Kompenzační bonus 2021 – srovnávací vs. rozhodné období

Dobrý den,

Jsme malé s.r.o. V lednu jsme neměli žádnou tržbu. Srovnávacím obdobím je pro nás 11,12/19,01/20.

V podmínkách pro nárok bonusu píší, že dále se porovnává majoritní příjmy společnosti, kde máme na výběr ze dvou porovnání a) srovnávací období a b) za rozhodné období 1. 6.- 30. 9. 2020.

Pokud si vyberu za b), pak s tímto obdobím počítám již od začátku a uvádím ho do kolonky v žádosti „Průměrný měsíční příjem za srovnávací období“ nebo je to výpočet vlastně jen pro mě a v této kolonce uvádím výpočet ze 3 srovnávacích období.

Vůbec se v tom nevyznám. V lednu 2021 jsme měli výplaty. Započítávají se někde někam nebo ne?

A pokud vůbec dosáhneme na bonus, v březnu budeme započítávat případnou zaslanou kompenzační částku do 3 dalších období?

Dotaz poslal/a: Jarmila, 10.03.2021 15:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2021 18:17 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodné období můžete použít, jako alternativní období, pouze v testu majoritních příjmů. V testu poklesu příjmů o 50% se používá pouze srovnávací období (mohou být dvě, z nichž si můžete vybrat).

Pro nárok na kompenzační bonus musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  • příjem z omezené činnosti musí být majoritním (převažujícím) zdrojem příjmu ve srovnávacím nebo rozhodném období (posuzuje se, zda je to převažující příjem společnosti, a současně i to, zda je to převažující příjem společníka)
  • Příjem z omezené činnosti za předchozí měsíc, musí být o 50% nižší než průměrná výše ve srovnávacím období.

Znovu opakuji, že rozhodné období je možné použít jen pro posouzení převažujícího příjmu. Pro posouzení poklesu příjmu, slouží pouze srovnávací období.

V žádosti o kompenzační bonus, neuvádíte výši příjmu v rozhodném období (pokud je pro posouzení převažujícího příjmu použito rozhodné období). Uvádíte tam pouze to, zda se pro toto posouzení, použije srovnávací nebo jiné období.

Výplata v lednu by neměla hrát roli. Příjem z omezené činnosti musí být převažujícím příjmem v rozhodném období.

Tam se posuzují všechny příjmy v rozhodném nebo srovnávacím období – příjmy podle paragrafu 6, 7 nebo 9 zákona o daních z příjmů.  Za leden se posuzuje jenom příjem z omezené činnosti, pro pokles příjmu o 50%.

Kompenzační bonus se vyplácí jako daňová vratka = není to příjem, který by měl vliv na další kompenzační bonusy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď