Kompenzační bonus 2021 – srovnávací vs. rozhodné období

Dobrý den,

Jsme malé s.r.o. V lednu jsme neměli žádnou tržbu. Srovnávacím obdobím je pro nás 11,12/19,01/20.

V podmínkách pro nárok bonusu píší, že dále se porovnává majoritní příjmy společnosti, kde máme na výběr ze dvou porovnání a) srovnávací období a b) za rozhodné období 1. 6.- 30. 9. 2020.

Pokud si vyberu za b), pak s tímto obdobím počítám již od začátku a uvádím ho do kolonky v žádosti „Průměrný měsíční příjem za srovnávací období“ nebo je to výpočet vlastně jen pro mě a v této kolonce uvádím výpočet ze 3 srovnávacích období.

Vůbec se v tom nevyznám. V lednu 2021 jsme měli výplaty. Započítávají se někde někam nebo ne?

A pokud vůbec dosáhneme na bonus, v březnu budeme započítávat případnou zaslanou kompenzační částku do 3 dalších období?

Dotaz poslal/a: Jarmila, 10.03.2021 15:15
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.03.2021 18:17 napsal/a:

Dobrý den,

Rozhodné období můžete použít, jako alternativní období, pouze v testu majoritních příjmů. V testu poklesu příjmů o 50% se používá pouze srovnávací období (mohou být dvě, z nichž si můžete vybrat).

Pro nárok na kompenzační bonus musí být splněny dvě hlavní podmínky:

  • příjem z omezené činnosti musí být majoritním (převažujícím) zdrojem příjmu ve srovnávacím nebo rozhodném období (posuzuje se, zda je to převažující příjem společnosti, a současně i to, zda je to převažující příjem společníka)
  • Příjem z omezené činnosti za předchozí měsíc, musí být o 50% nižší než průměrná výše ve srovnávacím období.

Znovu opakuji, že rozhodné období je možné použít jen pro posouzení převažujícího příjmu. Pro posouzení poklesu příjmu, slouží pouze srovnávací období.

V žádosti o kompenzační bonus, neuvádíte výši příjmu v rozhodném období (pokud je pro posouzení převažujícího příjmu použito rozhodné období). Uvádíte tam pouze to, zda se pro toto posouzení, použije srovnávací nebo jiné období.

Výplata v lednu by neměla hrát roli. Příjem z omezené činnosti musí být převažujícím příjmem v rozhodném období.

Tam se posuzují všechny příjmy v rozhodném nebo srovnávacím období – příjmy podle paragrafu 6, 7 nebo 9 zákona o daních z příjmů.  Za leden se posuzuje jenom příjem z omezené činnosti, pro pokles příjmu o 50%.

Kompenzační bonus se vyplácí jako daňová vratka = není to příjem, který by měl vliv na další kompenzační bonusy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Výpověď dohodou a nemocenská

-

Dobrý den, řeším podklady pro DP 2020 kolegy- měl „úrodný rok“ 1) 1.1 – 31.1.prac.poměr – ukončení dohodou 2) 30.1.(před ukončením PP) nastoupil na PN – trvala do 2.3. 3) 3.3. – 31.7. – pracovní poměr – ukončení dohodou 4) 1.8. – 9.8. – NIC 5) 10.8. – 22.9. – ÚP 6) 23.9. – OSVČ […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus – OSVČ hlavní + brigáda DPP

-

Dobrý den, prosím o radu, zda mám nárok na kompenzační bonus za únor a březen 2021. Jako masérka mám uzavřenou provozovnu z nařízení vlády, je to moje hlavní činnost. Pokles tržeb 100%. V době zákazu: prosinec 2020 až březen 2021 jsem zaměstnána na DPP – dohoda o provedení práce s výdělkem do 10.000,- Kč – […]

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání po skončení zaměstnání během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat, jsem se synem na rodičovské dovolené, do poloviny srpna roku 2020 jsem byla zaměstnaná a dostala výpověď. Do toho období jde daňové přiznání za bývalým zaměstnavatelem? Chci se zeptat za kým se obrátit s daněmi za období druhá polovina srpna až do 31. 1. 2020. Děkuji

Zobrazit odpověď