Kde žádat kompenzační bonus za nařízenou karanténu?

Dobrý den, kde žádat kompenzační bonus za nařízenou karanténu při platbě nemocenské?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Kamil, 22.12.2021 9:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.12.2021 14:51 napsal/a:

Dobrý den,

Nový zákon o kompenzačním bonusu pro rok 2022, byl finálně schválen minulý týden v senátu (ve středu 15. 12. 2021), a následně jej podepsal i prezident.

Tento nový zákon umožní čerpat kompenzace pro OSVČ, zaměstnance na dohodu DPP nebo DPČ, nebo i pro společníky „malých“ s.r.o. i zpětně, od 22. listopadu 2021, minimálně do konce ledna 2022. Na kompenzační bonus pak může být nárok i v dalších měsících roku 2022 (pokud o tom rozhodne vláda).

Na kompenzační bonus, může být nárok v zásadě ze dvou hlavních důvodů – buď se jedná o pokles příjmu (tržeb) alespoň o 30%, pak je nárok až na 1000 Kč za den.

Nebo se může jednat o kompenzaci za nařízenou karanténu (nebo izolaci) a pak je nárok na 500 Kč za jeden den. Je možné ale čerpat jen jednu kompenzaci za konkrétní kalendářní den.

O kompenzační bonus, bude možné začít žádat až na začátku ledna 2022. To je dáno jednak poměrně pozdním schválením zákona (Finanční správa potřebuje nějaký čas na přípravu), a dále jde i o to, že u kompenzace za pokles příjmu, se bude dokládat příjem za prosinec 2021, což bude možné až od začátku ledna 2022.

Žádost o kompenzační bonus za karanténu, tak budete moci podat na začátku ledna 2022. Žádost by se měla vyřizovat stejně, jako i u předchozích kompenzačních bonusů v roce 2021 (nebo 2020).

Žádost by mělo být možné podat prostřednictvím webu Finanční správy, kde bude příslušná online aplikace, nebo formuláře ke stažení.

Finanční správa k tomu zatím na svém webu zveřejnila tyto informace. Další informace se dají najít zde. Nejčastější otázky a odpovědi k novému kompenzačnímu bonusu 2022 najdete zde

U kompenzace 500 Kč za jeden den karantény, je podmínkou účast na dobrovolném nemocenském pojištění pro OSVČ.

Počkejte tedy na začátek ledna 2022, a pak se podívejte na web Finanční správy, kde by snad již mělo být zveřejněno vše potřebné, pro podání žádosti o kompenzaci (i když se bude žádat až v lednu 2022, platí, že je nárok zpětně od 22. 11. 2021).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď