Mohu mít 2 práce na HPP?

Dobrý den, chci se zeptat:

Mám práci na HPP, je možnost mít i druhou práci na HPP?

Nebo můžu mít jen jednu a zbytek jen DPP nebo DPČ.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavel, 24.06.2021 12:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2021 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Fakticky je to tak, že Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), v aktuálním znění, nic jako „hlavní pracovní poměr“ (HPP) nezná.

V předchozí verzi zákona (do roku 2006), opravdu existoval hlavní pracovní poměr (HPP) a vedlejší pracovní poměr (VPP). Nyní už ale nic takového není.

Zákoník práce zná pouze pracovní poměr a dohody konané mimo pracovní poměr (DPP a DPČ).

I když se termín „hlavní pracovní poměr (HPP)“, stále poměrně často používá (ať už v běžné hovorové řeči, tak i v mnohých odbornějších textech), nemá žádný právní význam.

Jako zaměstnanec, můžete mít libovolný počet pracovních poměrů.

Je poměrně běžné, že některé profese, mívají více úvazků, u různých zaměstnavatelů. Typické je to například pro učitele, kteří učí na více školách. Mají tak třeba tři úvazky 0,6 + 0,2 + 0,2 (nebo libovolně jinak). Ve všech případech se může jednat o pracovní poměr (nikoliv dohody).

Můžete tedy pracovat, jak chcete a jak se zaměstnavatelem dohodnete. Můžete mít více pracovních poměrů, s různě dlouhými úvazky.

Nebo to může být kombinace pracovního poměru (to co označujete jako HPP) a nějaké dohody konané mimo pracovní poměr (DPP – dohoda o provedení práce nebo DPČ – dohoda o pracovní činnosti.

Tyto pracovní poměry/dohody, pak můžou být uzavřeny se stejným zaměstnavatelem, nebo s různými zaměstnavateli.

Nebo to celé, je možné případně i kombinovat s podnikáním jako OSVČ.

Když pominu specifické případy, kdy máte například konkurenční doložku v pracovní smlouvě, nebo jiné omezení (např. možnost podnikat u státních zaměstnání je také limitována), tak si můžete „dělat co chcete“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď

Změna místa výkonu práce během pracovní neschopnosti

-

Dobrý den, delší dobu jsem na neschopence. Zaměstnavatel mezitím změnil provozovnu a místo výkonu práce bych měl mít jinde. Je to jen několik set metrů, nepředstavuje to pro mě žádnou změnu. Může mi zaslat poštou jednostranně změnu pracovní smlouvy, ve které je jen ujednání o změně místa výkonu práce? Moc děkuji

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Souběh pracovních smluv při RD – nová práce na HPP

-

Dobrý den, jsem na rodičovské, která bude 22. 11. 2023 končit. Má pozice u zaměstnavatele byla zrušena v rámci hromadného propouštění, a údajně mě čeká výpověď s odstupným k 22. 11. 2023. Teď mám pracovní nabídku, která by ale byla od 10/23. Je možné nabídku (na HPP) přijmout a zároveň být do konce RD zaměstnaná i […]

Zobrazit odpověď