Je OČR placené pouze za pracovní dny nebo i za víkendy?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Jsem od 1. 3. 2021 na OČR z důvodu zavření mateřských škol.

Má otázka zní… Mám placené i víkendy nebo pouze pracovní dny?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Monika, 08.03.2021 8:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2021 21:04 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na ošetřovné během OČR, máte nárok za všechny kalendářní dny, kdy trvala potřeba pečovat o dítě. Tedy i o víkendu. Kromě několika výjimek.

Aby byl nárok na ošetřovné o víkendu, pak musíte mít nárok na ošetřovné alespoň za jeden pracovní den v předchozím pracovním týdnu.

Viz paragraf 3, zákon o „krizovém“ ošetřovném (zákon 438/2020 Sb.):

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Pokud u vás vznikla potřeba péče o dítě od pondělí 1. 3. 2021, pak nemáte nárok na ošetřovné za předcházející víkend 27. a 28. února 2021 – potřeba péče o dítě vznikla až od 1. 3. 2021.

Na ošetřovné také nemáte nárok během jarních prázdnin (u školních dětí, mateřských školek se to netýká, ty nemají prázdniny). V takovém případě by také nebyl nárok na ošetřovné po celý týden. Platí obecně pro všechny prázdniny nebo dny, kdy je ve škole ředitelské volno.

Jinak ale nárok na ošetřovné máte za všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo i včetně státních svátků (pokud by do doby OČR nějaký spadal).

Ošetřovné je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu (případně minimálně 400 Kč za den), za všechny dny, kdy trvá omezení osobní přítomnosti dítěte ve škole/školce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď