Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

Dobrý den,

Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce.

Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by to pro mě znamenalo?

Kdybych šla na nemocenskou, tak kdo by ji platil? Měla bych nárok na nějaké peníze před porodem? Na mateřskou? A to by mi asi zaměstnavatel neprodloužil smlouvu, pokud bych byla těhotná?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Šárka N., 10.10.2021 15:26
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.10.2021 19:01 napsal/a:

Dobrý den,

Otěhotnět ve zkušební době, může znamenat určitou komplikaci, ale ne vždy. To samé platí i pro těhotenství během pracovního poměru na dobu určitou. Záleží na více okolnostech, především na tom, kdy přesně byste byla těhotná, atd.

V době, kdy jste těhotná, vás zaměstnavatel nesmí propustit (dát vám výpověď, s výjimkou několika velmi specifických případů). Současně je ale pravda, že zaměstnavatel nemá povinnost, prodlužovat vám pracovní smlouvu na dobu určitou.

Pokud byste byla těhotná již během zkušební doby, a chtěla jít na nemocenskou (rizikové těhotenství), pak je zde určité riziko. I když vás jako těhotnou nesmí zaměstnavatel za běžných podmínek propustit (dát vám výpověď), během zkušební doby, může být pracovní poměr ukončen kdykoliv, bez udávání důvodu, s výjimkou prvních 14 dní na neschopence.

Tj., pokud byste byla těhotná, je lepší tuto skutečnost do skončení zkušební doby v zaměstnání nesdělovat (nemáte žádnou povinnost to někomu říkat) a na případnou nemocenskou nastupovat až po skončení zkušební doby.

Pokud by došlo k situaci, že budete na neschopence, a zaměstnavatel vám ukončí pracovní poměr ve zkušební době, pak to na neschopenku nemá přímý vliv. I po skončení pracovního poměru, máte dále nárok na nemocenské dávky. Tj. i po skončení zaměstnání, byste mohla být až do porodu na neschopence, s nárokem na nemocenské dávky.

Co se týká případného nároku na mateřskou, tak tam záleží na více faktorech. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), máte v případě, že jste v době nástupu na mateřskou (6 – 8 týdnů před porodem) zaměstnaná nebo alespoň v ochranné době.

Ochranná doba, může být až 180 dní. Pokud ale poslední zaměstnání, kde jste otěhotněla, trvalo kratší dobu, pak je i ochranná doba kratší. Tj. pokud by vám skončil pracovní poměr ve zkušební době, například po 2 měsících, pak je následná ochranná doba jen 60 dní, což by nestačilo.

Dále je podmínkou to, že za poslední dva roky, před nástupem na mateřskou, máte účast na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní. Což byste ale díky předchozímu zaměstnání měla splňovat, i kdybyste nějakou dobu před porodem, byla nezaměstnaná.

Tj. pokud otěhotníte až po zkušební době, nejpozději tak cca 2 – 3 měsíce před ukončením smlouvy na dobu určitou, tak můžete mít bez problému nárok na PPM.

Pokud byste otěhotněla ve zkušební době, pak je lepší počkat s nástupem na rizikové těhotenství až do skončení zkušební doby (pokud je to možné s ohledem na zdravotní stav/vykonávanou práci, atd.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď