Krizové ošetřovné za velikonoce nebo náhrada mzdy za svátek?

Dobrý den, můj dotaz se týká krizového ošetřovného.

Manžel čerpá ošetřovné od 17.3. a z důvodu péče o pětiletého syna, jej bude čerpat i v měsíci dubnu do doby, než otevřou školky.

Je lepší žádat o ošetřovné i ve státní svátky, tj. 2.4. a 5.4., resp. od 2.4 do 5.4. včetně víkendu, nebo má uplatňovat proplacení státních svátků od zaměstnavatele?

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Šárka Z., 6.4.2021 21:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 11:48 napsal/a:

Dobrý den,

Ošetřovné je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Na konci března pak byla schválena změna, že by se ošetřovné zpětně zvýšilo na 80% (čeká se ještě na schválení v Senátu, změna by měla platit od 1.3.2021).

Pro ošetřovné se vychází z hrubé mzdy – zpravidla z posledních 12 měsíců. Zjištěný denní vyměřovací základ se redukuje, a z redukovaného základu je pak nárok na 70% (pravděpodobně na 80%). Z ošetřovného se už neplatí sociální, zdravotní a daň.

Náhrada mzdy za svátek od zaměstnavatele je ve výši 100% z průměrného hrubého výdělku (vychází se z hrubé mzdy, ale není to přesně „průměrná hrubá mzda“). Ten se určuje na základě předchozího kalendářního čtvrtletí. Z náhrady mzdy se pak platí sociální, zdravotní a daň.

Vzhledem k tomu, že ošetřovné i náhrada mzdy se počítají z jiného období (jednou je to předchozí kalendářní čtvrtletí a podruhé je to předchozích 12 měsíců), tak hrají roli i dosahované příjmy v předchozích obdobích.

U ošetřovného pak vstupují do hry i redukční hranice – do hrubé mzdy cca 36 tisíc korun se pro výpočet ošetřovného použije 90% hrubé mzdy. Při 80% je to 72% hrubé mzdy. Zde už je to ale čistý příjem. Při nízké hrubé mzdě je ošetřovné i 100% hrubé mzdy. Při vyšší hrubé mzdě to může být ale i podstatně méně.

U náhrady mzdy se bude strhávat sociální a zdravotní (11%) a dále daň 15% (ta zase ale může být dorovnána daňovou slevou).

Tj. nedá se jednoduše říci, že ošetřovné nebo náhrada mzdy bude vyšší – bude záležet na výši příjmu. Pravděpodobně bude lépe vycházet náhrada mzdy za svátek od zaměstnavatele – nemusí to ale platit vždy.

Podívejte se do výplatní pásky, kolik byla náhrada mzdy za jiný svátek a porovnejte si to s výší ošetřovného 80% za jeden den – viz například tato kalkulačka pro ošetřovné 80% zde (a nezapomeňte zohlednit i sociální a zdravotního a případně i daň u náhrady mzdy).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď