Kolik bude moje podpora v nezaměstnanosti a jak dlouho ji budu dostávat?

Dobrý den,

Podala jsem ve svém zaměstnání výpověď, a budu končit 30. 4. 2021

Zajímalo by mě, jestli se podpora bude vypočítávat z čisté nebo z hrubé mzdy, a z jakého období? Je mi 53 let a mám tak myslím nárok na 8 měsíců podpory.

Když dostanu odchodné ve výši čtyřnásobku platu, tak se mi bude podpora vyplácet jen 4 měsíce nebo po 4 měsících bez podpory, by to mělo být těch 8 měsíců?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana Ch., 12.02.2021 19:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.02.2021 18:10 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti, se nepoužívá ani přímo čistá mzda ani ta hrubá. Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví, na základě průměrného čistého výdělku (a to je něco jiného, než čistá mzda).

Průměrný výdělek, se určuje z rozhodného období, což je předchozí kalendářní čtvrtletí. U vás by to tedy bylo, za měsíce leden až březen 2021.

Průměrný výdělek se vypočítá tak, že v daném období se vezme souhrn vašeho hrubého příjmu (včetně příplatků, jako je za práci přes čas apod.). Ten se vydělí počtem odpracovaných hodin a vyjde průměrný hrubý hodinový výdělek.

Tento průměrný hrubý hodinový výdělek, se pak vynásobí vaší týdenní pracovní dobou (například 40 hodin). A to celé se pak násobí číslem 4,348 (což je průměrný počet týdnů v měsíci). Výsledkem je průměrný hrubý měsíční výdělek.

A z něj se pak podle běžných pravidel dopočítá průměrný čistý měsíční výdělek. Ten ale neodpovídá přesně vaší průměrné čisté mzdě (je tam menší rozdíl).

Pokud při ukončení zaměstnání dostanete vyplaceno odstupné/odchodné, pak se vám na Úřadu práce nebude vyplácet podpora. A to po stejný počet měsíců, za které jste dostala odstupné.

Není to tak, že by se vám tím doba výplaty podpory v nezaměstnanosti zkrátila, ale jenom se tím odsune zahájení vyplácení.

Vzhledem k věku, máte nárok na podporu 8 měsíců (tak jak sama píšete).

Za květen až srpen 2021, by se vám podpora nevyplácela. Na první podporu v nezaměstnanosti by vám vznikl nárok až za září 2021. A dostala byste ji v průběhu října (podpora se vyplácí zpětně, za předcházející měsíc). Dostávala byste ji tedy za září 2021 až duben 2022 (tj. v říjnu 2021 až květnu 2022).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď