Lze při podpoře v nezaměstnanosti vykovávat dobrovolnickou činnost?

Dobrý den,

mohu při podpoře v nezaměstnanosti vypomáhat, jako dobrovolník u kamaráda ve firmě (s.r.o.) bez nároku na honorář?

Odpadnul mu zaměstnanec (covid) a nemůže nikoho sehnat. Jednalo by se jen o občasnou výpomoc a tak by se mi nevyplatilo nechat se od něj klasicky zaměstnat, jelikož mám vyměřenou vysokou podporu.

Stačila by třeba jen smlouva o dobrovolné činnosti?  Musím takovou věc ohlašovat na ÚP?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Petr S., 10.02.2021 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.02.2021 19:09 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky dobrovolnické činnost, jsou definovány příslušným zákonem o dobrovolnické službě – zákon číslo 198/2002 Sb. Spadají sem věci, jako pomoc nezaměstnaným, osobám sociálně slabým, zdravotně postiženým, seniorům, příslušníkům národnostních menšin, pomoc při přírodních, ekologických nebo humanitárních katastrofách ….. atd.

Za dobrovolnickou službu se nepovažuje činnost vykonávána v rámci podnikatelské nebo jiné výdělečné činnosti anebo v pracovněprávním vztahu, služebním poměru nebo členském poměru.

Tj., to že někde budete pracovat „dobrovolně“, bez nároku na odměnu/plat/mzdu, neznamená automaticky, že se jedná o dobrovolnickou činnost v tom smyslu, jak ji chápou zákony. Nevím, čím se zabývá firma vašeho kamaráda. Ale zřejmě se v tomto případě nebude jednat o dobrovolnickou činnost.

V takovém případě byste právní vztah musel řešit jinak – dohodou o provedení práce, o pracovní činnosti nebo nějak úplně jinak.

V takovém případě by vám ale s velkou pravděpodobností nevznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Jako uchazeč o zaměstnání nesmíte vykonávat práci na DPP. Pracovat na DPČ nebo v pracovním/služebním poměru je možné, ale jen v době kdy nemáte podporu v nezaměstnanosti a s maximálním příjmem do 7600 Kč měsíčně.

Zahájení podobné činnosti, je nutné Úřadu práce oznámit (bez ohledu na výši odměny), nejpozději v den zahájení práce. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25:

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.

Výkon některé z výšeuvedených prací ale současně znamená, že byste neměl nárok na podporu v nezaměstnanosti – viz paragraf 39:

(2) Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání,

d) který ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, je v právním vztahu vzniklém k výkonu některé z činností podle § 25 odst. 3, nebo

V zásadě mě nenapadá nějaká jednoduchá možnost, jak mít ošetřovnou danou činnost pro firmu vašeho kamaráda, aby se nejednalo o nelegální práci, a aby to bylo v souladu s podmínkami pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Řešením může být uzavření dohody o pracovní činnosti, s omezenou výší příjmu (do 7600 Kč), třeba na 1 nebo 2 měsíce. S tím, že po tuto dobu by se přerušila výplata podpory v nezaměstnanosti. A po skončení DPČ, by vám byla vyplácena dále.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Způsob výpočtu podpory v nezaměstnanosti po více než roce v DPN

-

Dobrý den, předem děkuji za radu. Od 5. 12. 2020 jsem v pracovní neschopnosti, během níž jsem k 31. 8. 2021 ukončila několik let trvající pracovní poměr. Neschopenka prý bude pravděpodobně trvat do listopadu až prosince 2021. Novou práci mám domluvenou až od jara 2022, takže nejspíš budu muset jít na pár měsíců na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení mateřské dovolené

-

Dobrý den, opravdu si nevím rady. Byla jsem 7 let na mateřské dovolené, která mi každým dnem končí. Můj zaměstnavatel na mě čeká a drží mi místo. Jenže chyba je u mě. Měsíc před nástupem do zaměstnání jsme spolu uzavřeli dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek. Nyní tedy chodím do práce. Praxe ukázala, že […]

Zobrazit odpověď

Kolik je podpora po ukončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po ukončení rodičovské dovolené, když jsem před narozením syna byla nezaměstnaná. Pokud ano, v jaké výši a jak dlouho. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď