Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě u OSVČ

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat – pracovala jsem jako OSVČ, splňovala jsem podmínky na vyplácení mateřské dovolené, poté jsem nastoupila na rodičovskou dovolenou, která mě končí v listopadu 2021.

Zjistila jsem ale, že jsem těhotná a termín vychází na květen 2022. Vůbec nevím, co to znamená?

Dostanu PPM nebo rovnou rodičák na druhé dítě?

Nevím jak to řešit, děkuji předem moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Naďa M., 03.10.2021 14:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.10.2021 16:31 napsal/a:

Dobrý den,

Váš případný nárok na PPM na druhé dítě, závisí na tom, zda jste během čerpání rodičovského příspěvku, dále podnikala (nebo případně někde pracovala), nebo zda jste před narozením prvního dítěte (nebo někdy následně), podnikání přerušila/ukončila.

Abyste měla nárok na PPM i u druhého dítěte, pak je opět nutné splňovat podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění – což je nejméně 270 kalendářních dní, za poslední dva roky, před nástupem na mateřskou.

A dále musíte být účastníkem nemocenského pojištění nebo alespoň v ochranné doba, od skončení poslední nemocensky pojištěné činnosti.

Pokud jste ukončila podnikání jako OSVČ, a dále si tedy neplatila nemocenské pojištění, pak aktuálně nárok na PPM nemáte.

Nepomohlo by vám ani to, kdybyste ihned obnovila podnikání jako OSVČ, a začala si opět platit nemocenské pojištění. Vzhledem k tomu, že minimální doba nemocenského pojištění, musí být splněna při začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), tak už se to nedá reálně stihnout, pokud jste již těhotná.

Nepomohlo by vám zřejmě ani to, že byste nastoupila do nějakého zaměstnání. Opět je zde minimální doba účasti na nemocenském pojištění, na jejíž splnění už do nástupu na „mateřskou“ není dost času.

Pokud jste v průběhu čerpání RP, nikde nepracovala (mohla by to případně být i jen nějaká brigáda, kde by vám vznikla účast na nemocenském pojištění), pak zřejmě na PPM nebudete mít nárok.

Pokud jste měla v průběhu čerpání RP nějakou brigádu/zaměstnání, kde by vám vznikala účast na nemocenském pojištění, pak by vám to mohlo pomoci splnit zmíněných 270 dní účasti na nemocenském pojištění. Stále je zde ale to, že musíte být účastníkem NP, při zahájení PPM (nebo být v ochranné době).

Můžete mít ale určitě nárok na další rodičovský příspěvek. Na ten máte nárok, i když nejsou splněny podmínky pro nárok na PPM. V takovém případě, byste ho mohla začít dostávat od narození dítěte.

Rodičovský příspěvek, je ve výši 300 000 Kč na jedno dítě (nebo 450 tisíc korun na dvojčata či vícerčata).

Pokud byste neměla nárok na PPM, pak můžete dostávat částku do 10 000 Kč měsíčně (vyšší měsíční částku případně jen při doložení dostatečně vysokého příjmu (vyměřovacího základu), otce dítěte, v žádosti o RP)).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď