Kdo platí nemocenskou po skončení zaměstnání – začátek v ochranné lhůtě 7 dní

Dobrý den, potřeboval bych poradit

Dne 31. 3. 21 mi skončí pracovní poměr dohodou ze strany zaměstnavatele (dohoda o ukončení pracovního poměru – kvůli odstupnému)

Zda-li mohu nastoupit na nemocenskou v ochranné 7 denní lhůtě a kdo mi bude a pokud ano platit prvních 14 dní nemocenskou.

Děkuji

Dotaz poslal/a: René, 18.03.2021 12:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.03.2021 16:49 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v průběhu ochranné doby 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání, pak máte nárok na nemocenské dávky.

To, zda bylo zaměstnání ukončeno výpovědí nebo dohodou nehraje žádnou roli. Stejně tak nehraje žádnou roli, že vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné (to má vliv jen na podporu v nezaměstnanosti).

Po skončení zaměstnání máte ale nárok jen na nemocenské dávky, které jsou vypláceny od 15 dne dočasné pracovní neschopnosti.

Během prvních 14 dní na neschopence, vám zaměstnavatel platí náhradu mzdy za nemoc. Pokud ale zaměstnání skončí, tak již na tuto náhradu mzdy nemáte nárok. Zaměstnavatel vám náhradu mzdy platí jen během trvání pracovního poměru. Po jeho skončení už ne.

Pokud by vám tedy neschopenka začala až v ochranné době po skončení zaměstnání, tak prvních 14 dní nic nedostanete. Budete pak dostávat až nemocenské dávky od 15 dne.

Pokud byste chtěl mít zaplaceno i prvních 14 dní neschopenky, pak byste musel pracovní neschopnost zahájit ještě v během zaměstnání. Vzhledem k datu by tam ale i tak bylo pár dní, za které byste už nic nedostal.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?

-

Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]

Zobrazit odpověď

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď