Je OČR placené pouze za pracovní dny nebo i za víkendy?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Jsem od 1. 3. 2021 na OČR z důvodu zavření mateřských škol.

Má otázka zní… Mám placené i víkendy nebo pouze pracovní dny?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Monika, 08.03.2021 8:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2021 21:04 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na ošetřovné během OČR, máte nárok za všechny kalendářní dny, kdy trvala potřeba pečovat o dítě. Tedy i o víkendu. Kromě několika výjimek.

Aby byl nárok na ošetřovné o víkendu, pak musíte mít nárok na ošetřovné alespoň za jeden pracovní den v předchozím pracovním týdnu.

Viz paragraf 3, zákon o „krizovém“ ošetřovném (zákon 438/2020 Sb.):

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Pokud u vás vznikla potřeba péče o dítě od pondělí 1. 3. 2021, pak nemáte nárok na ošetřovné za předcházející víkend 27. a 28. února 2021 – potřeba péče o dítě vznikla až od 1. 3. 2021.

Na ošetřovné také nemáte nárok během jarních prázdnin (u školních dětí, mateřských školek se to netýká, ty nemají prázdniny). V takovém případě by také nebyl nárok na ošetřovné po celý týden. Platí obecně pro všechny prázdniny nebo dny, kdy je ve škole ředitelské volno.

Jinak ale nárok na ošetřovné máte za všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo i včetně státních svátků (pokud by do doby OČR nějaký spadal).

Ošetřovné je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu (případně minimálně 400 Kč za den), za všechny dny, kdy trvá omezení osobní přítomnosti dítěte ve škole/školce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď