Kdy se podává žádost o OČR?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli opět stačí žádost na OČR začátkem dalšího měsíce?

Byla jsem na OČR říjen – listopad, mám zažádat o nový formulář pod číslem nebo žádat přes číslo z předchozího OČR.

Do práce chodím dva dny v týdnu, ostatní dny jsem doma s dětmi, které jsou v 1. třídě.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie V., 16.03.2021 16:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2021 21:14 napsal/a:

Dobrý den,

Žádost o ošetřovné, si budete vyřizovat stejně, jako tomu bylo v minulém roce. To znamená, že žádost vyplňujete na konci měsíce března, a následně ji předáte svému zaměstnavateli.

Před koncem měsíce byste ji vyplňovala jen v případě, že by omezení školní výuky skončilo dříve (což je vysoce nepravděpodobné).

A pokud bude omezení školní výuky dále pokračovat, tak další žádost vyplníte i na konci dubna atd.

Žádost o ošetřovné je možné najít na webu ČSSZ – jedná se o stejný formulář, jako během podzimu 2020. Žádost najdete zde.

Číslo žádosti si nyní vygenerujete nové. To, které jste používala na podzim 2020, bylo vztaženo k tehdejšímu případu péče o děti. Nyní se jedná o nový případ /nové omezení školní výuky), takže to bude nové číslo žádosti.

Pokud byste ale o ošetřovné žádala následně i v dubnu (nebo teoreticky i v dalších měsících, pokud by omezení kontinuálně trvalo delší dobu), tak už v dalších žádostech budete používat stejné číslo žádosti, dokud neskončí aktuální omezení školní výuky, které se vztahuje na třídy vašich dětí.

V podmínkách pro ošetřovné, se zatím od podzimu nic nezaměnilo. Tj., vše probíhá stejně, jako tomu bylo minule.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď