi exekutor, že mu dlužím peníze, a pokud to do 30 dnů nezaplatím, tak mi začne strhávat peníze z důchodu. Je to hodně peněz, a tak se bojím, že mi od nového roku, opravdu začne brát důchod. Chtěl […]

Zobrazit odpověď