Mateřská dovolená při studiu VŠ

Dobrý den,

jsem studentka na VŠ a s přítelem plánujeme, že bychom se začali snažit o miminko – tak, aby se narodilo na konci mého 3. ročníku na VŠ.

Své studium ale o rok prodlužuji, budu tedy končit až rokem čtvrtým. Chtěla bych se zeptat, jak bych to měla s mateřskou.

Mám již 5. rok brigádu, poslední půlrok jsem na DPP. Zajímalo by mě, jestli mi z toho vzniká nějaký nárok na mateřskou, nebo bych hned po narození dítěte začala pobírat rodičovský příspěvek.

Moc děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Lenka M., 27.09.2021 19:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.09.2021 19:08 napsal/a:

Dobrý den,

Na mateřskou dovolenou, můžete mít nárok, pouze pokud jste zaměstnaná. Mateřská dovolená, je pracovní volno bez náhrady mzdy, které vám poskytuje zaměstnavatel, po dobu 28 nebo 37 týdnů, v době před porodem a po porodu. Pokud nejste zaměstnaná, tak se vás mateřská dovolená netýká.

Něco trochu jiného je peněžitá pomoc v mateřství. Tato peněžní dávka, je vyplácena také po dobu 28 týdnů (jedno dítě) nebo 37 týdnů (dvojčata či vícerčata).

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), mají zpravidla zaměstnanci nebo případně i OSVČ (pokud si platí nemocenské pojištění).

Abyste měla nárok na PPM, musí být splněny dvě hlavní podmínky:

1) Minimální doba účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 kalendářních dní, za poslední 2 roky.

Za studenty platí stát pouze zdravotní pojištění (což je něco jiného, než nemocenské pojištění). Jako studentce, vám účast na nemocenském pojištění, zpravidla nevzniká.

Zmiňujete nějakou brigádu na DPP. Při práci na dohodu o provedení práce (DPP), může vznikat účast na nemocenském pojištění. Ale pouze v těch měsících, kdy máte příjem nad 10 000 Kč. Pak za vás zaměstnavatel odvádí zdravotní pojištění a sociální (které zahrnuje i to nemocenské).

Pokud byste tedy ze zmíněné brigády měla vyšší příjem, mohla by vám účast na nemocenském pojištění vznikat díky tomu.

Další věc je ta, že pokud byste ještě před porodem úspěšně dokončila studium, pak se vám doba studia, může započítat do doby účasti na nemocenském pojištění.

Podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění, byste tedy za určitých okolností mohla splnit (neznám všechny podrobnosti, takže to neposoudím).

2, Být účastníkem nemocenského pojištění nebo v ochranné době, při začátku PPM.

Pro nárok na PPM, ale nestačí splnit jen první podmínku, musíte být současně účastníkem nemocenského pojištění v době začátku PPM (6-8 týdnů před porodem). Nebo případně být v ochranné době.

Z dohody DPP/ze studia VŠ, vám žádná ochranná doba neplyne, ani kdyby vám na základě DPP, vznikla účast na nemocenském pojištění.

Pokud byste v době před porodem, neměla úspěšně ukončené studium, nebyla zaměstnaná (nebyla účastníkem nemocenského pojištění), pak je nepravděpodobné, že byste splňovala podmínky pro nárok na PPM.

Opět, za určitých okolností, byste podmínky pro PPM mohla splnit, neznám všechny okolnosti, takže konkrétněji neporadím.

Pokud byste neměla nárok na PPM, tak byste ale určitě měla nárok na rodičovský příspěvek. Na ten máte nárok od narození dítě. Aktuálně je to částka 300 000 Kč. Přičemž byste mohla dostávat částku do 10 000 Kč (volíte si sama v závislosti na době, po kterou si chcete nechat RP vyplácet).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na zletilého syna při přerušení studia

-

Dobrý den, Mám dotaz jak je to s výživným na syna, je mu devatenáct v loňském roce odešel ze školy. Je evidován na úřadě práce, ale stálou práci nemá. Chtěl by letos v září na školu opětovně nastoupit a dodělat si maturitu. Jak je to s mou vyživovací povinností po dobu, co není na denním […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM u druhého dítěte při zkráceném úvazku

-

Dobrý den, měla bych dotaz, jelikož z práce i ČSSZ mi dali jiné odpovědi. Jsem na rodičovské dovolené, dítě je dvouleté. Od jejich 7 měsíců jsem se vrátila do práce na částečný úvazek 0.2 formou dodatku k původní smlouvě. Nyní uvažujeme nad druhým dítětem, ale nevím, jak je to s PPM. Nyní mám samozřejmě plat […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka a PPM a skončení rodičovské

-

Dobrý den, v červnu 2023 jsem vyčerpala rodičovský příspěvek na první dítko a rodičovská dovolená stále běží (v zaměstnání jsem nahlásila do 3 let věku 19. 5. 2024), ale pátrala jsem, když tedy jsem si oficiálně vyčerpala rodičovský příspěvek, jak mám postupovat dál. Na pojišťovně jsem se ptala, že se mám obrátit na svého zaměstnavatele. […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď