Mám nárok na ošetřovné i za víkend?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Zavřeli nám třídu v mateřské školce z důvodu karantény. Nyní jsem na ošetřovném.

Zajímá mě, zda když jsme 18. 1. 2021 (pondělí) už do školky nešli, zda mám nárok i na víkend (16.,17.1.)? A dále i ten další víkend po 22. 1. 2021, kdy jsme stále doma.?

Nevím, kde se zeptat, jestli přímo na ĆSSZ.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika, 22.01 2021 15:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.01.2021 18:34 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné za víkend, vám vzniká nárok, pokud jste v daném pracovním týdnu, měla nárok na ošetřovné alespoň za jeden kalendářní den.

Tj. pokud by OČR bylo zahájeno už v pátek 15. 1. 2021, tak by vám následně vznikal nárok na ošetřovné i za následující víkend 16 a 17. 1. 2021.

Pokud ale bylo OČR zahájeno až v pondělí, tak za předcházející víkend nárok na ošetřovné nevzniká.

Nárok ale máte na ošetřovné za ten následující víkend 23. a 24. 1.2021

Viz zákon číslo 438/2020 Sb. Zákon o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, paragraf 3:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď

Může mi zaměstnavatel zakázat OČR?

-

Dobrý den, v zaměstnání mají problém s OČR, které čerpám na nemocné čtyřleté dítě. Bohužel nemocnost v MŠ je velká a děti jsou nemocné téměř každý měsíc. Můj zaměstnavatel mi OČR zakazuje a já nemám kam nemocné dítě dát. Poradíte? Je toto jednání v souladu se zákoníkem práce? Jak mám argumentovat? Pracuji jako pedagogický asistent […]

Zobrazit odpověď

Nárok na OČR – nemocná manželka a dvě malé děti

-

Dobrý den, máme dvě děti, manželka je doma na rodičovské s mladším synem (věk 8 měsíců). Starší syn ještě není ve školkovém věku (2,5 roku). Manželka aktuálně půjde na operaci, takže nebude schopna se starat o děti. Na které dítě se napíše OČR? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné či nemocenská v případě souběhu nemoci (COVID) matky a dítěte

-

Dobrý den, ráda bych zjistila, jak správně postupovat v případě, že jsem zároveň nemocná já i dítě (COVID pozitivní). Je správně, zažádat si u svého doktora o nemocenskou nebo žádat u pediatra o ošetřovné? Pokud se mohu rozhodnout sama, je pro mě nějaká z těchto variant výhodnější, s ohledem na současnou situaci? Předem děkuji za […]

Zobrazit odpověď