Mohu mít 2 práce na HPP?

Dobrý den, chci se zeptat:

Mám práci na HPP, je možnost mít i druhou práci na HPP?

Nebo můžu mít jen jednu a zbytek jen DPP nebo DPČ.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavel, 24.06.2021 12:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2021 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Fakticky je to tak, že Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), v aktuálním znění, nic jako „hlavní pracovní poměr“ (HPP) nezná.

V předchozí verzi zákona (do roku 2006), opravdu existoval hlavní pracovní poměr (HPP) a vedlejší pracovní poměr (VPP). Nyní už ale nic takového není.

Zákoník práce zná pouze pracovní poměr a dohody konané mimo pracovní poměr (DPP a DPČ).

I když se termín „hlavní pracovní poměr (HPP)“, stále poměrně často používá (ať už v běžné hovorové řeči, tak i v mnohých odbornějších textech), nemá žádný právní význam.

Jako zaměstnanec, můžete mít libovolný počet pracovních poměrů.

Je poměrně běžné, že některé profese, mívají více úvazků, u různých zaměstnavatelů. Typické je to například pro učitele, kteří učí na více školách. Mají tak třeba tři úvazky 0,6 + 0,2 + 0,2 (nebo libovolně jinak). Ve všech případech se může jednat o pracovní poměr (nikoliv dohody).

Můžete tedy pracovat, jak chcete a jak se zaměstnavatelem dohodnete. Můžete mít více pracovních poměrů, s různě dlouhými úvazky.

Nebo to může být kombinace pracovního poměru (to co označujete jako HPP) a nějaké dohody konané mimo pracovní poměr (DPP – dohoda o provedení práce nebo DPČ – dohoda o pracovní činnosti.

Tyto pracovní poměry/dohody, pak můžou být uzavřeny se stejným zaměstnavatelem, nebo s různými zaměstnavateli.

Nebo to celé, je možné případně i kombinovat s podnikáním jako OSVČ.

Když pominu specifické případy, kdy máte například konkurenční doložku v pracovní smlouvě, nebo jiné omezení (např. možnost podnikat u státních zaměstnání je také limitována), tak si můžete „dělat co chcete“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Co dělat, když v neschopence končí pracovní smlouva?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Jsem na neschopence od ledna tohoto roku a ještě minimálně 2 měsíce budu a nyní mi končí v práci smlouva. Od zaměstnavatele už vím, že mi smlouvu neprodlouží, protože jsem právě na neschopence a nejsem v práci. Chci se zeptat, jak je to s Úřadem práce? Musím i v neschopence […]

Zobrazit odpověď

Pečující osoba a práce na dohodu DPP nebo DPČ

-

Dobrý den, jsem vedena jako pečující osoba druhé osoby, která je ve II. stupni závislosti. Momentálně nepracuji a zdravotní pojištění za mě hradí stát. Je možné si přivydělat formou DPP nebo DPČ? Pokud se nechám zaměstnat na dohodu, kdo bude nadále hradit zdravotní a sociální pojištění a jak je to s nárokem na nemocenskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď

Výpověď – pracovní poměr na dobu určitou

-

Dobrý den, známý pracoval na HPP smlouva na dobu určitou 1 rok. Před vypršením této doby nová smlouva na dobu určitou, ale pouze na 1 měsíc (do 31.3.) Dne 12. 3. mu bylo oznámeno, že už do práce chodit nemá, do konce měsíce má volno dovolenou a k poslednímu dni v březnu konec pracovní smlouvy. […]

Zobrazit odpověď