Kompenzační bonus při HPP

Dobrý den,

mám HPP v baru, který je teď zavřený, dostavám výplatu z kompenzačního bonusu, bohužel mi to nevystačí na výdaje za měsíc. Kdybych si našel další práci na HPP, přišel bych pak o výplatu z první práce?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: David B., 12.03.2021 22:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.03.2021 16:58 napsal/a:

Dobrý den,

Vašemu dotazu příliš nerozumím. Pokud jste zaměstnaný na HPP, tak zřejmě nedostáváte kompenzační bonus. Ten je určený pro OSVČ, společníky s.r.o., nebo pro zaměstnance na DPP nebo DPČ.

Pokud by se jednalo opravdu o kompenzační bonus, tak tam výkon zaměstnání nemusí vadit. Z vašeho dotazu ale příliš nevyplývá, jak to přesně je.

Je možné, že váš zaměstnavatel dostává nějakou podporu pro udržení zaměstnanosti, z programu Antivirus. Pak je to ale věc zaměstnavatele, která se vás přímo netýká (to, z čeho je placena vaše výplata, vás ve výsledku nemusí zajímat, to je věc zaměstnavatele, vy prostě dostáváte výplatu).

Program Antivirus má více režimů, když to hodně zjednoduším, tak zaměstnavatel dostává podporu za předpokladu, že vám nedá výpověď. Podmínka, že by zaměstnanci nesměli mít žádný další příjem, kromě toho z HPP, tam není.

Pokud by tomu bylo tak, že jste nyní doma na překážkách v práci na straně zaměstnavatele, pak je možné, abyste pracoval i v nějakém jiném zaměstnání.

Obecně platí, že můžete vykonávat i více zaměstnání na HPP, nebo mít kombinaci HPP + nějakého vedlejšího zaměstnání (práce na DPP nebo DPČ). Není zde žádné omezení počtu dalších zaměstnání.

V zásadě je zde pouze jedno omezení. A to, že výkon pracovní činnosti v jiném zaměstnání, by neměl být shodný, jako předmět činnosti vašeho zaměstnavatele. Resp. pro výkon dalšího zaměstnání ve stejném oboru, potřebujete písemný souhlas zaměstnavatele.  Viz paragraf 304, zákoník práce:

§ 304

(1) Zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.

Vzhledem k aktuální situaci, si ale zřejmě budete hledat zaměstnání v jiném oboru. Pokud ne, a bude to opět stejný obor, pak byste si měl vyžádat písemný souhlas zaměstnavatele.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď