Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě v roce 2021

Dobrý den,

jsem nyní na RP, který končí 03/2021 (nastaveno na 3 roky). Teď jsem těhotná a druhé miminko by se mělo narodit až 07/2021.

Prosím o radu, na co a za jakých podmínek, mám nárok. Bylo by výhodnější prodloužit RP (bez financí ), anebo se nahlásit na ÚP (pracovní poměr u prvního dítěte, byl na dobu určitou a skončil týden po jeho narození).

Na co pak budu mít nárok? Na PPM nebo jen RP? Otec dětí je OSVČ a plátce nemocenského pojištění.

Dotaz poslal/a: Martina Š., 02.01.2021 20:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.01.2021 15:32 napsal/a:

Dobrý den,

Prodloužení rodičovského příspěvku, u vás asi moc nemá smysl. Vzhledem k tomu, že by vám měla výplata rodičovského příspěvku skončit v březnu 2021, a výplatu částky za leden 2021 už nezměníte, tak vám pravděpodobně z celkové částky u rodičovského příspěvku už moc nezbývá.

Změnu byste sice mohla provést (platila by od února 2021), ale pak byste dostávala měsíčně jen třeba 1000 Kč nebo i méně (podle toho, kolik vám ještě zbývá).

Jediný efekt, který by to pro vás mělo, že byste nemusela chodit na Úřad práce a stát by za vás platit zdravotní pojištění. Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) u druhého dítěte, si tím nijak nezajistíte.

U vás v zásadě neexistuje žádný způsob, jak by vám mohl vzniknout nárok na mateřskou.

Vzhledem k tomu, že váš pracovní poměr skončil již před delší dobou, tak nejste účastníkem nemocenského pojištění.

I kdybyste ihned nastoupila do nového zaměstnání, pak už nestihnete pracovat dost dlouhou dobu, abyste splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní, před začátkem mateřské.

Po skončení rodičovského příspěvku v březnu 2021, můžete jít na Úřad práce, a zde budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na tu máte po rodičovské nárok, i když váš pracovní poměr skončil před delší dobou.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, ale není příliš vysoká. Dá se říci, že je jen minimální. V roce 2021 je to za první dva měsíce částka 5192 Kč. Za další dva měsíce to je 4154 Kč. A za poslední měsíc to bude 3808 Kč.

Po narození dítěte, od data porodu, vám pak může vznikat nárok na rodičovský příspěvek. Na ten máte nárok, i když budete před porodem nezaměstnaná.

O peněžitou pomoc v mateřství, by si případně mohl požádat otec dítěte. Pokud si jako OSVČ platí nemocenské pojištění (dostatečně dlouhou dobu – tj. minimálně 270 dní před začátkem PPM), pak na ni může mít nárok. Ale až od začátku 7 týdne po narození dítěte. Nárok má po dobu 22 týdnů.

Pokud si jako OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění (v roce 2021 je to 147 Kč měsíčně), pak by mu mateřská vycházela ještě méně, než vaše podpora po skončení rodičovské. Mateřská by vycházela na 4 860 Kč měsíčně (reálně ale méně, pokud se zohlední i nižší vyměřovací základ v roce 2020).

Pokud by měl otec dítěte nárok jen na takto nízkou mateřskou a vy na ni neměla nárok vůbec, pak si budete moci u rodičovského příspěvku na druhé dítě, zvolit částku maximálně do 10 000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď