Kdo platí nemocenskou po skončení zaměstnání – začátek v ochranné lhůtě 7 dní

Dobrý den, potřeboval bych poradit

Dne 31. 3. 21 mi skončí pracovní poměr dohodou ze strany zaměstnavatele (dohoda o ukončení pracovního poměru – kvůli odstupnému)

Zda-li mohu nastoupit na nemocenskou v ochranné 7 denní lhůtě a kdo mi bude a pokud ano platit prvních 14 dní nemocenskou.

Děkuji

Dotaz poslal/a: René, 18.03.2021 12:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.03.2021 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v průběhu ochranné doby 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání, pak máte nárok na nemocenské dávky.

To, zda bylo zaměstnání ukončeno výpovědí nebo dohodou nehraje žádnou roli. Stejně tak nehraje žádnou roli, že vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné (to má vliv jen na podporu v nezaměstnanosti).

Po skončení zaměstnání máte ale nárok jen na nemocenské dávky, které jsou vypláceny od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti.

Během prvních 14 dní na neschopence, vám zaměstnavatel platí náhradu mzdy za nemoc. Pokud ale zaměstnání skončí, tak již na tuto náhradu mzdy nemáte nárok. Zaměstnavatel vám náhradu mzdy platí jen během trvání pracovního poměru. Po jeho skončení už ne.

Pokud by vám tedy neschopenka začala až v ochranné době po skončení zaměstnání, tak prvních 14 dní nic nedostanete. Budete pak dostávat až nemocenské dávky od 15 dne.

Pokud byste chtěl mít zaplaceno i prvních 14 dní neschopenky, pak byste musel pracovní neschopnost zahájit ještě v během zaměstnání. Vzhledem k datu by tam ale i tak bylo pár dní, za které byste už nic nedostal.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na Ošetřovné pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, já pracuji jako OSVČ a provozovnu mam uzavřenou, manželka je v provozovně jako spolupracující osoba. Máme hendikepovaného, který má uzavřenou školu. Za manželku odvádí stát zdravotní a sociální pojištění. Má manželka nárok na ošetřovné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výpověď ve zkušební době a pokračování neschopenky

-

Dobrý den, prosím o radu. Od 1. 2. 2021 jsem nastoupila jako kuchařka do MŠ se zkušební dobou do konce roku. Při pracovním pohovoru jsem uvedla, že vlastním v pravém uchu sluchátko a že nemám problém s dorozumíváním a nastoupila do práce od1.2.2021. Ale od 26. 2. 2021 jsem onemocněla a jsem v pracovní neschopnosti, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po ukončení prodloužení podpůrčí doby

-

Dobrý den, čerpala jsem nemocenskou od 1. 10. 2019 do 14. 12. 2020. Další prodloužení podpůrčí doby posudkový lékař zamítl. Jsem po operaci a čeká mě další. Nyní jsem na úřadě práce, podporu mi vypočítali z nemocenské. Mám zažádáno o invalidní důchod, ale pokud mi ho nedají, budu muset z finančních důvodů operaci odložit a […]

Zobrazit odpověď