Z jakých měsíců se vypočítá mateřská, když jsem na rizikovém těhotenství?

Dobrý den,

Nikde jsem se nedočetla, z jakých měsíců se provádí výpočet mateřské? Které měsíce se přesně započítají?

Nastoupila jsem na neschopenku 14. prosince 2020 kvůli rizikovému těhotenství, a měla bych být v pracovní neschopnosti, až do začátku mateřské, což by mělo být od 17. května 2021.

Chtěla jsem se zeptat, jestli se do výpočtu budou započítávat i měsíce, kdy jsem byla na neschopence, nebo jak se to přesně počítá?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela, 27.01.2021 17:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2021 14:35 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská  - resp. peněžitá pomoc v mateřství (PPM), spadá pod dávky nemocenského pojištění. U nich výpočet vychází z denního vyměřovacího základu. Ten se stanovuje obvykle z posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž měsíc, ve kterém došlo k události (začátek neschopenky, začátek mateřské apod.), se již do výpočtu nezahrnuje.

Viz paragraf 18, Zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Ve vašem případě, by se tedy „mateřská“ (PPM), vypočítala z měsíců květen 2020 až duben 2021.

Když to trochu zjednoduším, tak z daného období 12ti kalendářních měsíců, se spočítá váš příjem (hrubá mzda ze zaměstnání), který se pak vydělí počtem kalendářních dní.

Dny, kdy jste v tomto období byla v pracovní neschopnosti, ale spadají pod vyloučené dny. Takže ve zjednodušené podobě, se to dá popsat tak, že se vezme vaše hrubá mzda od 1. 5. 2020 do 13. 12. 2020, která se vydělí počtem dní (226) a výsledkem bude denní vyměřovací základ.

Tento vyměřovací základ, se pak redukuje podle redukčních hranic platných v roce 2021:

  • Do částky 1182 Kč se pro PPM započítá 100%
  • Z částky od 1182 do 1773 Kč se pro PPM započítá 60%
  • Z částky od 1773 do 3545 Kč se pro PPM započítá 30%
  • Z částky nad 3545 Kč se nezapočítá nic

Z redukovaného vyměřovacího základu, je „mateřská“ ve výši 70%. PPM se stejně, jako i další nemocenské dávky, vyplácí za každý kalendářní den. Konkrétní výpočet viz například tato kalkulačka mateřské v roce 2021.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, tedy do výpočtu nezasahuje (nemá negativní vliv). Doba na neschopence spadá pod vyloučené dny. A nemocenská (která je nižší než vaše běžná mzda), se nezahrnuje do příjmů.

Výpočet mateřské se tedy odvíjí od vašeho příjmu v zaměstnání, před začátkem neschopenky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď