Musím chodit na Úřad práce osobně?

Dobrý den,

K 31. 1. 2021 mi skončila pracovní smlouva v zaměstnání, takže jsem teď nezaměstnaná. Dočetla jsem se, že to musím dojít do 3 dnů nahlásit na Úřad práce.

Zajímalo by mě, jestli musím hodit na Úřad práce osobně, když je teď COVID, nebo jestli se to dá vyřídit i jinak?

Můžete mi prosím poradit?

Dotaz poslal/a: Marta J., 31.01.2021 18:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 01.02.2021 20:27 napsal/a:

Dobrý den,

Na Úřad práce není vždy nutné chodit osobně. A to platí nejenom nyní, během epidemie koronaviru COVID. Řada věcí se dá s Úřadem práce řešit i vzdáleně (bez osobní schůzky), jen po telefonu, přes email, apod.

K tomu, aby vás Úřad práce zařadil do evidence uchazečů o zaměstnání, je potřeba vyplnit příslušné formuláře. Ty je možné najít online, na webu Ministerstva práce a sociálních věcí.

Například žádost o zprostředkování zaměstnání (zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání), najdete zde. Rozcestník na další formuláře (včetně formulářů pro sociální dávky), je možné najít zde.

Kromě vyplněného formuláře s žádostí o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, je potřeba na Úřad práce doložit i další doklady. Jedná se například o:

  • Doklad o ukončení zaměstnání (výpověď ze zaměstnání nebo dohodu o ukončení pracovního poměru a zápočtový list)
  • Doklad o ukončení samostatně výdělečné činnosti
  • Doklad o ukončení studia (přípravy na budoucí povolání)
  • Potvrzení o výši průměrného čistého měsíčního výdělku
  • Potvrzení o vyměřovacím základu samostatně výdělečné osoby (OSVČ)

Všechny dokumenty (a případně i další), je pak nutné na Úřad práce zaslat buď poštou (doporučeně). Nezapomeňte na vlastnoruční podpis. Žádost byste měla, zastal na Úřad práce v místě vašeho bydliště (žádosti o sociální dávky byste pak měla řešit v místě vašeho trvalého bydliště).

Nebo je možné dokumenty zaslat i elektronicky. K elektronickému odeslání, je ale potřeba buď datová schránka (tu si můžete nechat zřídit zdarma například na poště nebo i jinde). Nebo potřebujete mít elektronický podpis (dá se zřídit za poplatek také na poště, nebo i jinde).

V případě nejasností, je možné příslušné pracoviště kontaktovat po telefonu – kontakty jsou zde. Nebo je možné kontaktovat i centrální call-centrum na lince 800 779 900.

Takže na Úřad práce určitě není nutné chodit osobně a dá se to vyřídit s pomocí pošty nebo elektronické komunikace. Zrovna ale při zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, je potřeba vyplnit více formulářů a doložit různé dokumenty. Takže v tomto případě, bych asi spíše zvážila osobní návštěvu.

Zvláště pokud nemáte možnost elektronické komunikace a musela byste tak jako tak chodit na poštu. Při osobní schůzce máte i možnost zeptat se na vše, co by vás zajímalo.

Na některých Úřadech práce, je možné se objednat online, přes web na konkrétní termín. Jinde se to dá udělat po telefonu nebo přes email.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný). Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

-

Dobrý den, prosím o radu. Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021. Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem. Mám nárok na […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu a ošetřovné po skončení rodičovské

-

Dobrý den, měla bych dotaz. K 7. 4. 2021 mi končí rodičovský příspěvek. Před nástupem na mateřskou a pak na rodičák jsem dělala na živnost 6 let. Rodičovský příspěvek pobírám 1000KČ měsíčně. Chtěla bych vědět, na kolik mám nárok na Úřadě práce a jestli mám na rok i na ošetřovné. Školky zavřeli, syn má 3roky […]

Zobrazit odpověď

Výpočet nároku na podporu v nezaměstnanosti po neschopence

-

Dobrý den, uvažuji o odchodu ze zaměstnání, zřejmě dohodou. V tomto roce jsem byla od 22. 2. 2021 do 31. 3. 2021 na neschopence. Jak se mi bude vypočítávat nárok na podporu v nezaměstnanosti? Z jakého výdělku bude stanoven? Děkuji

Zobrazit odpověď