Jak dlouho musím pracovat, abych měl znovu nárok na nemocenskou?

Dobrý den,

Od prosince 2019 jsem byl v pracovní neschopnosti. Ta mi nyní skončila, protože jsem prý dosáhl maximální lhůty pro nárok na nemocenskou. Musel jsem se tedy vrátit do práce, ale můj zdravotní stav stále není zcela dobrý.

Zajímalo by mě, jestli je nějaká minimální doba, kterou musím nyní odpracovat, abych měl nárok znovu na neschopenku.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jan H., 17.01.2021 20:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.01.2021 20:17 napsal/a:

Dobrý den,

Maximální doba, po kterou máte nárok na nemocenské dávky, se řídí zákonem o nemocenském pojištění, kde je stanovena na 380 dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26:

§ 26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

V tomto zákoně se současně stanovuje, že při vzniku pracovní neschopnosti (na začátku neschopenky), se posuzuje doba posledních 380 dní.

Pokud jste v těchto předchozích 380 dnech byl v nějaké jiné pracovní neschopnosti, pak se vám to odečítá od celkové podpůrčí doby.

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

Tj. na neschopence můžete být sice kdykoliv, po návratu zpět do zaměstnání, ale to jestli budete mít nárok na nemocenské dávky, záleží na tom, jak dlouho budete pracovat.

Pokud byste další pracovní neschopnost (neschopenku) zahájil třeba už po měsíci (po 30 dnech), tak vám do předchozích 380 dní, bude spadat 350 dní čerpání nemocenských dávek. Takže byste nyní, při další neschopence, měl nárok na nemocenské dávky jen po dobu 30 dní.

Pokud byste šel na neschopenku třeba až za tři měsíce, tak vám do předchozích 380 dní, bude spadat 270 dní čerpání nemocenských dávek, a měl byste nárok na nemocenskou po dobu 90 dní.

Tj. ve výsledku, abyste měl opět nárok na 1 rok (380 dní) nemocenské, musíte v zaměstnání pracovat alespoň po dobu půl roku (190 kalendářních dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Evidence na ÚP – smlouva na dobu určitou a nárok na podporu

-

Dobrý den. Prosím, jak mám postupovat, když mně 31.3.2021 končí smlouva na dobu určitou a od 26.3.2021 jsem na nemocenské (COVID 19). Protože obchod, kde jsem pracoval, byl uzavřený, našel jsem si práci na DPČ, která byla uzavřena až do června 2021. Kdy se mám hlásit na ÚP, když jsem na nemocenské? Až po jejím […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po ukončení prodloužení podpůrčí doby

-

Dobrý den, čerpala jsem nemocenskou od 1. 10. 2019 do 14. 12. 2020. Další prodloužení podpůrčí doby posudkový lékař zamítl. Jsem po operaci a čeká mě další. Nyní jsem na úřadě práce, podporu mi vypočítali z nemocenské. Mám zažádáno o invalidní důchod, ale pokud mi ho nedají, budu muset z finančních důvodů operaci odložit a […]

Zobrazit odpověď

Kontrola při pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jaký postih hrozí člověku, který je v pracovní neschopnosti a nebyl zastižen na adrese uvedené u ošetřujícího lékaře. Konkrétně u OSVČ po 2 měsíční pracovní neschopnosti. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kdo platí nemocenskou po skončení zaměstnání – začátek v ochranné lhůtě 7 dní

-

Dobrý den, potřeboval bych poradit Dne 31. 3. 21 mi skončí pracovní poměr dohodou ze strany zaměstnavatele (dohoda o ukončení pracovního poměru – kvůli odstupnému) Zda-li mohu nastoupit na nemocenskou v ochranné 7 denní lhůtě a kdo mi bude a pokud ano platit prvních 14 dní nemocenskou. Děkuji

Zobrazit odpověď