Mateřská a rodičovský příspěvek na druhé dítě v roce 2021

Dobrý den,

jsem nyní na RP, který končí 03/2021 (nastaveno na 3 roky). Teď jsem těhotná a druhé miminko by se mělo narodit až 07/2021.

Prosím o radu, na co a za jakých podmínek, mám nárok. Bylo by výhodnější prodloužit RP (bez financí ), anebo se nahlásit na ÚP (pracovní poměr u prvního dítěte, byl na dobu určitou a skončil týden po jeho narození).

Na co pak budu mít nárok? Na PPM nebo jen RP? Otec dětí je OSVČ a plátce nemocenského pojištění.

Dotaz poslal/a: Martina Š., 02.01.2021 20:28
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 03.01.2021 15:32 napsal/a:

Dobrý den,

Prodloužení rodičovského příspěvku, u vás asi moc nemá smysl. Vzhledem k tomu, že by vám měla výplata rodičovského příspěvku skončit v březnu 2021, a výplatu částky za leden 2021 už nezměníte, tak vám pravděpodobně z celkové částky u rodičovského příspěvku už moc nezbývá.

Změnu byste sice mohla provést (platila by od února 2021), ale pak byste dostávala měsíčně jen třeba 1000 Kč nebo i méně (podle toho, kolik vám ještě zbývá).

Jediný efekt, který by to pro vás mělo, že byste nemusela chodit na Úřad práce a stát by za vás platit zdravotní pojištění. Nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) u druhého dítěte, si tím nijak nezajistíte.

U vás v zásadě neexistuje žádný způsob, jak by vám mohl vzniknout nárok na mateřskou.

Vzhledem k tomu, že váš pracovní poměr skončil již před delší dobou, tak nejste účastníkem nemocenského pojištění.

I kdybyste ihned nastoupila do nového zaměstnání, pak už nestihnete pracovat dost dlouhou dobu, abyste splnila podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce 270 dní, před začátkem mateřské.

Po skončení rodičovského příspěvku v březnu 2021, můžete jít na Úřad práce, a zde budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na tu máte po rodičovské nárok, i když váš pracovní poměr skončil před delší dobou.

Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, ale není příliš vysoká. Dá se říci, že je jen minimální. V roce 2021 je to za první dva měsíce částka 5192 Kč. Za další dva měsíce to je 4154 Kč. A za poslední měsíc to bude 3808 Kč.

Po narození dítěte, od data porodu, vám pak může vznikat nárok na rodičovský příspěvek. Na ten máte nárok, i když budete před porodem nezaměstnaná.

O peněžitou pomoc v mateřství, by si případně mohl požádat otec dítěte. Pokud si jako OSVČ platí nemocenské pojištění (dostatečně dlouhou dobu – tj. minimálně 270 dní před začátkem PPM), pak na ni může mít nárok. Ale až od začátku 7 týdne po narození dítěte. Nárok má po dobu 22 týdnů.

Pokud si jako OSVČ platí jen minimální nemocenské pojištění (v roce 2021 je to 147 Kč měsíčně), pak by mu mateřská vycházela ještě méně, než vaše podpora po skončení rodičovské. Mateřská by vycházela na 4 860 Kč měsíčně (reálně ale méně, pokud se zohlední i nižší vyměřovací základ v roce 2020).

Pokud by měl otec dítěte nárok jen na takto nízkou mateřskou a vy na ni neměla nárok vůbec, pak si budete moci u rodičovského příspěvku na druhé dítě, zvolit částku maximálně do 10 000 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď