Jak dlouho musím pracovat, abych měl znovu nárok na nemocenskou?

Dobrý den,

Od prosince 2019 jsem byl v pracovní neschopnosti. Ta mi nyní skončila, protože jsem prý dosáhl maximální lhůty pro nárok na nemocenskou. Musel jsem se tedy vrátit do práce, ale můj zdravotní stav stále není zcela dobrý.

Zajímalo by mě, jestli je nějaká minimální doba, kterou musím nyní odpracovat, abych měl nárok znovu na neschopenku.

Předem děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jan H., 17.01.2021 20:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.01.2021 20:17 napsal/a:

Dobrý den,

Maximální doba, po kterou máte nárok na nemocenské dávky, se řídí zákonem o nemocenském pojištění, kde je stanovena na 380 dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 26:

§ 26

(1) Podpůrčí doba u nemocenského začíná 15. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 15. kalendářním dnem nařízené karantény a končí dnem, jímž končí dočasná pracovní neschopnost nebo nařízená karanténa, pokud nárok na nemocenské trvá až do tohoto dne; podpůrčí doba však trvá nejdéle 380 kalendářních dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo nařízení karantény, pokud se dále nestanoví jinak. V období od 1. ledna 2012 do 31. prosince 2013 podpůrčí doba začíná 22. kalendářním dnem trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo 22. kalendářním dnem nařízené karantény.

V tomto zákoně se současně stanovuje, že při vzniku pracovní neschopnosti (na začátku neschopenky), se posuzuje doba posledních 380 dní.

Pokud jste v těchto předchozích 380 dnech byl v nějaké jiné pracovní neschopnosti, pak se vám to odečítá od celkové podpůrčí doby.

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

Tj. na neschopence můžete být sice kdykoliv, po návratu zpět do zaměstnání, ale to jestli budete mít nárok na nemocenské dávky, záleží na tom, jak dlouho budete pracovat.

Pokud byste další pracovní neschopnost (neschopenku) zahájil třeba už po měsíci (po 30 dnech), tak vám do předchozích 380 dní, bude spadat 350 dní čerpání nemocenských dávek. Takže byste nyní, při další neschopence, měl nárok na nemocenské dávky jen po dobu 30 dní.

Pokud byste šel na neschopenku třeba až za tři měsíce, tak vám do předchozích 380 dní, bude spadat 270 dní čerpání nemocenských dávek, a měl byste nárok na nemocenskou po dobu 90 dní.

Tj. ve výsledku, abyste měl opět nárok na 1 rok (380 dní) nemocenské, musíte v zaměstnání pracovat alespoň po dobu půl roku (190 kalendářních dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní neschopnost:

Pracovní úraz – jak se vypočítá doplatek do průměrné mzdy (náhrada za ztrátu výdělku)

-

Dobrý den, měl jsem pracovním úrazu oboustranné zlomeniny kotníku a dvou operacích. Nemocenská mi chodila na účet, kde byl i DVZ a částka která činila 72% z tohoto DVZ. Měl mi být doplacen ušlý výdělek do výše průměrné mzdy, tedy 28% z DVZ. Doplatek mi přišel jen cca 18% DVZ a z toho stržena daň […]

Zobrazit odpověď

Výpověď z pracovního poměru a neschopenka + předdůchod a podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, mám dlouhodobé zdravotní problémy, „řešené“ injekcemi do páteře pod CT na 2 klinikách, atd., několik operací. V novém zaměstnání jsem zaměstnána od 1. 11. 2022. Pokud bych dala výpověď zaměstnavateli 29. 9. 2023 a od 3.10. šla na nemocenskou, budu mít nárok na výplatu prvních 14 dní nemocenské od zaměstnavatele, když bych byla […]

Zobrazit odpověď

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Kolik bude podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé neschopence?

-

Dobrý den, Jsem čtrnáct měsíců práce neschopen, tedy od 1. 6. 2022 do 16. 8. 2023. Jak mi bude vypočítaná případná podpora v nezaměstnanosti, pokud bych dal výpověď pro ztrátu zdravotní způsobilosti pro vykonávanou práci?

Zobrazit odpověď