Mateřská po skončení studia na VOŠ

Dobrý den, jsem studentem do konce srpna (úspěšné ukončení VOŠ), poté bych se měla nahlásit na ÚP. Jsem těhotná.

Chtěla bych se zeptat, jestliže bych od září přešla na rizikové těhotenství, dostávala bych nemocenskou?

Mám brigádu. Také bych se chtěla zeptat, jestli bych měla nárok na mateřskou?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana M., 15.08.2021 14:47
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.08.2021 18:42 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na „placenou neschopenku“ (nemocenské dávky, při rizikovém těhotenství), můžete mít jen v případě, že by byla neschopenka zahájena v době, kdy jste účastníkem nemocenského pojištění (tj. například, že byste pracovala v nějakém zaměstnání). Nebo případně v ochranné době, 7 dní od skončení posledního zaměstnání (nemocensky pojištěné činnosti).

Nemocenské pojištění za vás platí zaměstnavatel, v rámci povinných odvodů. Za studenty nikdo nemocenské pojištění neplatí. Ani za nezaměstnané na Úřadu práce.

Na nemocenské dávky, byste mohla mít nárok jen v případě, že by vámi zmíněná brigáda, zakládala účast na nemocenském pojištění.

Při práci na dohodu o provedení práce (DPP), vám vzniká účast na nemocenském pojištění, jen v těch měsících, kdy příjem překročí 10 000 Kč. Pak za vás zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění (přičemž součástí sociálního pojištění je i nemocenské pojištění).

Při práci na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), vám účast na nemocenském pojištění vzniká v případě, že máte sjednán příjem alespoň 3500 Kč. Pak za vás opět zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění.

Pokud ale pracujete například na nějaké brigádě DPP, s měsíčním příjmem do 10 000 Kč, tak vám účast na nemocenském pojištění nevzniká. Na nemocenské dávky byste tedy neměla nárok.

Co se týká případného nároku na „mateřskou“ (PPM – peněžitá pomoc v mateřství), tak zde je to podobné. I tato dávka, je placena na základě nemocenského pojištění.

Na PPM mají nárok zpravidla jen zaměstnanci (za ně platí nemocenské zaměstnavatel) nebo OSVČ (mohou si platit nemocenské pojištění sami). Nezaměstnaní nebo studenti, zpravidla na PPM nárok nemají.

Podmínkou pro nárok na PPM je to, že v době začátku mateřské (6-8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná (účastníkem nemocenského pojištění). Nebo že jste v té době, alespoň v ochranné lhůtě (může být až 180 dní). Pozor ale na to, že z práce na dohodu, vám ochranná lhůta nemusí plynout.

Druhou podmínkou, pro nárok na PPM je pak to, že v době začátku PPM (6-8 týdnů před porodem), splňujete minimální dobu účasti na nemocenském pojištění, v rozsahu 270 kalendářních dní, za poslední 2 roky.

Do účasti na nemocenském pojištění, se vám může počítat například i nějaká brigáda (pokud při ní vznikala účast na nemocenském pojištění – viz výše). Nebo případně i doba studia.

Pořád ale platí, že musí být splněny obě podmínky. Pokud byste tedy po skončení studia, nikde nepracovala, tak s největší pravděpodobností nebudete mít nárok na mateřskou (PPM).

Každopádně byste ale měla mít nárok na rodičovský příspěvek (300 000 Kč na jedno dítě, 450 000 Kč na dvojčata), po narození dítěte. Na ten je nárok i bez předchozího zaměstnání.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď