Kompenzační bonus – srovnávací období u začínajícího OSVČ

Dobrý den

Chci se zeptat, které po sobě následující tři měsíce mohu použít pro vypočítání průměru na kompenzační bonus na únor 21 až březen 21, protože mé podnikání začalo říjen 2019.

První příjmy jsem měl až leden 2020 a to z důvodu, protože mi hygiena neumožnila otevřít provozovnu.

Dotaz poslal/a: Jan S., 14.03.2021 20:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2021 18:56 napsal/a:

Dobrý den,

To, kdy jste měl příjmy z podnikání, není pro stanovení srovnávacího období relevantní. Podstatné je to, od jakého data jste byl osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), podle zákona o důchodovém pojištění.

Podle zákona o důchodovém pojištění je osobou samostatně výdělečně činnou (dále též „OSVČ“) osoba, která ukončila povinnou školní docházku, dosáhla věku alespoň 15 let a vykonává samostatnou výdělečnou činnost, nebo spolupracuje při výkonu samostatné výdělečné činnosti, přičemž lze na ni rozdělovat příjmy dosažené výkonem této činnosti a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení.

V zákoně o kompenzačním bonusu je srovnávací období stanoveno jasně – viz paragraf 8, zákon číslo 95/2021:

(3) Srovnávacím obdobím je období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020, jejichž názvy se shodují s názvy 3 kalendářních měsíců bezprostředně předcházejících bonusovému období. Lze-li takto určit více období, je srovnávacím obdobím to, které si subjekt kompenzačního bonusu zvolí. 

(4) V případě, kdy se subjekt kompenzačního bonusu podle § 2 stal osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění později než v první den srovnávacího období určeného podle odstavce 3, je srovnávacím obdobím kterékoliv období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci období prvních 8 kalendářních měsíců, po jejichž celou dobu byl touto osobou.

Srovnávacím obdobím je:

  • U kompenzace za únor 2021 je to listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020
  • U kompenzace za březen 2021 je to prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020

Možnost zvolit si srovnávací období podle ustanovení odstavce 4, paragrafu 8 (tj. libovolné 3 měsíce během prvních 8 měsíců podnikání), byste měl jen v případě, že byste k 1. 11. 2019 nebo k 1. 12. 20219, nebyl osobou samostatně výdělečnou činnou.

O tom, zda jste v tomto období měl/neměl příjmy se v zákonu nijak nemluví.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď