Krizové OČR od 1. 3. 2021

Dobrý den, chci se zeptat, zda mam stále nárok na OČR.

Školu uzavřeli 21. 12. 2020, na OČR jsem nastoupila hned od 4. 1. 2021. Synovi bylo 10 let 21. 2. 2021.

Vzhledem k tomu, že jsem podala žádost v době, kdy mu bylo 9 let a od prosince stále školu pro 4. ročník neotevřeli, mám nárok pobírat OČR i v březnu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika, 28.02.2021 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.03.2021 6:55 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné máte stále nárok, protože v době zahájení OČR jste splňovala podmínku věku dítěte (dítě bylo mladší než 10 roků v den zahájení OČR).

To, že vaše dítě mělo 10 narozeniny v průběhu OČR, už nehraje roli. Stále se u vás jedná o jeden nepřerušovaný případ „ošetřování“ (péče o dítě). A rozhodující je to, že byly podmínky splněny v době zahájení OČR.

I když si pro ČSSZ každý měsíc vyplňujete žádost o ošetřovné (výkaz péče o dítě), tak zde používáte stejné číslo žádosti (jedná se stále o jeden případ).

Na ošetřovné máte tedy nárok po celou dobu, co budou nepřetržitě uzavřeny školy, i když už dítě v průběhu OČR dovršilo 10 roků.

Nárok nijak neovlivňuje ani to, že v průběhu OČR budou například jarní prázdniny, za které nevzniká nárok na ošetřovné. To bude pouze znamenat to, že za ten jeden týden nedostanete příslušnou dávku. I po skončení jarních prázdnin se bude stále jednat o stejný případ péče o dítě. Až do doby, než bude obnovena prezenční výuka pro třídu vašeho dítěte.

Pochopitelně, pokud by došlo k obnovení prezenční školní výuky a pak po nějaké době by se zase zavřely školy, tak už by vám následně na OČR nárok nevznikal (resp. už jen podle běžných podmínek na 9 nebo 16 dní, pokud by dítě bylo nemocné apod.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď