Kolik bude moje podpora v nezaměstnanosti a jak dlouho ji budu dostávat?

Dobrý den,

Podala jsem ve svém zaměstnání výpověď, a budu končit 30. 4. 2021

Zajímalo by mě, jestli se podpora bude vypočítávat z čisté nebo z hrubé mzdy, a z jakého období? Je mi 53 let a mám tak myslím nárok na 8 měsíců podpory.

Když dostanu odchodné ve výši čtyřnásobku platu, tak se mi bude podpora vyplácet jen 4 měsíce nebo po 4 měsících bez podpory, by to mělo být těch 8 měsíců?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dana Ch., 12.02.2021 19:59
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.02.2021 18:10 napsal/a:

Dobrý den,

Pro výpočet výše podpory v nezaměstnanosti, se nepoužívá ani přímo čistá mzda ani ta hrubá. Výše podpory v nezaměstnanosti se stanoví, na základě průměrného čistého výdělku (a to je něco jiného, než čistá mzda).

Průměrný výdělek, se určuje z rozhodného období, což je předchozí kalendářní čtvrtletí. U vás by to tedy bylo, za měsíce leden až březen 2021.

Průměrný výdělek se vypočítá tak, že v daném období se vezme souhrn vašeho hrubého příjmu (včetně příplatků, jako je za práci přes čas apod.). Ten se vydělí počtem odpracovaných hodin a vyjde průměrný hrubý hodinový výdělek.

Tento průměrný hrubý hodinový výdělek, se pak vynásobí vaší týdenní pracovní dobou (například 40 hodin). A to celé se pak násobí číslem 4,348 (což je průměrný počet týdnů v měsíci). Výsledkem je průměrný hrubý měsíční výdělek.

A z něj se pak podle běžných pravidel dopočítá průměrný čistý měsíční výdělek. Ten ale neodpovídá přesně vaší průměrné čisté mzdě (je tam menší rozdíl).

Pokud při ukončení zaměstnání dostanete vyplaceno odstupné/odchodné, pak se vám na Úřadu práce nebude vyplácet podpora. A to po stejný počet měsíců, za které jste dostala odstupné.

Není to tak, že by se vám tím doba výplaty podpory v nezaměstnanosti zkrátila, ale jenom se tím odsune zahájení vyplácení.

Vzhledem k věku, máte nárok na podporu 8 měsíců (tak jak sama píšete).

Za květen až srpen 2021, by se vám podpora nevyplácela. Na první podporu v nezaměstnanosti by vám vznikl nárok až za září 2021. A dostala byste ji v průběhu října (podpora se vyplácí zpětně, za předcházející měsíc). Dostávala byste ji tedy za září 2021 až duben 2022 (tj. v říjnu 2021 až květnu 2022).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď