Je OČR placené pouze za pracovní dny nebo i za víkendy?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:

Jsem od 1. 3. 2021 na OČR z důvodu zavření mateřských škol.

Má otázka zní… Mám placené i víkendy nebo pouze pracovní dny?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Monika, 08.03.2021 8:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2021 21:04 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že na ošetřovné během OČR, máte nárok za všechny kalendářní dny, kdy trvala potřeba pečovat o dítě. Tedy i o víkendu. Kromě několika výjimek.

Aby byl nárok na ošetřovné o víkendu, pak musíte mít nárok na ošetřovné alespoň za jeden pracovní den v předchozím pracovním týdnu.

Viz paragraf 3, zákon o „krizovém“ ošetřovném (zákon 438/2020 Sb.):

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

Pokud u vás vznikla potřeba péče o dítě od pondělí 1. 3. 2021, pak nemáte nárok na ošetřovné za předcházející víkend 27. a 28. února 2021 – potřeba péče o dítě vznikla až od 1. 3. 2021.

Na ošetřovné také nemáte nárok během jarních prázdnin (u školních dětí, mateřských školek se to netýká, ty nemají prázdniny). V takovém případě by také nebyl nárok na ošetřovné po celý týden. Platí obecně pro všechny prázdniny nebo dny, kdy je ve škole ředitelské volno.

Jinak ale nárok na ošetřovné máte za všechny kalendářní dny, včetně víkendů nebo i včetně státních svátků (pokud by do doby OČR nějaký spadal).

Ošetřovné je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu (případně minimálně 400 Kč za den), za všechny dny, kdy trvá omezení osobní přítomnosti dítěte ve škole/školce.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď