Krizové OČR od 1. 3. 2021

Dobrý den, chci se zeptat, zda mam stále nárok na OČR.

Školu uzavřeli 21. 12. 2020, na OČR jsem nastoupila hned od 4. 1. 2021. Synovi bylo 10 let 21. 2. 2021.

Vzhledem k tomu, že jsem podala žádost v době, kdy mu bylo 9 let a od prosince stále školu pro 4. ročník neotevřeli, mám nárok pobírat OČR i v březnu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika, 28.02.2021 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.03.2021 6:55 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné máte stále nárok, protože v době zahájení OČR jste splňovala podmínku věku dítěte (dítě bylo mladší než 10 roků v den zahájení OČR).

To, že vaše dítě mělo 10 narozeniny v průběhu OČR, už nehraje roli. Stále se u vás jedná o jeden nepřerušovaný případ „ošetřování“ (péče o dítě). A rozhodující je to, že byly podmínky splněny v době zahájení OČR.

I když si pro ČSSZ každý měsíc vyplňujete žádost o ošetřovné (výkaz péče o dítě), tak zde používáte stejné číslo žádosti (jedná se stále o jeden případ).

Na ošetřovné máte tedy nárok po celou dobu, co budou nepřetržitě uzavřeny školy, i když už dítě v průběhu OČR dovršilo 10 roků.

Nárok nijak neovlivňuje ani to, že v průběhu OČR budou například jarní prázdniny, za které nevzniká nárok na ošetřovné. To bude pouze znamenat to, že za ten jeden týden nedostanete příslušnou dávku. I po skončení jarních prázdnin se bude stále jednat o stejný případ péče o dítě. Až do doby, než bude obnovena prezenční výuka pro třídu vašeho dítěte.

Pochopitelně, pokud by došlo k obnovení prezenční školní výuky a pak po nějaké době by se zase zavřely školy, tak už by vám následně na OČR nárok nevznikal (resp. už jen podle běžných podmínek na 9 nebo 16 dní, pokud by dítě bylo nemocné apod.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď