Z jakých měsíců se vypočítá mateřská, když jsem na rizikovém těhotenství?

Dobrý den,

Nikde jsem se nedočetla, z jakých měsíců se provádí výpočet mateřské? Které měsíce se přesně započítají?

Nastoupila jsem na neschopenku 14. prosince 2020 kvůli rizikovému těhotenství, a měla bych být v pracovní neschopnosti, až do začátku mateřské, což by mělo být od 17. května 2021.

Chtěla jsem se zeptat, jestli se do výpočtu budou započítávat i měsíce, kdy jsem byla na neschopence, nebo jak se to přesně počítá?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela, 27.01.2021 17:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2021 14:35 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská  - resp. peněžitá pomoc v mateřství (PPM), spadá pod dávky nemocenského pojištění. U nich výpočet vychází z denního vyměřovacího základu. Ten se stanovuje obvykle z posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž měsíc, ve kterém došlo k události (začátek neschopenky, začátek mateřské apod.), se již do výpočtu nezahrnuje.

Viz paragraf 18, Zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Ve vašem případě, by se tedy „mateřská“ (PPM), vypočítala z měsíců květen 2020 až duben 2021.

Když to trochu zjednoduším, tak z daného období 12ti kalendářních měsíců, se spočítá váš příjem (hrubá mzda ze zaměstnání), který se pak vydělí počtem kalendářních dní.

Dny, kdy jste v tomto období byla v pracovní neschopnosti, ale spadají pod vyloučené dny. Takže ve zjednodušené podobě, se to dá popsat tak, že se vezme vaše hrubá mzda od 1. 5. 2020 do 13. 12. 2020, která se vydělí počtem dní (226) a výsledkem bude denní vyměřovací základ.

Tento vyměřovací základ, se pak redukuje podle redukčních hranic platných v roce 2021:

  • Do částky 1182 Kč se pro PPM započítá 100%
  • Z částky od 1182 do 1773 Kč se pro PPM započítá 60%
  • Z částky od 1773 do 3545 Kč se pro PPM započítá 30%
  • Z částky nad 3545 Kč se nezapočítá nic

Z redukovaného vyměřovacího základu, je „mateřská“ ve výši 70%. PPM se stejně, jako i další nemocenské dávky, vyplácí za každý kalendářní den. Konkrétní výpočet viz například tato kalkulačka mateřské v roce 2021.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, tedy do výpočtu nezasahuje (nemá negativní vliv). Doba na neschopence spadá pod vyloučené dny. A nemocenská (která je nižší než vaše běžná mzda), se nezahrnuje do příjmů.

Výpočet mateřské se tedy odvíjí od vašeho příjmu v zaměstnání, před začátkem neschopenky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek při práci na hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, ráda bych se po mateřské vrátila do práce na hlavní pracovní poměr a chtěla bych vědět, jakým způsobem je možné zajistit hlídání dítěte do 2 let (mimo člena rodiny), tak abych nepřišla o rodičovský příspěvek? Děkuji

Zobrazit odpověď

Co dělat, když otec dítěte nastoupí na PPM?

-

Dobrý den, pokud otec dítěte nastoupí na PPM po 6 týdnu narození dítěte, ale matka  zůstane s dítětem doma, kam se má přihlásit? Může být OBZP a tudíž si platit nemocenské pojištění, nebo se přihlásit na pracovní úřad? Po skončení PPM by se otec vrátil do svého zaměstnání a matka by pobírala rodičovský příspěvek, je […]

Zobrazit odpověď