Krizové ošetřovné za velikonoce nebo náhrada mzdy za svátek?

Dobrý den, můj dotaz se týká krizového ošetřovného.

Manžel čerpá ošetřovné od 17.3. a z důvodu péče o pětiletého syna, jej bude čerpat i v měsíci dubnu do doby, než otevřou školky.

Je lepší žádat o ošetřovné i ve státní svátky, tj. 2.4. a 5.4., resp. od 2.4 do 5.4. včetně víkendu, nebo má uplatňovat proplacení státních svátků od zaměstnavatele?

Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dotaz poslal/a: Šárka Z., 6.4.2021 21:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.04.2021 11:48 napsal/a:

Dobrý den,

Ošetřovné je ve výši 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Na konci března pak byla schválena změna, že by se ošetřovné zpětně zvýšilo na 80% (čeká se ještě na schválení v Senátu, změna by měla platit od 1.3.2021).

Pro ošetřovné se vychází z hrubé mzdy – zpravidla z posledních 12 měsíců. Zjištěný denní vyměřovací základ se redukuje, a z redukovaného základu je pak nárok na 70% (pravděpodobně na 80%). Z ošetřovného se už neplatí sociální, zdravotní a daň.

Náhrada mzdy za svátek od zaměstnavatele je ve výši 100% z průměrného hrubého výdělku (vychází se z hrubé mzdy, ale není to přesně „průměrná hrubá mzda“). Ten se určuje na základě předchozího kalendářního čtvrtletí. Z náhrady mzdy se pak platí sociální, zdravotní a daň.

Vzhledem k tomu, že ošetřovné i náhrada mzdy se počítají z jiného období (jednou je to předchozí kalendářní čtvrtletí a podruhé je to předchozích 12 měsíců), tak hrají roli i dosahované příjmy v předchozích obdobích.

U ošetřovného pak vstupují do hry i redukční hranice – do hrubé mzdy cca 36 tisíc korun se pro výpočet ošetřovného použije 90% hrubé mzdy. Při 80% je to 72% hrubé mzdy. Zde už je to ale čistý příjem. Při nízké hrubé mzdě je ošetřovné i 100% hrubé mzdy. Při vyšší hrubé mzdě to může být ale i podstatně méně.

U náhrady mzdy se bude strhávat sociální a zdravotní (11%) a dále daň 15% (ta zase ale může být dorovnána daňovou slevou).

Tj. nedá se jednoduše říci, že ošetřovné nebo náhrada mzdy bude vyšší – bude záležet na výši příjmu. Pravděpodobně bude lépe vycházet náhrada mzdy za svátek od zaměstnavatele – nemusí to ale platit vždy.

Podívejte se do výplatní pásky, kolik byla náhrada mzdy za jiný svátek a porovnejte si to s výší ošetřovného 80% za jeden den – viz například tato kalkulačka pro ošetřovné 80% zde (a nezapomeňte zohlednit i sociální a zdravotního a případně i daň u náhrady mzdy).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na manžela, pokud jsem na RD

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené, u zaměstnavatele jsem stále vedená jako jeho zaměstnanec. Chci se zeptat, jestli mohu pobírat ošetřovné na manžela, kterého čeká náročná operace a následná několikaměsíční rekonvalescence. Dle lékařů se předpokládá, že nebude moci několik měsíců chodit. Manžel je zaměstnaný. Je možné mít na něj ošetřovné, pokud jsem na RD s […]

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď