Kdy se podává žádost o OČR?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli opět stačí žádost na OČR začátkem dalšího měsíce?

Byla jsem na OČR říjen – listopad, mám zažádat o nový formulář pod číslem nebo žádat přes číslo z předchozího OČR.

Do práce chodím dva dny v týdnu, ostatní dny jsem doma s dětmi, které jsou v 1. třídě.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie V., 16.03.2021 16:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2021 21:14 napsal/a:

Dobrý den,

Žádost o ošetřovné, si budete vyřizovat stejně, jako tomu bylo v minulém roce. To znamená, že žádost vyplňujete na konci měsíce března, a následně ji předáte svému zaměstnavateli.

Před koncem měsíce byste ji vyplňovala jen v případě, že by omezení školní výuky skončilo dříve (což je vysoce nepravděpodobné).

A pokud bude omezení školní výuky dále pokračovat, tak další žádost vyplníte i na konci dubna atd.

Žádost o ošetřovné je možné najít na webu ČSSZ – jedná se o stejný formulář, jako během podzimu 2020. Žádost najdete zde.

Číslo žádosti si nyní vygenerujete nové. To, které jste používala na podzim 2020, bylo vztaženo k tehdejšímu případu péče o děti. Nyní se jedná o nový případ /nové omezení školní výuky), takže to bude nové číslo žádosti.

Pokud byste ale o ošetřovné žádala následně i v dubnu (nebo teoreticky i v dalších měsících, pokud by omezení kontinuálně trvalo delší dobu), tak už v dalších žádostech budete používat stejné číslo žádosti, dokud neskončí aktuální omezení školní výuky, které se vztahuje na třídy vašich dětí.

V podmínkách pro ošetřovné, se zatím od podzimu nic nezaměnilo. Tj., vše probíhá stejně, jako tomu bylo minule.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď