Kompenzační bonus – OSVČ bez provozovny

Dobrý den, jsem OSVČ – truhlář bez provozovny, živím se převážně montážemi nábytku u zákazníků doma nebo v zahraničí.

Za leden a zatím únor mi nepřišla ani jediná objednávka na práci, tudíž žádná vystavená faktura – tržby 0 Kč.

Budu moci žádat o kompenzační bonus za období únor? Jak se bude prokazovat pokles příjmů a vzhledem k jakému období?

Oproti roku 2019 mi v roce 2020 klesly příjmy o zhruba 40%.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Zdeněk, 18.02.2021 23:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 19.02.2021 18:37 napsal/a:

Dobrý den,

Podle aktuálně platných podmínek pro kompenzační bonus (zákon číslo 461/2020 Sb.), by vám na kompenzaci nárok zřejmě nevznikal.

V pondělí 15. 2. 2021 ale vláda schválila návrh nových podmínek (nový kompenzační bonus pro rok 2021). Včera (18. 2. 2021), byl tento návrh schválen i v Parlamentu. Pokud bude odsouhlasen i v Senátu, tak by zřejmě od března začaly platit nové podmínky.

Podle nich, by bylo možné požádat o kompenzační bonus za únor 2021, ve výši až 28 000 Kč (1000 Kč za den). Předpokladem je například snížení poptávky, po nabízených službách (tj. nárok budou mít i OSVČ bez provozovny).

Pro nárok na tento nový kompenzační bonus, je nutný pokles příjmu (tržeb) alespoň o 50%.

U kompenzačního bonusu za únor 2021, by se posuzovala výše příjmu (tržeb) za leden 2021, proti průměrné výši příjmu za měsíce listopad 2018 až leden 2019. Pokud jste v lednu 2021 neměl žádný příjem (tržbu), pak je to pokles 100% a nárok byste mít měl.

Takto by se postupovalo i u dalších měsíců (podle nového zákona, by mohla vláda vyhlašovat kompenzace i za další kalendářní měsíce, až do konce roku. Porovnává se vždy měsíc před, vůči průměru za 3 měsíce v minulosti.

Viz návrh nového zákona o kompenzačním bonusu:

§ 8 Společná ustanovení pro předmět kompenzačního bonusu

(1) Činnost se považuje za významně dotčenou, pokud výše příjmů odpovídajících tržbám z prodeje výrobků, zboží a služeb plynoucích z této činnosti nepřekročila ve srovnávaném období 50 % průměrné měsíční výše těchto příjmů plynoucích z téže činnosti ve srovnávacím období.

(2) Srovnávaným obdobím je kalendářní měsíc bezprostředně předcházející bonusovému období.

(3) Srovnávacím obdobím je období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2019, jejichž názvy se shodují s názvy 3 kalendářních měsíců bezprostředně předcházejících bonusovému období.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď