Z jakých měsíců se vypočítá mateřská, když jsem na rizikovém těhotenství?

Dobrý den,

Nikde jsem se nedočetla, z jakých měsíců se provádí výpočet mateřské? Které měsíce se přesně započítají?

Nastoupila jsem na neschopenku 14. prosince 2020 kvůli rizikovému těhotenství, a měla bych být v pracovní neschopnosti, až do začátku mateřské, což by mělo být od 17. května 2021.

Chtěla jsem se zeptat, jestli se do výpočtu budou započítávat i měsíce, kdy jsem byla na neschopence, nebo jak se to přesně počítá?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Michaela, 27.01.2021 17:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.01.2021 14:35 napsal/a:

Dobrý den,

Mateřská  - resp. peněžitá pomoc v mateřství (PPM), spadá pod dávky nemocenského pojištění. U nich výpočet vychází z denního vyměřovacího základu. Ten se stanovuje obvykle z posledních 12 kalendářních měsíců, přičemž měsíc, ve kterém došlo k události (začátek neschopenky, začátek mateřské apod.), se již do výpočtu nezahrnuje.

Viz paragraf 18, Zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(3) Rozhodným obdobím je období 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost, pokud se dále nestanoví jinak.

Ve vašem případě, by se tedy „mateřská“ (PPM), vypočítala z měsíců květen 2020 až duben 2021.

Když to trochu zjednoduším, tak z daného období 12ti kalendářních měsíců, se spočítá váš příjem (hrubá mzda ze zaměstnání), který se pak vydělí počtem kalendářních dní.

Dny, kdy jste v tomto období byla v pracovní neschopnosti, ale spadají pod vyloučené dny. Takže ve zjednodušené podobě, se to dá popsat tak, že se vezme vaše hrubá mzda od 1. 5. 2020 do 13. 12. 2020, která se vydělí počtem dní (226) a výsledkem bude denní vyměřovací základ.

Tento vyměřovací základ, se pak redukuje podle redukčních hranic platných v roce 2021:

  • Do částky 1182 Kč se pro PPM započítá 100%
  • Z částky od 1182 do 1773 Kč se pro PPM započítá 60%
  • Z částky od 1773 do 3545 Kč se pro PPM započítá 30%
  • Z částky nad 3545 Kč se nezapočítá nic

Z redukovaného vyměřovacího základu, je „mateřská“ ve výši 70%. PPM se stejně, jako i další nemocenské dávky, vyplácí za každý kalendářní den. Konkrétní výpočet viz například tato kalkulačka mateřské v roce 2021.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, tedy do výpočtu nezasahuje (nemá negativní vliv). Doba na neschopence spadá pod vyloučené dny. A nemocenská (která je nižší než vaše běžná mzda), se nezahrnuje do příjmů.

Výpočet mateřské se tedy odvíjí od vašeho příjmu v zaměstnání, před začátkem neschopenky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď