Z jakých měsíců se vypočítá mateřská, když jsem na rizikovém těhotenství?

Dobrý den,

Nikde jsem se nedočetla, z jakých měsíců se provádí výpočet mateřské? Které měsíce se přesně započítají?

Nastoupila jsem na neschopenku 14. prosince 2020 kvůli rizikovému těhotenství, a měla bych být v pracovní neschopnosti, až do začátku mateřské, což by mělo být od 17. května 2021.

Chtěla jsem se zeptat, jestli se do výpočtu budou započítávat i měsíce, kdy jsem byla na neschopence, nebo jak se to přesně počítá?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela, 27.01.2021 17:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2021 14:35 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská  - resp. peněžitá pomoc v mateřství (PPM), spadá pod dávky nemocenského pojištění. U nich výpočet vychází z denního vyměřovacího základu. Ten se stanovuje obvykle z posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž měsíc, ve kterém došlo k události (začátek neschopenky, začátek mateřské apod.), se již do výpočtu nezahrnuje.

Viz paragraf 18, Zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Ve vašem případě, by se tedy „mateřská“ (PPM), vypočítala z měsíců květen 2020 až duben 2021.

Když to trochu zjednoduším, tak z daného období 12ti kalendářních měsíců, se spočítá váš příjem (hrubá mzda ze zaměstnání), který se pak vydělí počtem kalendářních dní.

Dny, kdy jste v tomto období byla v pracovní neschopnosti, ale spadají pod vyloučené dny. Takže ve zjednodušené podobě, se to dá popsat tak, že se vezme vaše hrubá mzda od 1. 5. 2020 do 13. 12. 2020, která se vydělí počtem dní (226) a výsledkem bude denní vyměřovací základ.

Tento vyměřovací základ, se pak redukuje podle redukčních hranic platných v roce 2021:

  • Do částky 1182 Kč se pro PPM započítá 100%
  • Z částky od 1182 do 1773 Kč se pro PPM započítá 60%
  • Z částky od 1773 do 3545 Kč se pro PPM započítá 30%
  • Z částky nad 3545 Kč se nezapočítá nic

Z redukovaného vyměřovacího základu, je „mateřská“ ve výši 70%. PPM se stejně, jako i další nemocenské dávky, vyplácí za každý kalendářní den. Konkrétní výpočet viz například tato kalkulačka mateřské v roce 2021.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, tedy do výpočtu nezasahuje (nemá negativní vliv). Doba na neschopence spadá pod vyloučené dny. A nemocenská (která je nižší než vaše běžná mzda), se nezahrnuje do příjmů.

Výpočet mateřské se tedy odvíjí od vašeho příjmu v zaměstnání, před začátkem neschopenky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství – ochranná doba po výpovědi ze zaměstnání

-

Dobrý den, situace se má tak, že s manželem plánujeme v blízké době miminko. Bohužel ale firma, ve které pracuji 8 let, končí a tak mi hrozí výpověď během 14 dnů. Dočetla jsem se, že je nějaká ochranná lhůta 180 dnů. Ráda bych věděla, co to pro mne znamená, když mi to do porodu nevyjde […]

Zobrazit odpověď