Kompenzační bonus Covid-19 a nezaměstnanost

Dobrý den,

v době vypuknutí pandemie jsem pracovala na HPP ve vydavatelství a zároveň jako PR manažer jako OSVČ.

V dubnu 20201 jsem vlivem začínající krize, která se nepřímo dotkla i mé profese (PR služby jsou zkrátka to první, co škrtnete) musela pozastavit živnostenský list a v listopadu 2020 jsem přišla z organizačních důvodů i o zaměstnání.

Nyní jsem na Úřadu práce a už přes měsíc čekám na vyplacení podpory v nezaměstnanosti. Nikdo s tím nespěchá a já už jsem téměř bez prostředků.

O žádnou kompenzaci jsem nežádala v domnění, že jsou na tom lidé hůř…

Ráda bych se zeptala, zda netušíte, jestli mám ve své situaci na kompenzační bonus nárok?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kristyna S., 17.03.2021 19:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.03.2021 16:42 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálních podmínek (zákon číslo 95/2021 Sb.), je možné žádat o kompenzaci za únor 2021 a březen 2021. Výše kompenzačního bonusu je až 1000 Kč za den (tj. až 28 000 Kč za únor nebo až 31 000 Kč za březen). Podle toho, co píšete ve svém dotazu, zde vidím dva možné problémy.

Prvním problémem je to, že nyní jste vedená jako nezaměstnaná na Úřadu práce a budete čerpat podporu v nezaměstnanosti. U kompenzačního bonusu je omezení, že není možné čerpat kompenzaci a podporu v nezaměstnanosti, za stejný kalendářní den.

Pokud vám tedy za měsíc únor vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak už nemůže být nárok na kompenzační bonus za stejné období. Obdobně i u března.

Dalším možným problémem je souběh podnikání a zaměstnání. U kompenzačního bonusu se provádí test převažujícího příjmu.

Ve srovnávacím období (viz dále) nebo případně v rozhodném období musí převažovat příjem z podnikání. Posuzují se všechny příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

Pokud by u vás (v daném období) převažoval příjem ze zaměstnání (nebo i jiné příjmy dle zmíněných paragrafů), nad příjmem z podnikání, pak na kompenzační bonus nárok není.

Příjem se posuzuje za srovnávací období, což je u kompenzace za únor 2021, období listopad 2018 až leden 2019, nebo listopad 2019 až leden 2020. Nebo je případně možné použít rozhodné období červen 2020 až září 2020.

U kompenzace za březen 2021, je srovnávací období prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020. Nebo opět rozhodné období.

Kromě toho, že příjem z podnikání (z činnosti, která je omezena z důvodu epidemie), musí být vaším převažujícím (majoritním příjmem), tak musí být splněny i další podmínky.

Podmínkou je, že jste byla aktivní podnikatel k 5. 10. 2020 nebo měla přerušené podnikání po 12. 3. 2021 – což byste měla splnit.

Další podmínkou je pokles příjmu alespoň o 50%. Porovnává se příjem z podnikání za leden nebo únor 2021 (vždy předchozí měsíc), proti průměrné výši příjmu ve srovnávacím období. Vzhledem k tomu, že máte přerušené podnikání, tak pokud byste měla alespoň nějaký příjem ve srovnávacím období z podnikání, tak by tato podmínka byla splněna.

Tj. na kompenzační bonus byste mohla mít nárok, i když máte činnost OSVČ přerušenou. Ale jen za předpokladu, že příjem z podnikání u vás převažoval. A za předpokladu, že by nedocházelo k souběhu s podporou v nezaměstnanosti.

Během podzimu 2020 a na začátku roku 2021, byl nárok na kompenzační bonus podle odlišných podmínek (zákon 461/2020 Sb.). Na tento kompenzační bonus byste pravděpodobně neměla nárok vůbec, protože na váš obor podnikání se přímo nevztahovalo žádné omezení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ostatní:

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při DPP

-

Dobrý den, prosím vás, je možné čerpat ošetřovné na dítě, i když jsem zaměstnaná na dohodu o provedení práce? Nebo nemám na ošetřovné nárok, i když dítě marodí a já nemůžu do práce? Moc děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky u dětí zdravotnického personálu

-

Dobrý den, prosím o sdělení, zda zaměstnanci lékárny jsou „zdravotníci“. Od 12. 4. 2021 mohou nastoupit do mateřské školky děti zdravotníků?? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na nemocenskou na Úřadu práce?

-

Dobrý den, jsem na Úřadu práce a nepobírám podporu.  Mám neschopenku na UP. Mám nárok na nemocenskou? Děkuji

Zobrazit odpověď