Mohu mít 2 práce na HPP?

Dobrý den, chci se zeptat:

Mám práci na HPP, je možnost mít i druhou práci na HPP?

Nebo můžu mít jen jednu a zbytek jen DPP nebo DPČ.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Pavel, 24.06.2021 12:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.06.2021 16:33 napsal/a:

Dobrý den,

Fakticky je to tak, že Zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), v aktuálním znění, nic jako „hlavní pracovní poměr“ (HPP) nezná.

V předchozí verzi zákona (do roku 2006), opravdu existoval hlavní pracovní poměr (HPP) a vedlejší pracovní poměr (VPP). Nyní už ale nic takového není.

Zákoník práce zná pouze pracovní poměr a dohody konané mimo pracovní poměr (DPP a DPČ).

I když se termín „hlavní pracovní poměr (HPP)“, stále poměrně často používá (ať už v běžné hovorové řeči, tak i v mnohých odbornějších textech), nemá žádný právní význam.

Jako zaměstnanec, můžete mít libovolný počet pracovních poměrů.

Je poměrně běžné, že některé profese, mívají více úvazků, u různých zaměstnavatelů. Typické je to například pro učitele, kteří učí na více školách. Mají tak třeba tři úvazky 0,6 + 0,2 + 0,2 (nebo libovolně jinak). Ve všech případech se může jednat o pracovní poměr (nikoliv dohody).

Můžete tedy pracovat, jak chcete a jak se zaměstnavatelem dohodnete. Můžete mít více pracovních poměrů, s různě dlouhými úvazky.

Nebo to může být kombinace pracovního poměru (to co označujete jako HPP) a nějaké dohody konané mimo pracovní poměr (DPP – dohoda o provedení práce nebo DPČ – dohoda o pracovní činnosti.

Tyto pracovní poměry/dohody, pak můžou být uzavřeny se stejným zaměstnavatelem, nebo s různými zaměstnavateli.

Nebo to celé, je možné případně i kombinovat s podnikáním jako OSVČ.

Když pominu specifické případy, kdy máte například konkurenční doložku v pracovní smlouvě, nebo jiné omezení (např. možnost podnikat u státních zaměstnání je také limitována), tak si můžete „dělat co chcete“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pracovní právo a mzdy:

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let a sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, v červenci jsem dosáhla věku 26 let a status studenta na mé univerzitě končí k 31. 8. 2022. Zdravotní pojištění jsem již uhradila za srpen, ale mám nabídku práce na DPP/DPČ od srpna (jinou práci na HPP ani OSVČ nemám). Jak je to s platbou sociálního a zdravotního pojištění, pokud dohodu podepíši? Bude […]

Zobrazit odpověď

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď