Kompenzační bonus 2021 – srovnávací vs. rozhodné období

Dobrý den,

Jsme malé s.r.o. V lednu jsme neměli žádnou tržbu. Srovnávacím obdobím je pro nás 11,12/19,01/20.

V podmínkách pro nárok bonusu píší, že dále se porovnává majoritní příjmy společnosti, kde máme na výběr ze dvou porovnání a) srovnávací období a b) za rozhodné období 1. 6.- 30. 9. 2020.

Pokud si vyberu za b), pak s tímto obdobím počítám již od začátku a uvádím ho do kolonky v žádosti „Průměrný měsíční příjem za srovnávací období“ nebo je to výpočet vlastně jen pro mě a v této kolonce uvádím výpočet ze 3 srovnávacích období.

Vůbec se v tom nevyznám. V lednu 2021 jsme měli výplaty. Započítávají se někde někam nebo ne?

A pokud vůbec dosáhneme na bonus, v březnu budeme započítávat případnou zaslanou kompenzační částku do 3 dalších období?

Dotaz poslal/a: Jarmila, 10.03.2021 15:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2021 18:17 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodné období můžete použít, jako alternativní období, pouze v testu majoritních příjmů. V testu poklesu příjmů o 50% se používá pouze srovnávací období (mohou být dvě, z nichž si můžete vybrat).

Pro nárok na kompenzační bonus musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  • příjem z omezené činnosti musí být majoritním (převažujícím) zdrojem příjmu ve srovnávacím nebo rozhodném období (posuzuje se, zda je to převažující příjem společnosti, a současně i to, zda je to převažující příjem společníka)
  • Příjem z omezené činnosti za předchozí měsíc, musí být o 50% nižší než průměrná výše ve srovnávacím období.

Znovu opakuji, že rozhodné období je možné použít jen pro posouzení převažujícího příjmu. Pro posouzení poklesu příjmu, slouží pouze srovnávací období.

V žádosti o kompenzační bonus, neuvádíte výši příjmu v rozhodném období (pokud je pro posouzení převažujícího příjmu použito rozhodné období). Uvádíte tam pouze to, zda se pro toto posouzení, použije srovnávací nebo jiné období.

Výplata v lednu by neměla hrát roli. Příjem z omezené činnosti musí být převažujícím příjmem v rozhodném období.

Tam se posuzují všechny příjmy v rozhodném nebo srovnávacím období – příjmy podle paragrafu 6, 7 nebo 9 zákona o daních z příjmů.  Za leden se posuzuje jenom příjem z omezené činnosti, pro pokles příjmu o 50%.

Kompenzační bonus se vyplácí jako daňová vratka = není to příjem, který by měl vliv na další kompenzační bonusy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď