Kompenzační bonus OSVČ vedlejší – příjem ze zaměstnání

Dobrý den, mám nárok na kompenzační bonus jako OSVČ vedlejší?

Jsem zaměstnaná (pracovní smlouva) a zároveň jsem OSVČ vedlejší, moje vedlejší činnost se týká kurzů plavání pro děti, které jsem nemohla vykonávat z důvodu uzavření bazénů celý podzim 2020 až doteď.

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Janka P., 17.02.2021 23:57
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.02.2021 19:10 napsal/a:

Dobrý den,

Na podzim 2020 byl přijat nový zákon číslo 461/2020 Sb., který řeší kompenzační bonus během epidemie koronaviru COVID. Nárok na kompenzační bonus byl navázán na vyhlášený nouzový stav. Postupně bylo vyhlášeno 6 kompenzačních období. Poslední do 15. 2. 2021

Možnost podávat žádost o kompenzační období u prvních 2, již skončila. Aktuálně je možné podávat žádost o 3, 4, 5 a 6 kompenzační období, tj. 22. 11. 2020 až 15. 2. 2021. Nárok se řídí podmínkami v zákonu 461/2020 Sb.

Podle současných podmínek (zákon 461/2020 Sb.), můžete mít nárok na kompenzační bonus, i jako OSVČ vedlejší. Pouze ale za předpokladu, že příjem z podnikání, byl vaším „hlavním“ zdrojem příjmu. Podle současných podmínek je rozhodující období červen až září 2021.

Pokud v tomto období, byl příjem z omezené činnosti (podnikání), dominantním zdrojem vašeho příjmu, pak byste nárok mít mohla. Pokud je ale vaším hlavním zdrojem příjem ze zaměstnání, pak nárok na kompenzační bonus nevzniká. Posuzují se příjmy podle§ 6, § 7 a § 9 zákona o daních z příjmů.

Kromě toho jsou pochopitelně i další podmínky – viz příslušný zákon.

Aktuálně ale vláda schválila návrh nového zákona, který by měl podstatným způsobem změnit podmínky pro nárok na kompenzační bonus.

Nové podmínky musí ale ještě schválit Parlament a Senát. Tyto nové podmínky by pak platily pro únor a březen 2021 (a případně i dále, po zbytek roku 2021). Podle nových podmínek ale bude možné žádat o kompenzaci až někdy v březnu (nedá se říci přesně, není schváleno).

I podle nových podmínek, se ale posuzuje výše příjmu. A stále je zde podmínka, že příjem z omezené činnosti, musí být vaším hlavním zdrojem příjmu. Mělo by se změnit i rozhodné období, za které se posuzují příjmy a další věci. Celkově se podmínky zmírní.

Pokud je to ale vás tak, že příjem hlavním zdrojem příjmu je pro vás zaměstnání, tak zřejmě nebudete mít nárok ani podle nových podmínek (to je ale jen spekulace, podmínky nejsou schválené).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Nárok na nový kompenzační bonus pro spolupracující osobu

-

Dobrý den, mám nárok na nový kompenzační bonus, když jsem 2019, 2020 byla spolupracující osobou manžela, OSVČ, který musí mít nyní uzavřenou provozovnu? Šlo o vedlejší činnost při rodičáku a kvůli situaci s COVID jsem zrušila registraci na FU, jako spolupracující osoba v listopadu 2020, nyní jsem na úřadu práce. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzace – spolupracující osoba

-

Jsem důchodkyně OSVČ (vedlejší činnost), podnikající v pohostinství (úplné uzavření provozovny) = významně dotčená činnost. Bonusové období: leden – březen 2021 jsou tržby nulové, v daném období by to byla převažující část příjmů (pokud se nezapočítává důchod). Srovnávací období: tržby listopad 2018 činily 45 000 Kč, prosinec 2018 tržby činily 48 000 Kč, leden 2019 […]

Zobrazit odpověď

Nárok na kompenzační bonus po přerušení živnosti

-

Pozastavil jsem živnost 1. 3. 2021, mam nárok na třetí KB v r. 2021? Děkuji

Zobrazit odpověď