Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě v roce 2021

Dobrý den,

jsem nyní na RP, který končí 03/2021 (nastaveno na 3 roky). Teď jsem těhotná a druhé miminko by se mělo narodit až 07/2021.

Prosím o radu, na co a za jakých podmínek, mám nárok. Bylo by výhodnější prodloužit RP (bez financí ), anebo se nahlásit na ÚP (pracovní poměr u prvního dítěte, byl na dobu určitou a skončil týden po jeho narození).

Na co pak budu mít nárok? Na PPM nebo jen RP? Otec dětí je OSVČ a plátce nemocenského pojištění.

Dotaz poslal/a: Martina Š., 02.01.2021 20:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.01.2021 15:32 napsal/a:

Dobrý den,

Prodloužení rodičovského příspěvku, u vás asi moc nemá smysl. Vzhledem k tomu, že by vám měla výplata rodičovského příspěvku skončit v březnu 2021, a výplatu částky za leden 2021 už nezměníte, tak vám pravděpodobně z celkové částky u rodičovského příspěvku už moc nezbývá.

Změnu byste sice mohla provést (platila by od února 2021), ale pak byste dostávala měsíčně jen třeba 1000 Kč nebo i méně (podle toho, kolik vám ještě zbývá).

Jediný efekt, který by to pro vás mělo, že byste nemusela chodit na Úřad práce a stát by za vás platit zdravotní pojištění. Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) u druhého dítěte, si tím nijak nezajistíte.

U vás v zásadě neexistuje žádný způsob, jak by vám mohl vzniknout nárok na mateřskou.

Vzhledem k tomu, že váš pracovní poměr skončil již před delší dobou, tak nejste účastníkem nemocenského pojištění.

I kdybyste ihned nastoupila do nového zaměstnání, pak už nestihnete pracovat dost dlouhou dobu, abyste splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní, před začátkem mateřské.

Po skončení rodičovského příspěvku v březnu 2021, můžete jít na Úřad práce, a zde budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na tu máte po rodičovské nárok, i když váš pracovní poměr skončil před delší dobou.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, ale není příliš vysoká. Dá se říci, že je jen minimální. V roce 2021 je to za první dva měsíce částka 5192 Kč. Za další dva měsíce to je 4154 Kč. A za poslední měsíc to bude 3808 Kč.

Po narození dítěte, od data porodu, vám pak může vznikat nárok na rodičovský příspěvek. Na ten máte nárok, i když budete před porodem nezaměstnaná.

O peněžitou pomoc v mateřství, by si případně mohl požádat otec dítěte. Pokud si jako OSVČ platí nemocenské pojištění (dostatečně dlouhou dobu – tj. minimálně 270 dní před začátkem PPM), pak na ni může mít nárok. Ale až od začátku 7 týdne po narození dítěte. Nárok má po dobu 22 týdnů.

Pokud si jako OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění (v roce 2021 je to 147 Kč měsíčně), pak by mu mateřská vycházela ještě méně, než vaše podpora po skončení rodičovské. Mateřská by vycházela na 4 860 Kč měsíčně (reálně ale méně, pokud se zohlední i nižší vyměřovací základ v roce 2020).

Pokud by měl otec dítěte nárok jen na takto nízkou mateřskou a vy na ni neměla nárok vůbec, pak si budete moci u rodičovského příspěvku na druhé dítě, zvolit částku maximálně do 10 000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď