Mám nárok na ošetřovné i za víkend?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Zavřeli nám třídu v mateřské školce z důvodu karantény. Nyní jsem na ošetřovném.

Zajímá mě, zda když jsme 18. 1. 2021 (pondělí) už do školky nešli, zda mám nárok i na víkend (16.,17.1.)? A dále i ten další víkend po 22. 1. 2021, kdy jsme stále doma.?

Nevím, kde se zeptat, jestli přímo na ĆSSZ.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika, 22.01 2021 15:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.01.2021 18:34 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné za víkend, vám vzniká nárok, pokud jste v daném pracovním týdnu, měla nárok na ošetřovné alespoň za jeden kalendářní den.

Tj. pokud by OČR bylo zahájeno už v pátek 15. 1. 2021, tak by vám následně vznikal nárok na ošetřovné i za následující víkend 16 a 17. 1. 2021.

Pokud ale bylo OČR zahájeno až v pondělí, tak za předcházející víkend nárok na ošetřovné nevzniká.

Nárok ale máte na ošetřovné za ten následující víkend 23. a 24. 1.2021

Viz zákon číslo 438/2020 Sb. Zákon o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, paragraf 3:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď