Krizové OČR od 1. 3. 2021

Dobrý den, chci se zeptat, zda mam stále nárok na OČR.

Školu uzavřeli 21. 12. 2020, na OČR jsem nastoupila hned od 4. 1. 2021. Synovi bylo 10 let 21. 2. 2021.

Vzhledem k tomu, že jsem podala žádost v době, kdy mu bylo 9 let a od prosince stále školu pro 4. ročník neotevřeli, mám nárok pobírat OČR i v březnu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Monika, 28.02.2021 17:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.03.2021 6:55 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné máte stále nárok, protože v době zahájení OČR jste splňovala podmínku věku dítěte (dítě bylo mladší než 10 roků v den zahájení OČR).

To, že vaše dítě mělo 10 narozeniny v průběhu OČR, už nehraje roli. Stále se u vás jedná o jeden nepřerušovaný případ „ošetřování“ (péče o dítě). A rozhodující je to, že byly podmínky splněny v době zahájení OČR.

I když si pro ČSSZ každý měsíc vyplňujete žádost o ošetřovné (výkaz péče o dítě), tak zde používáte stejné číslo žádosti (jedná se stále o jeden případ).

Na ošetřovné máte tedy nárok po celou dobu, co budou nepřetržitě uzavřeny školy, i když už dítě v průběhu OČR dovršilo 10 roků.

Nárok nijak neovlivňuje ani to, že v průběhu OČR budou například jarní prázdniny, za které nevzniká nárok na ošetřovné. To bude pouze znamenat to, že za ten jeden týden nedostanete příslušnou dávku. I po skončení jarních prázdnin se bude stále jednat o stejný případ péče o dítě. Až do doby, než bude obnovena prezenční výuka pro třídu vašeho dítěte.

Pochopitelně, pokud by došlo k obnovení prezenční školní výuky a pak po nějaké době by se zase zavřely školy, tak už by vám následně na OČR nárok nevznikal (resp. už jen podle běžných podmínek na 9 nebo 16 dní, pokud by dítě bylo nemocné apod.).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď