Mám nárok na ošetřovné i za víkend?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

Zavřeli nám třídu v mateřské školce z důvodu karantény. Nyní jsem na ošetřovném.

Zajímá mě, zda když jsme 18. 1. 2021 (pondělí) už do školky nešli, zda mám nárok i na víkend (16.,17.1.)? A dále i ten další víkend po 22. 1. 2021, kdy jsme stále doma.?

Nevím, kde se zeptat, jestli přímo na ĆSSZ.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika, 22.01 2021 15:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.01.2021 18:34 napsal/a:

Dobrý den,

Na ošetřovné za víkend, vám vzniká nárok, pokud jste v daném pracovním týdnu, měla nárok na ošetřovné alespoň za jeden kalendářní den.

Tj. pokud by OČR bylo zahájeno už v pátek 15. 1. 2021, tak by vám následně vznikal nárok na ošetřovné i za následující víkend 16 a 17. 1. 2021.

Pokud ale bylo OČR zahájeno až v pondělí, tak za předcházející víkend nárok na ošetřovné nevzniká.

Nárok ale máte na ošetřovné za ten následující víkend 23. a 24. 1.2021

Viz zákon číslo 438/2020 Sb. Zákon o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii, paragraf 3:

(5) Ošetřovné se nevyplácí za dny pracovního klidu v kalendářním týdnu, pokud zaměstnanci v tomto týdnu nevznikl nárok na výplatu ošetřovného ani za 1 kalendářní den, který měl být pro zaměstnance pracovním dnem v kalendářním týdnu a v němž potřeba péče trvala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Střídání rodičů na OČR – mohu pokračovat v OČR místo manželky?

-

Dobrý den, manželka je dítětem na OČR již 9. den a musí ho tedy ukončit. Nicméně dítě je stále nemocné. Mohu tedy místo ní pokračovat v OČR já? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má přítel nárok na ošetřovné, když budu po operaci?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli si může vzít partner OČR na mě jako přítelkyni, když jdu na operaci s rukou a budu potřebovat doma pomoci. Žijeme spolu, ale manželé nejsme.

Zobrazit odpověď