Mám nárok na kompenzační bonus pro OSVČ?

Jsem OSVČ a pracuji jako montážník nábytku na prodejnách, výstavách atd.

Jelikož tyto prostory jsou teď z nařízení vlády uzavřeny, tak teď pracuji na stavbě. Mám nárok na kompenzační bonus, i když jsem si prozatím našel práci na stavbě?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Václav, 09.03.2021 20:32
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.03.2021 21:15 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokladem pro nárok na kompenzační bonus, je splnění příslušných podmínek. Aktuálně jsou podmínky pro kompenzační bonus stanoveny zákonem číslo 95/2021 Sb. (zákon o novém kompenzačním bonusu pro rok 2021).

V tuto chvíli je možné žádat o kompenzační bonus za dvě období:

  • za únor 2021 až 28 000 Kč
  • za březen 2021 až 31 000 Kč

U kompenzace za únor 2021 se posuzují příjmy (tržby) za leden 2021, oproti průměrné výši příjmu ve srovnávacím období – to je buď listopad 2018 až leden 2019 nebo listopad 2019 až leden 2020.

U kompenzace za březen 2021 se posuzují příjmy (tržby) za únor 2021, oproti průměrné výši příjmu ve srovnávacím období – to je buď prosinec 2018 až únor 2019 nebo prosinec 2019 až únor 2020.

Jak u příjmů za předchozí měsíc (leden nebo únor 2021), tak i u průměrné výše příjmů ve srovnávacím období, záleží na tom, zda vedete účetnictví nebo ne.

  • Pokud vedete účetnictví, pak je rozhodující datum zaúčtování faktury (zpravidla datum vystavení)
  • Pokud účetnictví nevedete, pak je rozhodující datum přijetí platby (v hotovosti nebo na účet)

Podle příslušného data se pak určí příjem za předchozí měsíc a průměrná výše příjmu ve srovnávacím období.

Pokud je váš příjem z podnikání (z omezené činnosti) alespoň o 50% nižší, než příjem ve srovnávacím období, pak byste nárok na kompenzační bonus mít mohl.

Druhou podmínkou je to, že příjem z podnikání (z omezené činnosti), je vaším převažujícím zdrojem příjmu. A to buď ve srovnávacím období (nebo případně v rozhodném období). Posuzují se příjmy podle paragrafu 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů. Záleží tedy i na tom, jestli jste měl ve srovnávacím nebo rozhodném období, příjem jenom z podnikání, nebo i ze zaměstnání, z pronájmu apod.

Tj. pokud nyní pracujete na stavbě, pak to nemá přímý vliv na nárok na kompenzační bonus. Posuzuje se, co bylo vaším hlavním zdrojem příjmu buď ve srovnávacím období (viz výše) nebo případně v rozhodném období (což je 1. 6. 2020 až 30. 9. 2020).

Stačí, aby příjem z podnikání byl vaším převažujícím příjmem v jednom z těchto dvou období.

Podmínkou je pouze to, abyste v únoru nebo březnu nepobíral podporu v nezaměstnanosti. Příjem ze zaměstnání během bonusového období nevadí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Kompenzační bonus:

Kompenzace pro OSVČ při paušálním režimu

-

V roce 2021 jsem byl v režimu paušální daně z příjmu. Mám nárok na kompenzaci?

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – nárok pro OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, jsem zaměstnanec a zároveň OSVČ vedlejší. Mohl bych požádat o vysvětlení pojmů: „Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.“. Jedná se mi o to, zda nám na kompenzační bonus nárok? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – upřesnění rozhodných měsíců

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na upřesnění rozhodných měsíců. Pracuji v pojišťovnictví a jsem placený z provizí. Funguje to tak, že stejně jako v zaměstnání vydělám nějaké peníze v listopadu, ale přijdou mi až v prosinci, takže to co vydělám v prosinci, přijde až v lednu. Má otázka je, zda mám pro kompenzaci za […]

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus 2022 – jak se dokládá pokles příjmu o 30%?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mám nárok na kompenzační bonus. Jsem OSVČ a podnikám 20 let v cestovním ruchu – Cestovní agentura, incoming se zaměřením na koncerty a hudební festivaly. Nikdy jsem nebyla ve ztrátě, ale od začátku pandemie – r. 2020 a 2021 nemám žádné příjmy. Jsem závislá na zahraniční klientele. Přesto […]

Zobrazit odpověď