Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat – když jsem nastoupil do fabriky, tak sem pracoval na smlouvu DPČ půl roku. Teď pracuji na hlavní činnost 8 měsíců.

Mám nárok na podporu? Doktor mi zakazuje pracovat ze zdravotních důvodů.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jaroslav, 17.10.2021 10:07
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.10.2021 15:15 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální „odpracovaná“ doba (doba účasti na důchodovém pojištění), v rozsahu alespoň 12 měsíců, za poslední dva roky (posledních 24 měsíců).

Viz. zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 39:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který 

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

b) požádal krajskou pobočku Úřadu práce, u které je veden v evidenci uchazečů o zaměstnání, o poskytnutí podpory v nezaměstnanosti a

c) ke dni, k němuž má být podpora v nezaměstnanosti přiznána, není poživatelem starobního důchodu.

Jako „odpracovaná“ doba, se vám počítá například zaměstnání, kde vám vzniká účast na důchodovém pojištění. A to jak současná pracovní poměr na HPP, tak to mohla být i vaše předchozí smlouva na DPČ.

Je to tak, že není nutné pracovat 12 měsíců jen v posledním zaměstnání, ale sčítají se všechna zaměstnání (kde vznikla účast na důchodovém pojištění), která spadají do předchozích 24 měsíců.

U dohody o pracovní činnosti (DPČ), vzniká účast na důchodovém pojištění, při příjmu od 3500 Kč měsíčně.

Když to zjednoduším, tak pokud vám ze mzdy strhávali sociální a zdravotní pojištění (což je také od mzdy 3500 Kč hrubého měsíčně), pak se vám i takto dohoda započítává do „minimální odpracované“ doby.

Takže pokud vám do předchozích 2 roků bude spadat alespoň 12 měsíců v zaměstnání (což by zřejmě mělo), pak byste měl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Na podporu v nezaměstnanost můžete mít nárok po dobu 5 až 11 měsíců (podle vašeho věku, do 50 roků je to 5 měsíců, do 55 roků je to 8 měsíců a nad 55 roků je to 11 měsíců).

Výše podpory se odvíjí od průměrného čistého měsíčního výdělku.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď