Konec rodičovské dovolené – návrat do zaměstnání vs. neplacené volno
Dobrý den potřebuji poradit:
jsem na rodičovské dovolené a můj syn se narodil 9. 3. 2018, tak bych měla nastoupit do práce 9. 3. 2021, že říkám to správně?
A ještě se chci zeptat, mám rodičovskou až do konce srpna 2021, můžu teda nastoupit do práce stejně v březnu 9. 3. 2021, i když budu pobírat rodičovskou dovolenou? Nebo ne?
Mám totiž, smlouvu na dobu neurčitou a nechci o ní přijít, protože známá mi říkala, že mi zaměstnavatel musí držet místo 3 roky a pak už nemusí je to pravda?
A ještě se chci zeptat, když bych nenastoupila do práce v toho 9. 3. 2021, ale až by mi skončila ta rodičovská dovolená v srpnu a nastoupila bych až od září 2021, tak jde napsat nějaká písemná dohoda se zaměstnavatelem, že mi bude držet dál to místo ne jen 3 roky ale 3,5 let?
A pokud jde něco sepsat taková dohoda, tak můžete mi prosím napsat, co taková dohoda musí vše obsahovat?
Nebo poslat mi nějaký vzor tě dohody?
Děkuji moc za odpovědi.
Dobrý den,
Je rozdíl mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem. Jedná se o dvě různé věci, které spolu souvisí jen částečně.
Rodičovskou dovolenou, vám poskytuje zaměstnavatel. Jedná se o pracovní volno bez náhrady mzdy, které vám končí, v den 3 narozenin dítěte. Tj. konec rodičovské dovolené máte 9. 3. 2021. A následující pracovní den, tj. 10. 3. 2021, byste měla nastoupit zpět do zaměstnání, nebo se v zaměstnání domluvit na jiném řešení (viz dále). Delší rodičovský není možná.
Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, kterou čerpáte od Úřadu práce. Ten s vaším zaměstnáním přímo nesouvisí. Rodičovský příspěvek můžete čerpat dále, i v době, kdy již budete chodit do zaměstnání. To není nijak vyloučeno.
Po skončení rodičovské, tedy můžete nastoupit zpět do zaměstnání, pracovat a nadále k tomu čerpat rodičovský příspěvek.
Co se týká povinnost „držet vám místo“, tak tam je to trochu jinak. Zaměstnavatel má povinnost, poskytnout vám stejné pracovní místo, pouze po skončení mateřské dovolené (prvních 28 týdnů před/po narození dítěte). Viz paragraf 47, Zákoník práce:
§ 47
Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, nebo po skončení doby poskytování dlouhodobé péče v případech podle zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, nebo po skončení doby ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a doby péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.
Tj. pouze po skončení mateřské dovolené (což je něco jiného než rodičovská dovolená), by vás zaměstnavatel „měl posadit na stejnou židli“, jako jste měla před tím.
Po skončení rodičovské dovolená, má zaměstnavatel pouze povinnost, nabídnout vám adekvátní pracovní zařazení, jaké je v souladu s vaší pracovní smlouvou. Tj., nemusí to být identická pracovní pozice, ale měla by být v souladu s tím, co máte uvedeno v pracovní smlouvě.
Mělo by to ale být podobné pracovní zařazení, jako před porodem. S tím, že vám musí zůstat původní plat a nemohou se měnit podmínky v pracovní smlouvě (délka úvazku, apod.). Nemusí to už ale být například práce ve stejné kanceláři, nebo s úplně stejnou pracovní náplní.
Jinak po skončení rodičovské dovolené, pro vás neplatí žádná speciální ochrana. Zaměstnavatel vám může dát standardní výpověď (na základě zákonných důvodů), atd.
Po skončení rodičovské dovolené, se buď musíte vrátit do zaměstnání, nebo se domluvit jinak.
Můžete zaměstnavatele požádat o poskytnutí neplaceného volna. Vzor žádosti o neplacené volno (pracovní volno bez náhrady mzdy), najdete na internetu, například zde (nebo i jinde).
Zaměstnavatel vám může vyhovět, nebo nemusí. Zákoník práce mu nedává žádnou striktní povinnost, poskytnout vám neplacené volno. Je to na jeho rozhodnutí.
Pokud budete například argumentovat tím, že nemáte zajištěno hlídání pro dítě, a školku budete mít až od září, pak by vám zaměstnavatel měl spíše vyhovět (zvláště, pokud to pro něj neznamená žádné náklady). Ale jak již bylo řečeno – není na to žádný paragraf, v zákoníku práce. Nedá se to tedy přímo „vymáhat“.
Určitě by bylo dobré, to začít se zaměstnavatelem řešit dříve, než 10. 3. 2021. Tj. kontaktovat ho někdy v dohledné době, vysvětlit mu situaci (například že nebudete mít hlídání pro dítě) a požádat ho o neplacené volno do září.
Pokud by zaměstnavatel nesouhlasil s poskytnutím pracovního volna bez náhrady mzdy, tak byste buď musela nastoupit do zaměstnání, nebo řešit ukončení pracovního poměru (výpověď, dohoda o ukončení pracovního poměru).
Zařazeno v: Kdo má nárok na neplacené volno, Kdy končí rodičovská dovolená?, Mateřská a neplacené volno, Musí mi dát zaměstnavatel neplacené volno?, Musí mi zaměstnavatel držet místo po rodičovské, Návrat do zaměstnání po skončení mateřské, Návrat do zaměstnání po skončení rodičovské, Neplacené volno v zaměstnání, Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Povinnost zaměstnat ženu po rodičovské, Výpověď po skončení rodičovské
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?
-Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji
Zobrazit odpověďMá manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?
-Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem
Zobrazit odpověďPřerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské
-Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]
Zobrazit odpověďNemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou
-Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Výhodná půjčka bez registru. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Vyjít s penězi pár dní před výplatou je pro mnohé problém. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
7.12.2023
Příspěvek na bydlení pro majitelku rodinného domu -
3.12.2023
Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání? -
3.12.2023
Nemocenská po skončení PP – jsem přihlášená na ÚP -
28.11.2023
Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok? -
19.11.2023
Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené? -
17.11.2023
Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské -
15.11.2023
Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky -
11.11.2023
Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby -
9.11.2023
Ukončení pracovní smlouvy dohodou – kolik procent bude podpora v nezaměstnanosti? -
9.11.2023
Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší
Poradna 2024
Kalkulačky 2024
- Výpočet: Kolik budou důchody v roce 2024 (zvýšení od 1. ledna 2024)
- Kalkulačka příspěvek na bydlení 2024
- Podpora v nezaměstnanosti 2024: Výpočet od ledna 2024
- Výpočet výplaty 2024: čistá mzda po změnách od 1. 1. 2024
- Zvýšení minimální mzdy od ledna 2024
- Minimální sociální a zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2024
- Kalkulačka zvýšení životního minima 2024
- Zvýšení nezabavitelné částky od 1. 1. 2024
- Kalkulačka příspěvek na péči 2024
- Mzdová kalkulačka 2024 – výpočet čisté výplaty v zaměstnání
- Kalkulačka neschopenky - zvýšení nemocenské 2024
- Kalkulačka dovolená 2024: Výpočet poměrné části dovolené
- Mateřská 2024: Nárok, délka, podmínky
- Kalkulačka rizikové těhotenství 2024 – neschopenka a nemocenská
Informace 2024
- Kalkulačka mateřská – výpočet kolik bude PPM v roce 2024
- Kalkulačka diety 2024 – kolik je stravné při služební?
- Kalkulačka průměrný čistý měsíční výdělek
- Převedení dovolené do roku 2024
- Kalkulačka DPH 2024
- Rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení rodičovské
- Platy státních zaměstnanců 2024 – platové tabulky
- Kalkulačka: Kolik budou přídavky na bydlení od ledna 2024?
- Kalkulačka: Výpočet nezabavitelné částky při exekuci 2024
Potřebujete peníze?
- Okamžitá půjčka peněz před výplatou – peníze ihned na účet (nyní i zdarma!)
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet