Je OČR placené pouze za pracovní dny nebo i za víkendy?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Jsem od 1. 3. 2021 na OČR z důvodu zavření mateřských škol.

Má otázka zní… Mám placené i víkendy nebo pouze pracovní dny?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Monika, 08.03.2021 8:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2021 21:04 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na ošetřovné během OČR, máte nárok za všechny kalendářní dny, kdy trvala potřeba pečovat o dítě. Tedy i o víkendu. Kromě několika výjimek.

Aby byl nárok na ošetřovné o víkendu, pak musíte mít nárok na ošetřovné alespoň za jeden pracovní den v předchozím pracovním týdnu.

Viz paragraf 3, zákon o „krizovém“ ošetřovném (zákon 438/2020 Sb.):

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Pokud u vás vznikla potřeba péče o dítě od pondělí 1. 3. 2021, pak nemáte nárok na ošetřovné za předcházející víkend 27. a 28. února 2021 – potřeba péče o dítě vznikla až od 1. 3. 2021.

Na ošetřovné také nemáte nárok během jarních prázdnin (u školních dětí, mateřských školek se to netýká, ty nemají prázdniny). V takovém případě by také nebyl nárok na ošetřovné po celý týden. Platí obecně pro všechny prázdniny nebo dny, kdy je ve škole ředitelské volno.

Jinak ale nárok na ošetřovné máte za všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo i včetně státních svátků (pokud by do doby OČR nějaký spadal).

Ošetřovné je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu (případně minimálně 400 Kč za den), za všechny dny, kdy trvá omezení osobní přítomnosti dítěte ve škole/školce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď